راننده، مقصر صددرصد حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاراناخبار،اخبار جدید،اخبار روز
پس از واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در حوالی نقده که به جان‌باختن 2نفر از آنها و مصدومیت شماری دیگر منجر شد، تازه‌ترین نظریه کارشناسی درباره علت وقوع حادثه از قصور صددرصدی راننده حکایت دارد.

به‌گزارش همشهری، این حادثه عصر روز دوم تیرماه امسال اتفاق افتاد. ماجرا از این قرار بود که شماری از خبرنگاران به دعوت سازمان حفاظت از محیط‌زیست برای بازدید از طرح‌های محیط‌زیستی به شمال غرب کشور سفر کرده بودند، اما در نزدیکی نقده اتوبوسی که حامل 26نفر از مسافران بود، واژگون شد و ریحانه یاسینی، خبرنگار ایرنا و مهشاد کریمی، خبرنگار ایسنا جان خود را از دست دادند و تعدادی دیگر از سرنشینان اتوبوس مصدوم شدند.

 

این حادثه دلخراش بازتاب گسترده‌ای داشت و روشن شدن دلیل حادثه و شناسایی مقصران آن به یک مطالبه عمومی تبدیل شد. هرچند مدتی بعد از این حادثه سخنگوی وقت قوه قضاییه ۵۰درصد قصور حادثه را متوجه راننده و ۵۰درصد دیگر را متوجه سایر متولیان اعلام کرد، اما حالا تازه‌ترین نظریه درباره این حادثه که توسط کمیسیون 3نفره صادر شده از قصور صددرصدی راننده اتوبوس حکایت دارد.

 

پرتو برهانپور، یکی از وکلای مدافع اولیای دم درباره آخرین وضعیت این پرونده به ایسنا گفت: در تیرماه به وکالت از اولیای دم هر دو خبرنگار عزیز، شکواییه و وکالت‌نامه را در شعبه۳ بازپرسی دادسرای ناحیه۲۳ تهران - که ویژه نیابت قضایی است - ثبت کردیم، اما اخیرا متوجه شدیم که در یک نظر کارشناسی به تاریخ ۵شهریورماه براساس تصمیم یک هیأت 3نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» راننده مقصر صددرصد حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران اعلام شده است. وی ادامه داد: این نظر کارشناسی که در فضای مجازی منتشر شده است، نه به ما و نه به اولیای دم متأسفانه ابلاغ نشده است. ما برای نشان دادن حسن نیت خود و درخواست طی کردن روند قانونی، دوباره در ۱۳شهریورماه لایحه‌ای را مستقیما به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان نقده ارسال و تأکید کردیم ما وکلای رسمی این پرونده هستیم و باید نظر کارشناسی را به ما ابلاغ کنند تا بتوانیم نسبت به آن اعتراض کنیم، اما تاکنون نظریه به ما ابلاغ نشده است.

 

وکیل اولیای دم تصریح کرد: از طرفین پرونده برای صدور هر نظریه کارشناسی باید دعوت شود، اما این نظریه بدون دعوت از وکلای اولیای دم و وکیل خبرنگاران و خود خبرنگاران مجروح و استماع اظهارات همگی ما اعلام شده و عدم‌دعوت از وکلا و خبرنگاران مجروح شده تخلف هیأت کارشناسی نیز محسوب می‌شود.

 

وی با اشاره به بعضی از مستندات قصور برخی دستگاه‌ها که منجر به واژگونی اتوبوس خبرنگاران شد، گفت: از اول راننده اعلام کرد و ما هم می‌دانیم که اتوبوس به شرکت پیمانکار ایاب و ذهاب کارخانه سیمان ارومیه تعلق داشت، فاقد صورت وضعیت بود و زیرنظر هیچ شرکت مسافربری قرار نداشت و تردد آن غیرمجاز بود.

 

برهانپور ادامه داد: طبق مقررات هرگونه جابه‌جایی مسافر مستلزم رعایت قوانین حمل‌ونقل جاده‌ای است. جاده محل تردد اتوبوس خبرنگاران از نوع درجه۲ روستایی بوده است. براساس گفته‌های خبرنگاران مبنی بر وجود پیچ‌ها و شیب‌های تند در جاده درجه۲ روستایی نباید از چنین اتوبوسی استفاده می‌شد؛ ضمن اینکه پیش از این اعلام کرده‌ایم که براساس پیامک‌های موجود و بلیت‌های تهیه شده، این تور مطبوعاتی از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه برگزار شده است؛ بنابراین صرفا راننده نمی‌تواند مقصر باشد. سؤال اصلی اینجاست که چرا همه این مستندات کنار گذاشته شده است و راننده را مقصر صددرصد اعلام کرده‌اند؟

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------