پنتاگون: از پیشروی طالبان در افغانستان مطلع هستیم/ کاخ سفید: آمریکا پیروز جنگ نظامی افغانستان نبودسخنگوی پنتاگون،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با بیان اینکه از اوضاع امنیتی افغانستان و پیشرفت های طالبان آگاه هستیم، اظهار داشت: گفتگوها با کشورهای همسایه در حال انجام و پیشرفت است.

به گزارش ایرنا، جان کربی سخنگوی پنتاگون در نشست خبری افزود اگرچه در سراسر خاورمیانه دسترسی به برخورد سریع در صورت لزوم با یک گروه داریم  اما داشتن نیروهای نزدیک به افغانستان گزینه های بیشتری به فرماندهان می بخشد.

 

این مقام پنتاگون گفت  از همه کشورهای منطقه می خواهیم صلح، امنیت و ثباتی را که ما برای افغان ها می خواهیم و مذاکره به رهبری افغانستان که منجر به یک توافق سیاسی می شود، بخواهند.

 

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا  تصریح کرد ادامه تلاش برای حل و فصل سیاسی مذاکره برای این جنگ بسیار مهم است.

 

کربی اضافه کرد نیروهای امنیتی افغانستان دارای سلاح های مدرن  از جمله یک نیروی هوایی توانمند، آموزش و کارکنان کافی برای تأمین امنیت برخوردار هستند و آمریکا همچنان تجهیزات لجستیکی به افغانستان ارائه می دهد.

 

 سخنگوی پنتاگون در عین حال گفت: این به اراده دولت افغانستان بستگی دارد که  برای ایجاد یک صلح سیاسی پایدار به منظور ایجاد صلح ، امنیت و رفاه برای کل ملت خود مذاکره کند.

 

این مقام وزارت دفاع آمریکا با حمایت از تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان گفت: عقب نشینی نیروها به ایالات متحده اجازه می دهد تا روی تهدیدات تروریستی و ملی که در حال گسترش در سطح جهانی هستند، به ویژه در آفریقا متمرکز شود.

 

ابراز نگرانی از حملات به کارکنان آمریکا در عراق و سوریه

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین از حملات اخیر به نظامیان و کارکنان آمریکایی در عراق و سوریه ابراز نگرانی عمیق کرد و گفت: این یک تهدید جدی است.

 

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا عصر پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی با دفاع از خروج نظامیان کشورش از افغانستان با بیان اینکه حاضر نیست یک سرباز دیگر به افغانستان اعزام کند، گفت: تسلط طالبان بر افغانستان حتمی نیست و دولت افغانستان مانند هر دولتی دارای نیروهای نظامی و تجهیزات است.

 

***

 

وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات با کشورهای ثالث درباره افغانستان سازنده است

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مذاکرات با برخی کشورها برای پذیرش مترجمان و افراد در معرض خطر در افغانستان را مثبت و سازنده دانست.

 

ند پرایس در نشستی با خبرنگاران درباره اوضاع افغانستان افزود: مکان هایی را در خارج از ایالات متحده و در کشورهای ثالث شناسایی کرده ایم. وزارت امور خارجه از لحاظ دیپلماتیک با کشورهای مختلف درارتباط بوده اما نمی توانم جزئیات بیشتری اکنون ارائه کنم.

 

این مقام وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه مراحل روادید آمریکا ۱۲ مرحله است که متقاضیان باید طی کنند، اضافه کرد دو هزار و ۵۰۰ نفر از متقاضیان روادید ترجیح داده اند به آمریکا سفر نکنند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد ما تعدادی از مترجمان و کسانی را که با همکاری کرده اند، شنناسایی کرده ایم. آنها و خانواده هایشان این گزینه را دارند که قبل از پایان خروج نظامیان آمریکایی خود به مکانی خارج از افغانستان منتقل کنند و همانطور که رئیس جمهری اعلام کرد خروج نظامیان در پایان ماه اوت کامل خواهد شد.

 

ند پرایس در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا شما فقط تقاضای ۹ هزار نفر از ۱۸ هزار متقاضی را تا ماه سپتامبر پاسخگو خواهید بود؟ اظهار داشت: ما گروهی از این متقاضیان را شناسایی کرده ایم که به ما کمک کرده اند و تا حدی در معرض خطر هستند.

 

این مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا کشورهای سوم شامل قزاقستان ، تاجیکستان و ازبکستان هستند، گفت: مقامات وزارت خارجه با برخی کشورها صحبت کرده اند. قصد ندارم در این مرحله نام این کشورها را اعلام کنم.

 

گفتگو با کشورهای همسایه و در سطح جهانی برای آتش بس فراگیر در افغانستان

 وی همچنین اظهار داشت آنتونی بلینکن وزیر خارجه، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه در امور افغانستان و دیگر مقامات ذیربط قرار است با همتایان خود در سطح جهان، و کشورهای همسایه آن کشور هماهنگی و همکاری کنند تا راه حل پایداری شامل آتش بس فراگیر پیدا کنند.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: ما مردم افغانستان را به حال خود رها نمی کنیم. تمامی اقدامات ما در حمایت از دیپلماسی است که ما و عوامل کلیدی افغان امیدوار هستیم زمینه را برای صلحی پایدار و شرایط امن زندگی بدون حضور نیروهای نظامی آمریکا در آنجا فراهم کند.

 

وی همچنین مدعی شد: ایالات متحده اجازه نخواهد داد دستاوردهای ۲۰ سال گذشته مردم افغانستان از بین برود و از هر آنچه در توان دارد برای حفظ این دستاوردها استفاده خواهد کرد.

 

وی درعین حال در پاسخ به سوالی درباره گفتگوها در درون افغانستان گفت: ما طرف مستقیم مذاکرات داخل افغانستان نیستیم. البته توافق  جداگانه ای بین ایالات متحده و طالبان وجود دارد اما این گفتگوها بین خود گروههای افغانستان است.

 

 ***

 

کاخ سفید: آمریکا پیروز جنگ نظامی افغانستان نبود

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشستی توجیهی در مورد اتمام ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان که در میان خبرنگاران برگزار شد، گفت: آمریکا دیگر هیچ ماموریت نظامی تعریف شده‌ای در افغانستان نخواهد داشت.

 

سخنگوی کاخ سفید در ادامه افزود: آمریکا نتوانست پیروز نبرد نظامی افغانستان باشد. حضور ما در افغانستان یک جنگ ۲۰ ساله نظامی بود که نتوانست پیروزی برای ما به همراه بیاورد. با این حال ما به مردان و زنانی که در این مدت در خدمت ارتش آمریکا بودند افتخار می‌کنیم.

 

او تصریح کرد: دولت بایدن به دنبال راه حلی سریع برای انتقال زنان و مردان افغانستانی است که در مدت حضور نیرو‌های نظامی آمریکا به عنوان مترجم، خبرنگار و کارکنان سفارت‌ها فعالیت می‌کردند.

 

جن ساکی ادامه داد: آمریکا همچنین قصد دارد با تحت فشار قرار دادن طرفین درگیری در افغانستان راه حلی عملی و سیاسی برای پایان دادن به اختلافات در این کشور پیدا کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------