بایدن: چین و روسیه به‌دنبال تضعیف همبستگی ما هستند/ پوتین، دشمنی شایسته استجو بایدن،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
رئیس‌جمهور آمریکا با ادعای اینکه چین و روسیه در پی تضعیف همبستگی کشورهای ناتو در اقیانوس اطلس هستند، گفت به دنبال تقابل با روسیه نیست اما به فعالیت‌های مخرب نیز پاسخ خواهند داد.

به گزارش فارس، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبه بعد از نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مقابل دوربین رسانه‌ها حاضر شد و به سخنرانی پرداخت.

 

بایدن در این نشست خبری گفت: « دیدار من با رئیس‌جمهور اردوغان سازنده بود و مطمئنم که می‌توانیم با ترکیه به پیشرفت واقعی برسیم... در نشست ناتو، ما همچنین در مورد تهدیدات سایبری که از روسیه روبه‌رو هستیم، بحث کردیم.».

 

وی با تاکید بر اینکه تعهد آمریکا به بند پنجم معاهده ناتو، تزلزل‌ناپذیر و بسیار محکم است، توضیح داد: « دستورکار برنامه ۲۰۳۰ ناتو باید نیازهای این اتحاد در آینده، از جمله چین که چالش‌های سیستماتیک طولانی‌مدت برای ما دارد، برآورده کند.».

 

رئیس‌جمهور آمریکا درباره دیدار آتی با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود گفت: «چیزی را که قرار است به رئیس‌جمهور پوتین بگویم، به متحدانمان [در ناتو] گفتم؛ اینکه به دنبال تقابل با روسیه نیستیم اما اگر روس‌ها فعالیت‌های مخرب را ادامه دهند، ما نیز پاسخ می‌دهیم».

 

بایدن ضمن تکرار اتهام‌زنی‌ها و ادعاهای بی‌اساس علیه مسکو و پکن، اظهار داشت: «روسیه و چین به دنبال تضعیف همبستگی ما در اقیانوس اطلس هستند، اما اتحاد ما بر پایه‌های محکمی بنا شده است».

 

وی با بیان اینکه رهبران ناتو برای اولین بار سیاست دفاع سایبری را تصویب کردند، افزود: «اگر رئیس‌جمهور پوتین ترجیح دهد در زمینه امنیت سایبری همکاری نکند، ما به شیوه مناسب پاسخ خواهیم داد».

 

رئیس‌جمهور آمریکا ادعاهای ضد روسی خود را اینگونه ادامه داد: «روسیه قصد پایبندی به حقوق بشر را ندارد و این به روابط با بقیه کشورهای جهان و شخصاً با من آسیب می‌زند. من قول می‌دهم خطوط قرمزی را برای رئیس‌جمهور پوتین تعیین کنم».

 

بایدن سپس به سوال خبرنگاران پاسخ داد: «[پوتین] زیرک است. او سرسخت است و او را یک دشمن شایسته می‌دانم. به پوتین واضح می‌گویم، حوزه‌هایی هست که می‌توانم با هم همکاری داشته باشیم، البته اگر او این را بخواهد».

 

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دیدار با پوتین در این زمان کمی زود نیست، گفت: «بسیاری از سران حاضر در نشست ناتو از من بخاطر تصمیم برای دیدار با پوتین، تقدیر کردند».

 

بایدن درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نیز تصریح کرد: «اقدامات ضد تروریستی در افغانستان تا زمانی که اطمینان حاصل کنیم تروریست‌ها به این کشور برنمی‌گردند، ادامه خواهد یافت».

 

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا به عرصه سیاست نیز اظهار داشت: « رهبری حزب جمهوری‌خواه شکسته شده است. جناح ترامپ در این حزب، بخش اعظمی از آن است، اما این حزب بخش اقلیت جامعه عمومی آمریکا است».

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------