آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,نظامیان آمریکا در عراق

مشاور ترامپ: آمریکا قصد حمله به چند موضع نظامی عراقی را دارد

مشاور رئیس‌جمهور آمریکا در خاورمیانه مدعی شد که آمریکا قصد دارد علیه چند موضع نظامی در عراق عملیاتی هوایی انجام دهد اما نه در مقطع کنونی.…


یازدهمین روز محکمه استیضاح ترامپ؛ آخرین اظهارات دو طرف دعوااخبار,اخبار بین الملل,استیضاح ترامپ
یازدهمین روز محکمه استیضاح ترامپ برای شنیدن آخرین اظهارات منتخبان مجلس نمایندگان به عنوان مدیران استیضاح و همچنین وکلای مدافع رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

به گزارش ایرنا، با  گذشت ۱۱ روز از دادگاه دونالد ترامپ که با تشریح اتهامات وی به عنوان "سوء استفاده از قدرت" و "اخلال در کار کنگره" از سوی دادستان‌های استیضاح، آغاز شد؛ اکنون به آخرین روزهای خود نزدیک شده است.

 

پس از آنکه در جمعه شب، قطعنامه احضار شاهدان بیشتری همچون جان بولتون مشاور امنیت ملی برکنار شده ترامپ، مایک مولوینی سرپرست دفتر رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مقامات مرتبط از سوی اکثریت جمهوریخواه پذیرفته نشد، مقرر گردید امروز دوشنبه آخرین دفاعیات از سوی طرفین به مدت چهار ساعت شنیده شود.

 

مدیران استیضاح که در این محکمه نقش دادستان پرونده را ایفا می کنند همچنان تلاش می کنند به سناتورها و افکار عمومی آمریکا تفهیم کنند که ترامپ برای منافع شخصی و دخالت دادن یک کشور خارجی در انتخابات آمریکا به منظور پیروزی بر رقیب خود، دستور داده است مبلغ حدود ۴۰۰ میلیون دلار کمک های نظامی مصوب کنگره برای اوکراین را توقیف کند.

 

این مساله به ویژه پس از افشای بخشی از متن دست نویس کتاب بولتون مبنی بر اینکه ترامپ به او گفته است این کمک‌ها به انجام تحقیقات اوکراین علیه هانتر بایدن فرزند جو بایدن منوط شده است، اهمیت ویژه ای یافت اما سناتورهای حامی ترامپ زیر بار احضار مشاور تندرو و ضد ایرانی ترامپ نرفتند.

 

آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و سرپرست هیات منتخب این مجلس در محکمه سنا بارها خواستار احضار بولتون شده بود و تاکید کرده است چه بولتون احضار شود چه نشود، سر انجام از طریق مصاحبه یا انتشار کتاب، حقایق افشا خواهد شد.

 

مساله ای که با واکنش کاخ سفید هم روبرو شد و طی نامه ای به وکیل بولتون اعلام کردند بخش هایی از این کتاب دارای مطالب طبقه بندی شده است که مجاز به انتشار آن نیست.

 

پس از نشست امروز، سناتورها فرصت خواهند داشت تا درباره آرای خود در موافقت یا مخالفت با موارد اتهامی دونالد ترامپ در صحن این مجلس اظهار نظر کنند و سر انجام روز چهارشنبه رای گیری نهایی درباره این پرونده انجام خواهد شد.

 

در جلسه امروز دادگاه ترامپ، جیسون کرو عضو هیات مدیران استیضاح گفت: امروز شما وظیفه دارید وفاداری به قانون اساسی را بدون در نظر گرفتن خطرات حاشیه ای آن نشان دهید. من به نمایندگی از مجلس نمایندگان آمریکا ابلاغ می کنم که وظیفه شما می خواهد که رئیس جمهوری ترامپ را محکوم کنید.

 

وی استیضاح را راه حل فوق العاده و ابزاری دانست که فقط در موارد نادر برای رفتارهای خلافکارانه سنگین استفاده می شود.

