حبـــس و دیــه مجازات مدیر ، موسس و مترجم باشگاه ورزشی  مدیر و مؤسس باشگاه ورزشی آرمان کویر یزد و یکی از اعضای باشگاه به اتهام مرگ دو دانش‌آموز در گرجستان از سوی دادگاه محکوم شدند.

 

اواسط مرداد سال گذشته 32 دانش‌آموز که عضو مدرسه فوتبال باشگاه ورزشی آرمان کویر یزد بودند در قالب دو تیم برای شرکت در اردویی چند روزه به تفلیس گرجستان سفر کردند. این در حالی بود که فقط مردی جوان و همسرش به‌عنوان مترجم همراه دانش‌آموزان راهی این اردو شدند و هیچ یک از مسئولان باشگاه دراین اردو نبودند. به خانواده بچه‌ها گفته شده بود که این اردو تفریحی- ورزشی است و اگر کسی شرکت نکند از تیم اخراج خواهد شد و باید جریمه بپردازد. بنابراین دانش‌آموزان با هزینه شخصی راهی این سفر شدند اما دراتفاقی تلخ 2 نفرازدانش‌آموزان به‌نام‌های محمدحسین ورمزیار و امیرمحمد کاربخش 13 ساله هنگام بازی کنار رودخانه‌ای در گرجستان غرق شدند. پس ازاین ماجرا با شکایت خانواده قربانیان از مقصران این حادثه پرونده‌ای تشکیل و رسیدگی به ماجرا آغاز شد.

 

غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد صبح دیروز با اعلام خبر صدور حکم دادگاه بدوی مرگ دو فوتبالیست‌ در گرجستان به میزان گفت: در موضوع رسیدگی به پرونده فوت دانش‌آموزان فوتبالیست یزدی در کشور گرجستان و شکایت اولیای دم از متهمین این پرونده، پس از تحقیق و بررسی در دادسرا و صدور کیفرخواست، پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۰۷ جزایی ارجاع شد که با بررسی دقیق ابعاد این ماجرا و شرایط شکل‌گیری این حادثه با تکیه بر کسب شهادت شهود، اقاریر متهمان و دریافت نظریات کارشناسی، رأی صادر شد.

 

 براساس رأی دادگاه بدوی، مدیرباشگاه ورزشی به‌دلیل اعزام ۱۲ نفرازنوجوانان عضو باشگاه به خارج از کشور بدون همراهی مربی یا مسئولی که بتواند از نوجوانان مراقبت نماید و از رفتار و مسائل مرتبط با آنان آگاه باشد به میزان ۵۰ درصد مقصر شناخته شد.

 

همچنین مؤسس باشگاه به لحاظ عدم نظارت کافی برعملکرد و نحوه فعالیت مدیریت باشگاه و افراد زیر مجموعه و تحت پوشش خود و همچنین به کارگیری تفویض اختیار کامل باشگاه به فردی که از لحاظ قانونی صلاحیت و رسمیت نداشته ۲۰ درصد مقصر شناخته شده است.

 

وی تصریح کرد: سومین متهم این پرونده که ۳۰ درصد مقصر شناخته شده است، همان فردی است که مسئولیت نقل و انتقال نوجوانان به کشور گرجستان را برعهده داشته است و با انتقال آنها بویژه در محدوده ساحلی و دریاچه و همچنین اجازه ورود آنها به داخل دریاچه در محلی ناایمن وعدم حضور نجات غریق موجب غرق شدن دو نفرازآنان شده است.

 

دهشیری در ادامه گفت: مدیر باشگاه از جنبه خصوصی جرم، به پرداخت ۵۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان، مؤسس باشگاه به پرداخت ۲۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان و فرد همراهی‌کننده نیزبه پرداخت ۳۰ درصد دیه کامل دو مرد مسلمان محکوم شدند.

 

رئیس کل دادگستری استان یزد یادآور شد: علاوه بر دیه ذکر شده، مجرمین این حادثه باید یک سوم دیه کامل فوت در ماه حرام را نیز بپردازند.

 

همچنین ۱۸ ماه حبس تعزیری برای مدیر باشگاه، ۱۲ ماه حبس تعزیری برای مؤسس باشگاه و ۱۴ ماه حبس تعزیری برای فرد همراه تیم درکشورگرجستان، محکومیت صادر شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: رأی صادر شده غیرقطعی و قابل تجدید نظرخواهی در محاکم تجدید نظراستان است. انجام تشریفات بین‌المللی و اعزام تیم کارشناسی به کشور گرجستان و برخی مسائل قانونی دیگر باعث شد تا روند صدور رأی با توجه به اهمیت موضوع بیش از یک سال طول بکشد.

 

اجساد قربانیان حادثه چند روز بعد ازاین ماجرا به یزد منتقل و تشییع شد.‌‌

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی