آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار پزشکی,وزیر دفاع ترکیه

وزیر دفاع ترکیه مدعی حمله به ۲۰۰ موضع ارتش سوریه شد

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه ادعا کرد که ارتش این کشور در واکنش به حمله هوایی پنجشنبه شب نیروهای ارتش سوریه ، بیش از ۲۰۰ موضع آنها را از زمین…


آغاز نخستین جلسه بحث درباره استیضاح ترامپ در سنای آمریکااخبار,اخبار بین الملل,مجلس سنای آمریکا
نخستین جلسه بحث درباره استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی پیش در سنای این کشور آغاز شد.

به گزارش تسنیم به نقل از فاکس نیوز، نخستین جلسه بحث درباره استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از ساعت 12:30 بعد از ظهر روز سه‌شنبه به وقت محلی با سخنرانی «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا آغاز شد.

 

میچ مک کانل در واکنش به بیانات سناتورهای دموکرات که خواهان حضور شاهدان در جلسات استیضاح دونالد ترامپ شده اند، گفت: « فرخواندن شاهدانی که اینک برای رییس جمهور کار می کنند و یا زمانی برای وی کار می کرده اند ، سبب پیچیده‌گی و طولانی شدن جدل های قانونی بر سر اختیارات رییس جمهور خواهد شد و روند استیضاح رییس جمهور در سنا را طولانی خواهد کرد.»

 

در ادامه نشست، « آدام شیف» رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا که از سوی « نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان بعنوان یکی از مدیران (دادستان های) نشست استیضاح ترامپ به سنا معرفی شده است، در مورد دلیل های استیضاح رییس جمهور آمریکا گفت: « رییس جمهور علنا معتقد است که با استناد به بند 2 قانون اساسی میتواند هرکاری که می خواهد انجام دهد، ولو این که کارش مفسدانه باشد. این در حالیست که هنگامی که پایه گذاران قانون اساسی، بند استیضاح را در قانون اساسی گنجاندند، دقیقاً چنين رفتارهایی را در نظر داشته اند.»

 

آدام شیف در ادامه تأکید کرد که درصورتی که به شاهدان اجازه حضور در دادگاه استضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا داده نشود، دادگاه استیضاح به یک دادگاه فرمایشی بدل خواهد شد.

 

جدال دادستان‌های استیضاح و وکلای مدافع ترامپ

ایرنا نوشت: قاضی جان جی رابرتز جونیور رئیس دیوان عالی آمریکا بخش دوم روز نخست محکمه ترامپ را با دعوت از آدام شیف برای ادای توضیحات خود در دفاع از مفاد استیضاح آغاز کرد.

 

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان گفت مشاوران ترامپ برای دفاع از قطعنامه میچ مک‌کانل هیچ تلاشی نکردند برای اینکه این قطعنامه دفاع شدنی نیست.

 

پس از آن دموکرات‌ها یک ساعت فرصت داشتند تا از اصلاحیه چاک شومر بر این قطعنامه دفاع کنند.

 

زوئی لافگرن که جزو هفت عضو مجلس نمایندگان در دادستانی استیضاح است، پشت تریبون قرار گرفت و گفت ما از اصلاحیه شومر به شدت حمایت می کنیم که از یک محکمه قانونی منصفانه ای را با گزارش‌ شواهد کامل، اطمینان می دهد.

 

در اصلاحیه مورد تقاضای چاک شومر، فراخواندن شاهدان و اسناد از کاخ سفید درخواست شده است.

 

عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در اظهارات خود تصریح کرد برخی از این اسناد، توقیف کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین را روشن می‌کند.

 

لافگرن گفت: شهادت شاهدان و گزارش‌های عمومی نشان می‌دهد که کاخ سفید از اسناد قابل توجهی برخوردار است که به این جنبه‌های مهم برنامه رئیس جمهوری مربوط می شود. برخی از اسناد برنامه ریزی رئیس جمهوری برای توقیف این کمک‌ها را تشریح می کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه اسناد مورد درخواست شومر، تخلف ترامپ را روشن‌تر می‌کند، اظهار کرد شواهد قدرتمندی که داریم عبارت از آن است که ما حتی یک سند هم از سازمان های قوه مجریه دریافت نکردیم و این برای سناتورها اشتباه است که از این اسناد و شواهد محروم شوید.

 

عضو دادستانی استیضاح ترامپ تاکید کرد: سنا باید از جلسه ۳۰ اوت ترامپ، مارک اسپر وزیر دفاع و مایک پومپئو وزیر خارجه که سعی داشتند رئیس جمهوری را متقاعد کنند تا کمک به اوکراین را آزاد سازد، درخواست می‌کرد.

 

پس از آن، پاتریک فیلبین دیگر وکیل مدافع ترامپ در جایگاه قرار گرفت و اصلاحیه شومر را رد کرد.

 

فیلبین هم همسو با دیگر وکلای مدافع ترامپ، درخواست دموکرات‌ها برای شواهد بیشتر را اعتراف آنها به ناکافی بودن روند استیضاح دانست و گفت: این نشان دهنده یک روند شکسته و ناقص است که دموکرات‌های مجلس نمایندگان به آن دامن زده اند. آنها هیچ مدرکی در اختیار ندارند و در واقع هیچ پرونده ای ندارند.

 

وی مدعی شد دموکرات ها از سابقه‌ای که تهیه کرده اند، هراس دارند و به این دلیل خواستار احضار شاهدان بیشتری هستند در حالی که احضار مقامات کاخ سفید وجاهت قانونی ندارد چرا که بدون مجوز صادر شده است.

 

این وکیل ترامپ تاکید کرد مشاوران و شاهدان از اجبار کنگره مصون هستند که بر اساس همان اصول مزیت اجرایی است.

 

فیلبین با استدلال مشابه جمهوریخواهان که نتیجه استیضاح در مجلس نمایندگان از پیش تعیین شده بود، تاکید کرد: روند در مجلس یک طرفه بود، ابتدا نشست های غیرعلنی برگزار کردند و پس از آن، جلسات علنی دایر ساختند که حضور رئیس جمهوری یا وکلای وی مسدود شده بود.

 

به این ترتیب، اصلاحیه شومر در صحن قرائت شد تا پس از ۱۰ دقیقه تنفس، درباره آن رای گیری انجام شود.

 

تکمیل می شود...

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------