اسرائیل قدیمی‌ترین اسیر سوری را آزاد می‌کنداخبار,اخبار بین الملل,قدیمی‌ترین اسیر سوری
منابع آگاه از آزادی قدیمی‌ترین زندانی سوری دربند زندان‌های رژیم صهیونیستی طی امروز (جمعه) خبر دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری سانا، منابعی در بلندیهای اشغالی جولان اعلام کردند که رژیم صهیونیستی امروز "صدقی المقت"، قدیمی‌ترین زندانی سوری دربند زندان‌های این رژیم را پس از ۳۲ سال حبس آزاد می‌کند.

 

این منابع به خبرگزاری سانا گفتند که اسرائیل هیچ شرطی را برای آزادی المقت تعیین نکرده است.

 

منابع مذکور همچنین اعلام کردند که اسرائیل "أمل فوزی ابو صالح"، اسیر سوری دیگر را آزاد کرده است و وی در راه بازگشت به "مجدل الشمس" در جولان است.

 

طبق گفته مقامات فلسطینی، صدقی المقت که از ساکنان مناطق اشغالی جولان سوریه است در ۲۳ اوت ۱۹۸۵ به اتهام مشارکت در تشکیل یک جنبش مخفی مقاومت در جولان و انجام چند عملیات و فعالیت ضد صهیونیستی به ۲۷ سال زندان محکوم شد.

 

دادگاه رژیم صهیونیستی پس از اسارت المقت علیه وی به ۲۷ سال زندان حکم داد و المقت مدت حبس خود را در زندان‌های "عسقلان"، "بئر السبع"، "دامون" و دیگر زندان‌های اسرائیل گذراند.

 

المقت که قدیمی‌ترین زندانی سوری در زندان‌های اسرائیل است در مه ۲۰۱۲ پس از گذراندن ۲۷ سال اسارت به جولان بازگشت. وی در ۲۵ فوریه سال ۲۰۱۵ بار دیگر به اتهام گرفتن یک ویدئو که همکاری میان رژیم صهیونیستی و جبهه‌النصره را نشان می‌داد، به دست نیروهای این رژیم بازداشت و این بار به ۱۱ سال حبس محکوم شد.

 

طبق گفته فعالان فلسطینی، المقت در طول مدت اسارت خود در زندان‌های رژیم صهیونیستی بارها از سوی زندانبانان و مقامات زندان‌های اسرائیل مورد آزار و شکنجه قرار گرفته است.

 

زندانیان فلسطینی دربند زندان‌های اسرائیل المقت را الگو و نمونه‌ای برای مقاومت علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی می‌دانند و بنا به گفته فعالان فلسطینی دربند این رژیم، وی همیشه با فعالیت‌ها و جنبش‌های زندانیان فلسطینی علیه مسئولان زندان‌های اسرائیل همراه بوده و در فعالیت‌های آن‌ها شرکت می‌کرده است.

 

در همین حال دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرده که به نشانه "حسن نیت دیپلماتیک" این دو زندانی سوری را آزاد می‌کند؛ این اقدام در ازای بازگرداندن بقایای جسد یک سرباز اسرائیلی توسط سوریه در سال گذشته انجام می‌شود.

 

اسرائیل در آوریل ۲۰۱۹ نیز دو شهروند سوریه را به خاطر دریافت جسد سرباز خود از سوریه آزاد کرده بود.

 

آن اقدام حدود سه هفته پس از آن انجام شد که روسیه، متحد استراتژیک حکومت سوریه، بقایای جسد یکی از سرباز اسرائیلی را که حدود چهار دهه پیش در جنگ با نیروهای سوریه مفقود شده بود، به اسرائیل بازگرداند.

 

گروهبان "زاکاری بومل" به همراه دو سرباز دیگر در نبرد "سلطان یعقوب" در جریان حمله سال ۱۹۸۲ اسرائیل به لبنان و در درگیری با نیروهای سوریه مفقود شده بود.

 

ارتش اسرائیل آن دو شهروند سوریه را در منطقه بلندی‌‎های جولان به مقام‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تحویل داد.

 

اسرائیل روز سوم آوریل ۲۰۱۹ اعلام کرد که بقایای جسد سرباز خود را پس از ۳۷ سال تحویل گرفته است.

 

مقامات اسرائیلی در آن زمان گفته بودند که مبادله‌ای با سوریه انجام نداده‌اند. آنها در عین حال ابراز امیدواری کرده بودند که آزادی این دو زندانی به روشن شدن سرنوشت تعداد بیشتری از سربازان مفقودالاثر اسرائیلی منجر شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------