 

دموکرات‌های مجلس نمایندگان مجلس در استدلال‌های پایانی خود در دادگاه سنا بر این عقیده هستند که رئیس جمهوری ترامپ همچنان به عملکرد نامناسب خود ادامه می دهد و در آینده هم مرتکب سوء رفتارهای بیشتری خواهد شد.

 

وال دمینگز دیگر عضو مدیران استیضاح ترامپ در آخرین اظهارات خود گفت همانگونه که ترامپ در مرحله تحقیقات مقدماتی استیضاح، برای لاپوشانی و اخلال در کار کنگره سازماندهی کرد؛ او همچنان بدون عذرخواهی و با بی بند و باری قصد دارد با بی شرمی، کلاهبرداری و جعل را در انتخابات‌ها را ادامه دهد.

 

همزمان با برگزاری این نشست، دونالد ترامپ هم فعالیت خود در توئیتر را افزایش داد و بار دیگر اعلام کرد که دادگاه استیضاح یک "فریب" است ، او آن را "یورش کاملاً حزبی" دانست.

 

با پایان یافتن استدلال‌های اعضای مدیران استیضاح که منتخب مجلس نمایندگان هستند، میچ مک کانل درخواست تنفس کرد.

 

 نوبت به سناتورها رسید

در شرایطی که چهار سناتور حاضر در دادگاه دونالد ترامپ دغدغه رای گیری امشب در آیوا را دارند که برای تعیین نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای نوامبر ۲۰۲۰ سرنوشت ساز است، مدیران استیضاح منتخب مجلس نمایندگان و همچنین وکلای مدافع ترامپ آخرین اظهارات خود را درباره این پرونده مطرح کردند.

 

پس از آن، نوبت به سناتورهای دو طرف می رسد تا نظرات خود را به اطلاع عموم برسانند که آیا دونالد ترامپ را گناهکار می دانند و معتقدند باید از قدرت برکنار شود یا اینکه اتهام ترامپ را برای برکناری وی کافی نمی دانند.

 

آنگاه در روز چهارشنبه، محکمه برای رای گیری نهایی تشکیل می شود و تکلیف این پرونده در تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد.

 

در ادامه نشست روز دوشنبه محکمه ترامپ، پت سیپلونی دفاعیات خود را ارائه داد و گفت می دانید که امروز نتیجه گیری کلیدی این پرونده انجام می شود و ما معتقدیم تنها نتیجه مبتنی بر شواهد، مبتنی بر مفاد خود استیضاح و قانون اساسی آن است که شما به تبرئه رئیس جمهوری رای دهید.

 

وی افزود: استیضاح تلاشی برای بازگرداندن نتایج یک انتخابات و کوششی برای دخالت در انتخابات آتی ریاست جمهوری است.

 

کنث استار دیگر عضو وکلای مدافع ترامپ هم به تاریخ آمریکا و فرهنگ این کشور استناد کرد که بر اصل و مفهوم آزادی متمرکز بود.

 

وی آزادی را بالاتر از سیاست و حزب دانست و گفت آزادی برای همه ملت است. همانگونه که مارتین لوتر کینگ (رهبر جنبش آزادی خواهان سیاه پوست) و آبراهام لینکلن (رئیس جمهوری پیشین آمریکا) بر آزادی تاکید داشتند.

 

این وکیل ترامپ البته بر آزادی همراه با عدالت تاکید کرد و سنا را تشویق کرد تا آزادی، عدالت و مبانی انصاف را در نظر بگیرند.

 

سرزمین وحشی

پس از این اظهارات، نماینده هاکیم جفریس یکی از هفت مدیر استیضاح مجلس نمایندگان از سناتورها خواست که "کار درست را انجام دهند" و گفت: پرونده استیضاح را علیه رئیس جمهوری ترامپ "با کوهی از شواهد" اثبات کرده اند.

