هشدار طالبان به دانشگاه‌های افغانستان: خانم پذیرش نکنید طالبان ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
طالبان شنبه شب در پیامی به دانشگاه‌های این کشور هشدار داد که زنان افغانستانی اجازه امتحان ورود به دانشگاه را ندارند. 

به گزارش ایرنا از خبرگزاری "اسپوتنیک" روسیه، این نامه با وجود آن ارسال شده که جامعه جهانی تلاش کرده تا در هفته های گذشته طالبان را زیر فشار قرار دهد که این گروه از اقدامات محدود کننده آزادی زنان عقب نشینی کند.

 

طالبان ماه گذشته بود که زنان را از ورود به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی منع کرد.

 

ندائ محمد ندیم وزیر علوم طالبان مدعی شد: برای جلوگیری از اختلاط زن و مرد در دانشگاه‌ها، ممنوعیت ورود زنان ضروری است، چرا که به ادعای وی برخی از واحدهایی که در دانشگاه‌ها تدریس می شود، اصول اسلامی را نقض می کند.

 

وی در یک مصاحبه تلویزیونی خاطرنشان کرد: تلاش برای اصلاح این مشکلات جریان دارد و به محض حل این مشکلات، دانشگاه‌ها به روی زنان باز خواهد شد.

 

اما "ضیاء الله هاشمی" سخنگوی وزارت علوم طالبان روز شنبه گفت: نامه هشداری به دانشگاه‌های خصوصی ارسال شده که به زنان اجازه ندهند که در امتحانات ورودی شرکت کنند.

 

در این هشدار آمده است که زنان نمی توانند آزمون ورود به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را شرکت کنند، و در صورت سرپیچی هریک از دانشگاه‌ها، با دانشگاه خاطی، طبق قانون با آن برخورد خواهد شد.

 

وزارت اقتصاد افغانستان ۲۴ دسامبر (۳ دی ماه) سال جاری نیز به بهانه آن که مدعی بود که شکایت‌های جدی از رعایت نشدن حجاب را دریافت کرده است، مانع از فعالیت زنان در مراکز غیردولتی شد.

 

پس از این اقدام، بلافاصله چند نهاد غیردولتی از جمله کمیته بین‌المللی نجات (IRC)، کودکان را نجات دهید (Save the Children) و سازمان CARE در اعتراض به این تصمیم فعالیت‌های خود را در افغانستان متوقف کردند.

 

از زمان روی کارآمدن دوباره طالبان در آگوست ۲۰۲۱ ( ۲۰ مرداد ۱۴۰۰)، این گروه محدودیت‌هایی برای زنان افغان اعمال کردند که موجب شد، آنان از زندگی عادی خود دور بمانند.

 

از جمله این محدودیت‌ها، آن است که مقطع دبیرستان برای دختران ممنوع شده و بسیاری از زنان اجازه کار در مراکز دولتی را ندارند.

 

سازمان ملل متحد جمعه گذشته گزارش داد "امینه محمد" معاون دبیرکل این سازمان در سفری به قندهار، نگرانی خود را نسبت به موارد نقض حقوق زنان در افغانستان به مقامات طالبان اعلام کرده است.

 

امینه محمد پس از سفر چهار روزه خود به افغانستان و دیدار با مقامات طالبان در کابل در بیانیه‌ای گفت:پیام من بسیار روشن بود، در حالی که معافیت‌های مهم اعطا شده را به رسمیت می‌شناسیم، اما این محدودیت‌ها ضمن نقض حقوق زنان و دختران افغانستانی و محروم کردن آنها از دریافت خدمات جامعه، موجب می شود که آینده آنها تنها محدود به خانه شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023