آخرین اخبار سیاست خارجی


تماس رئیسی و اردوغان،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

رئیسی در تماس تلفنی با اردوغان: ایران به رابطه و همکاری با ترکیه نگاه بلندمدت و همه‌جانبه دارد

رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران به رابطه و همکاری با ترکیه نگاه بلندمدت و همه‌جانبه دارد و از برنامه‌ریزی برای همکاری‌های راهبردی با ترکیه استقبال می‌کنیم. به گزارش…

کاخ سفید: دیپلماسی با ایران شکست بخورد، از دیگر گزینه‌ها استفاده می‌کنیمکاخ سفید ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
«برت مک‌گورگ» هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور «خاورمیانه و شمال آفریقا» در اجلاس امنیتی منطقه‌ای «گفت‌وگوی منامه» علیه ایران موضع‌گیری کرد. 

به گزارش فارس، یک مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید در جمع حاضران در نشست امنیتی منامه همزمان از تعهد آمریکا به دیپلماسی با ایران و آمادگی برای توسل به دیگر گزینه‌ها سخن گفت.

 

هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور «خاورمیانه و شمال آفریقا» در این سخنرانی تلاش کرد بعد از خروج خفت‌بار آمریکایی‌‎ها از افغانستان به متحدان واشنگتن در منطقه غرب آسیا درباره ادامه حمایت‌های آمریکا از آنها اطمینان بدهد.

 

«برت مک گورک» خطاب به حاضران در اجلاس منامه گفت: «بگذارید که با شما کاملا شفاف صحبت کنم: ایالات متحده قرار نیست جایی برود. این منطقه بیش از حد اهمیت دارد، بیش از اندازه شکننده است و  بیش از اندازه به منافع آمریکایی در هم تنیده است که بخواهیم کاری غیر از این بکنیم (از این منطقه خارج شویم)».

 

 وی که در دولت باراک اوباما سابقه فعالیت به عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه ائتلاف ادعایی واشنگتن برای مقابله با داعش را دارد، ادامه داد: «درباره افغانستان باید بگویم که موضوع درباره افغانستان بود و هیچ رابطه‌ای به تعهد ما در قبال اینجا در منطقه خاورمیانه ندارد و حقیقت آن است که این موضوع (خروج آمریکا از افغانستان) هیچ کاری نکند باعث خواهد شد که زمان، توجه و منابع‌ ایالات متحده را برای متمرکز شدن روی منافع حیاتی و مهم‌مان در اینجا (خاورمیانه) آزاد می‌کند».

 

این مقام ارشد دولت جو بایدن در ادامه این سخنرانی ادعاهای مقام‌های آمریکایی علیه مواضع داخلی و خارجی، نفوذ منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.

 

هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور «خاورمیانه و شمال آفریقا» علیه نیروهای مقاومت و متحدان ایران در این منطقه موضعگیری کرد و گفت: «اگر ما مورد آزمون قرار بگیریم، ما (آمریکا) از مردم آمریکا دفاع خواهیم کرد از جمله اگر ضروری باشد از طریق توسل به نیروی نظامی و اگر نیاز به استفاده از نیروی نظامی باشد ما آماده استفاده بسیار قاطعانه از نیروی نظامی را داریم و قرار نیست که ما به تبادل آتش تلافی جویانه با گروه‌های نیابتی مورد حمایت ایران کشیده شویم و آنها هم می‌دانند که اگر ما پاسخ بدهیم، ما آماده  آن هستیم که به صورت قاطعانه و مقتدرانه پاسخ بدهیم».

 

برت مک گورگ در ادامه گفت: «از همان ابتدای دولت بایدن ما بر اساس تجربه و تحلیل این موضوع را مفروض قرار دادیم که رژیم ایران دشمن (آمریکا) است و تا آینده‌ قابل پیشبینی، همین طور خواهد بود (دشمن آمریکا باقی خواهد بود)».

 

به گفته او، «ما (دولت جو بایدن) کاملا از دیپلماسی برای رفع مسائل و کاستن از خطر سوءمحاسبات حمایت و استقبال می‌کنیم و به دنبال طرق مختلف برای کاستن تنش‌ها خواهیم رفت هر جا که امکانش باشد».

 

این مقام ارشد آمریکایی سپس مدعی شد: «ما از خواسته‌های مردم ایران برای داشتن یک حکمرانی پاسخگو حمایت می‌کنیم همانگونه که ما هفته گذشته در افصهان (اصفهان) شاهدش بودیم البته ما هیچ توهمی نداریم که ایران به صورت ناگهانی جهت‌گیری خودش را تغییر بدهد یا اینکه رژیم در ایران تحت تحریم‌های یکجانبه فرو بپاشد یا نیروهای میانه‌رو تقویت شده و بر (قدرت در ایران) مسلط شوند شاید کسی به این نتایج امیدوار باشد».

 

وی گفت: «رویکرد ما در قبال ایران که یک دشمن اعلام شده است، مبتنی بر یک اصل مورد آزمون و بنیادی است: یک دیپلماسی مبتنی بر بازدارندگی و کاهش تنش. هیچ یک از این دو نمی‌تواند بدون دیگری کارساز و موثر باشد. برای این اصول سه هدف فوری وجود دارد: اول، ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی. ما به شدت نگران هستیم و بقیه جهان هم باید درباره افزایش چشمگیر و شدید برنامه هسته‌ای ایران از زمان خروج دولت قبلی (دولت ترامپ) از برجام نگران باشند. رئیس‌جمهور بایدن اعلام کرد و او واقعا به این حرف باور دارد که ما به دیپلماسی (با ایران) متعهد هستیم اما ما همچنین برای دیگر گزینه‌ها در صورت شکست دیپلماسی هم آماده هستیم».

 

برت مک گورگ ادامه داد: «دوم، (هدف دوم فوری آمریکا)، تقویت کردن دوستان و شرکایمان است. ما متوجه تعاملات اخیر میان کشورهای (حاشیه) خلیج (فارس) و ایران هستیم و واقعبین اما امیدواریم که این تعاملات شاید باعث کاستن از تنش‌ها، سوی محاسبات و در نهایت باعث کاهش خطرات درگیری‌های جدید شود اما همزمان ما این موضوع را متوجه هستیم که دنبال کردن تعامل باید از موضع قدرت باشد البته اشتباه نکنید ایالات متحده به تلاش‌هایمان برای تقویت ظرفیت دوستان وشرکایمان در خاورمیانه برای دفاع از خودشان به ویژه در برابر خطرات ناشی از پهپادها و موشک‌های ایران را افزایش خواهد داد».

 

قرار است هشتم آذرماه نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ارشد ایران و گروه ۱+۴ (فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین) برگزارش ود و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در وین با نمایندگان این گروه دیدارهای جداگانه داشته باشد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------