 

جفریس افزود: رئیس جمهوری ترامپ سعی کرد تقلب کند. او گرفتار شد. رئیس جمهوری ترامپ به طور فسادآمیزی از قدرت خود سوءاستفاده کرد. او مانع تحقیق مقدماتی کنگره برای استیضاح شد.

 

همانگونه که انتظار می رود، مدافعان استیضاح بر خلاف وکلای ترامپ به شدت معتقدند که ترامپ باید از قدرت برکنار شود به کونه ای که جفریس ادامه داد اگر سنا تحت این پیامدها، تبرئه را برگزیند آمریکا به یک سرزمین وحشی تبدیل می شود.

 

وی اضافه کرد اگر سنا عادی سازی بی قانونی، عادی سازی فساد، عادی سازی سوء استفاده رئیس جمهوری از قدرت را برگزیند، آمریکا در یک سرزمین وحشی خواهد بود.

 

این عضو مجلس نمایندگان آمریکا با بیان اینکه اگر سنا تبرئه ترامپ را بدون صدور حتی یک احضاریه ساده، بدون مصاحبه با یک شاهد ساده و بدون مرور یک سند ساده برگزیند، به راستی آمریکا، یک سرزمین رام نشده است، گفت هنوز دیر نشده و سنا هنوز هم می تواند تصمیم درستی بگیرد.

 

جفریس تاکید کرد آمریکا نظاره گر است. جهان در حال تماشا است و چشمان تاریخ هم نگاه می کند. سنا می تواند همچنان راه درست را برگزیند.

 

ترامپ اعتمادشدنی نیست

پس از این اظهارات ،آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا هم گفت: ترامپ نمی تواند اعتمادپذیر باشد. نمی توانید اعتماد کنید که رئیس جمهوری حتی برای یک دقیقه هم نمی تواند نه برای یک انتخابات و نه برای کشور کار درستی انجام دهد.

 

وی تصریح کرد: او نمی تواند تغییر کند و شما به خوبی این را می دانید. ما هم از روز نخست که استیضاح را آغاز کردیم می دانستیم که برای محکومیت ترامپ به رای دو سوم سنا نیاز است.  با این حال راه جایگزین آن یعنی تصمیم گسترده مردم برای انتخابات پیش رو وجود دارد.

 

سرپرست هیات مدیران استیضاح منتخب مجلس نمایندگان خطاب به سناتورها گفت: امیدوارم و دعا کنم که هرگز در حزب دموکرات رئیس جمهوری همچون دونالد ترامپ نداشته باشیم ، کسی که با خیانت به منافع و امنیت ملی به دنبال کمک برای انتخاب دوباره باشد.

 

شیف همچنین ابراز امیدواری کرد اگر چنین رئیس جمهوری در حزب دموکرات باشد، خود دموکرات‌ها پیش قدم شوند و او را استیضاح کنند.

 

وی تصریح کرد در تاریخ رئیس جمهوری همچون دونالد ترامپ نخواهد بود. اگر می دانید که مجلس نمایندگان درست عمل کرده و همچنان برای تبرئه وی رای می دهید، نامتان در تاریخ با یک طناب آهنین به او گره خواهد خورد.

 

با پایان یافتن، آخرین اظهارات دو طرف، محکمه سنا تا چهارشنبه به کار خود خاتمه داد تا فرصت به سناتورها برسد که دیدگاه های خود را به صورت علنی ابراز کنند.

 

سناتورها همچنین در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه گذشته به صورت کتبی سوالات خود را از مدیران استیضاح و همچنین وکلای مدافع ترامپ در مدت ۱۶ ساعت پرسیدند.

 

برکناری ترامپ از قدرت به ۶۷ رای سنا نیازمند است که کسب حداقل ۲۰ رای جمهوریخواهان برای همراهی با ۴۷ رای دموکرات‌ها و مستقلان، دور از انتظار است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------