وال‌استریت‌ژورنال: دولت افغانستان ممکن است ۶ ماه بعد از خروج آمریکا سقوط کند/ پنتاگون واکنش نشان داد و تکذیب کردطالبان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
منابع خبری مدعی شده‌اند جمع‌بندی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا این است که دولت افغانستان ممکن است ظرف ۶ ماه بعد از خروج آمریکا از این کشور سقوط کند.

به گزارش فارس، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مدعی شده ارزیابی دستگاه اطلاعاتی آمریکا این است که بعد از تکمیل خروج نظامیان آمریکا از افغانستان، دولت مستقر در کابل ممکن است ظرف ۶ ماه سقوط کند.

 

منابع مطلع مدعی شده‌اند جامعه اطلاعاتی آمریکا در این ارزیابی که هفته گذشته انجام شده برآوردهای قبلی خود را که خوش‌بینانه‌تر بودند با توجه به پیشروی گروه طالبان در شمال افغانستان اصلاح کرده‌اند.

 

این ارزیابی که روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مدعی است پیشتر گزارش نشده با تحلیل‌های ارتش آمریکا همخوانی بیشتری دارد.

 

ارتش آمریکا تا به حال بیش از نیمی از ۳۵۰۰ نظامی مستقر در افغانستان و بخشی از تجهیزاتش را از این کشور خارج کرده و قرار است تا ۱۱ سپتامبر فرایند خروج آمریکایی‌ها تکمیل شود.

 

وال‌استریت‌ژورنال نوشته کارشناسان دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا سابقاً معتقد بودند دولت «اشرف غنی»، رئیس‌جمهور افغانستان دست‌کم تا ۲ سال بعد از خروج آمریکا دوام خواهد آورد.

 

اما مقام‌های آمریکایی اکنون به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند جدیدترین دیدگاه تحلیلگران اطلاعاتی و مقام‌های نظامی آمریکا این است که دولت افغانستان و پایتخت این کشور، کابل، ممکن است بین ۶ تا ۱۲ ماه بعد از خروج نیروهای آمریکا سقوط کنند.

 

بعضی از دیگر مقام‌های غربی معتقدند سقوط دولت ممکن است ظرف ۳ ماه بعد از تکمیل خروج آمریکا اتفاق بیفتد.

 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشته این ارزیابی جدید موجب احساس اضطرار میان مقام‌های نظامی آمریکا شده تا برنامه‌هایی را برای تخلیه پرسنل آمریکایی در کابل در صورت وخیم شدن اوضاع تدارک ببینند.

 

طبق گزارش وال‌استریت‌ژورنال، مقام‌های کاخ سفید با توجه به پیشروی‌های طالبان از ارتش خواسته‌اند سرعت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را کاهش دهند.

 

با وجود این، «جان کربی»، سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه گفت که کاخ سفید برنامه‌ای برای به عقب انداختن طرح «جو بایدن» برای تکمیل خروج از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر ندارد.

 

مقام‌های پنتاگون درباره گزارش وال‌استریت‌ژورنال اظهارنظر نکرده‌اند.

 

حملات طالبان علیه نیروهای افغانستان طی دو ماه گذشته شدت گرفته است. این حملات به ویژه بعد از اعلام برنامه بایدن برای خروج از افغانستان تا یازده سپتامبر تشدید شده است.

 

در دو ماه گذشته، حدود ۵۰ شهرستان یا به تصرف طالبان درآمده‌ و یا شاهد درگیری‌ بوده‌اند. بسیاری از این شهرستان‌ها بدون مقاومت نیروهای امنیتی، به دست طالبان افتاده‌اند. 

 

نرسیدن نیروی کمکی، از اصلی‌ترین علت‌های افتادن مراکز شهرستان‌ها بدست طالبان دانسته می‌شود. 

 

منابع محلی در برخی از ولایت‌ها می‌گویند که تبلیغات طالبان درباره شمار اعضا و گستردگی حملات طالبان بر تعدادی از این شهرستان‌ها نیز باعث شده‌اند که نیروهای دولتی بدون مقاومت این بخش‌ها را ترک کنند.

 

 پنتاگون احتمال سقوط دولت افغانستان بعد از خروج آمریکا را تکذیب کرد

پنتاگون، شامگاه چهارشنبه به گزارش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» درباره احتمال سقوط دولت کابل واکنش نشان داد.

 

روزنامه وال‌استریت‌ژ‌ورنال ساعاتی پیش مدعی شد ارزیابی دستگاه اطلاعاتی آمریکا این است که بعد از تکمیل خروج نظامیان آمریکا از افغانستان، دولت مستقر در کابل ممکن است ظرف ۶ ماه سقوط کند.

 

پنتاگون در گفت‌و‌گو با شبکه «اسکای نیوز عربی» اطلاعات ارائه شده توسط روزنامه وال استریت ژورنال درباره احتمال سقوط دولت کابل پس از خروج آمریکا از افغانستان را تکذیب کرد.

 

ارتش آمریکا تا به حال بیش از نیمی از ۳۵۰۰ نظامی مستقر در افغانستان و بخشی از تجهیزاتش را از این کشور خارج کرد‌ه‌اند و قرار است تا ۱۱ سپتامبر فرایند خروج آمریکایی‌ها تکمیل شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------