توافق 10 ماده‌ای اردوغان و پوتین بر سر سوریهترکیه و روسیه توافقی 10 ماده‌ای درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه کردند.  

به گزارش عصرایران به نقل از سی‌ان‌ان ترک، این توافق در جریان سفر 1 روزه "رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه به شهر بندری "سوچی" روسیه و دیدار 3 ساعته او با "ولادیمیر پوتین" رییس فدراسیون روسیه، حاصل شده است.

 

10 ماده این توافق عبارتند از: 

1-هر دو کشور بر پایبندی خود به اتحاد سیاسی سوریه، محافظت از تمامیت ارضی سوریه و محافظت از امنیت ملی ترکیه تأیید می‌کنند.

 

2-  دو کشور به اراده خود برای مبارزه با هرگونه تروریسم و اقدامات تروریستی در سوریه و بی‌اثر کردن اقدامات برای جدایی‌طلبی در سرزمین‌های این کشور، تأکید می‌کنند.

 

3-  محدوده سرکانی در عمق 32 کیلومتری خاک سوریه به عنوان منطقه عملیاتی "سرچشمه صلح" به عنوان وضعیت موجود مورد محافظت قرار خواهد گرفت.

 

 4-  هر دو کشور بر اهمیت توافقنامه "آدانا" تأکید کرده و فدراسیون روسیه در شرایط موجود اقدامات لازم برای تسهیل در اجرای توافقنامه آدانا را انجام خواهد داد.

 

5-  از ساعت 12:00 (به وقت محلی ترکیه) تاریخ 23 اکتبر 2019 میلادی (امروز) نیروهای پلیس و ارتش روسیه به همراه نیروهای سوریه به منظور خارج کردن نیروهای "یگان‌های مدافع خلق" و سلاح‌های این گروه به عمق 30 کیلومتری از مرزهای ترکیه از مناطق بیرونی حوزه عملیات چشمه صلح اقدام خواهند کرد. این اقدامات در 150 ساعت به اتمام خواهد رسید. همزمان با این روند، نیروهای ترکیه و روسیه در عمق 10 کیلومتری از شرق و غرب محدوده عملیات "سرچشمه صلح" اقدام به گشت زنی‌های نظامی مشترک خواهند کرد.

 

نشست خبری دیروز اردوغان و پوتین در شهر سوچی

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل , اردوغان و پوتین

 

6-   تمامی عناصر YPG ( یگان‌های مدافع خلق ) به همراه سلاح‌های خود از دو شهر مرزی "منبج" و "تل رفعت" خارج خواهند شد.

 

7-   هر دو کشور برای جلوگیری از نفوذ گروه‌های تروریستی تدابیر لازم را اتخاذ خواهند کرد.

 

8-   به منظور تسهیل بازگشت امن و داوطلبانه پناهندگان سوری به سرزمین‌های خود اقدامات لازم انجام خواهد شد.

 

 9-  برای نظارت و هماهنگی به منظور اجرای دقیق این توافقات به دست آمده یک مکانیزم نظارت و ارزیابی مشترک تاسیس خواهد شد.

 

10- دو کشور به تلاش‌های خود در چارچوب روند "مذاکرات آستانه" برای ایجاد یک راه‌حل سیاسی ماندگار برای سوریه ادامه خواهند داد و از فعالیت کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه حمایت خواهند کرد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------