آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,عراق

منع آمد و شد در عراق با حمایت مالی از مردم ادامه دارد

کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق به ریاست عادل عبدالمهدی روز سه‌شنبه از تمدید قوانین منع عبور و مرور تا هجدهم ماه جاری میلادی برای…


برنامه نتانیاهو برای الحاق شهرک‌ها به اسرائیل / آمریکا مخالفت کردنتانیاهو گفته است قصد دارد بخش‌هایی از کرانه باختری را به اسرائیل الحاق کند اما آمریکا به شدت مخالفت کرد.  

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل از تدوین نقشه الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل خبر داد. این اقدام اسرائیل پس از پیشنهاد  "توافق صلح" دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با عنوان "معامله قرن" صورت می‌گیرد.

 

نتانیاهو در سخنرانی خود در کمپین انتخاباتی شهرک "معال ادومیم" در قدس شرقی گفت: ما پیشرفت زیادی در نقشه‌برداری این پروژه کرده‌ایم که براساس برنامه ترامپ کرانه باختری بخشی از اسرائیل خواهد شد.

 

وی وعده داد: تکمیل پروژه نقشه‌کشی زیاد طول نخواهد کشید.

 

نتانیاهو اعلام کرد: این منطقه شامل همه شهرک‌های اسرائیل و دره اردن است.

 

ترامپ پس از صحبت‌های مشترک در مورد نقشه صلح خاورمیانه دست خود را روی شانه نتانیاهو می‌گذارد - 28 ژانویه 2020/ عکس: رویترز

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,برنامه نتانیاهو

  

این ناحیه از سال 1967 و با تحرکات نظامی اسرائیل و پس از جنگ 6 روزه اشغال شد.

 

"نبیل ابو ردینه" سخنگوی رسمی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در این باره گفت: تنها نقشه مورد توافق فلسطین همان نقشه سال 1967 با مرزبندی بیت‌المقدس (اورشلیم- قدس) به عنوان پایتخت است.

 

چشم‌انداز الحاقات جدید که اخیرا به شدت محکوم شده‌اند، به شدت نامشخص است.

 

اسرائیل در تاریخ 2 مارس 2020 یا (12 اسفند 1398) انتخابات سراسری را برگزار خواهد کرد. نتانیاهو به عنوان یکی از اصلی‌ترین کاندیداها با اتهام فساد روبه‌رو است و تلاش دارد با چنین اقداماتی شانس خود برای پیروزی در پنجمین دور متوالی انتخابات افزایش دهد.

 

نتانیاهو در حال حاضر نخست وزیر موقت محسوب می شود و قدرت قانونی وی برای الحاق این سرزمین‌ها هنوز از سوی مقامات قضایی نامشخص و ناواضح است.

 

شهرک‌نشینان بخشی از پایگاه اصلی طرفداران و رای‌دهندگان به حزب راست‌گرای نتانیاهو محسوب می‌شوند. بسیاری از اعضای کابینه ائتلافی نتانیاهو کرانه باختری را با توجه به کتاب مقدس‌شان قلب سرزمین خود می‌دانند.

 

اکثر کشورها (از جمله اتحادیه اروپا، کانادا و ژاپن )شهرک‌سازی اسرائیل در زمین‌های اشغال شده فلسطین را نقض قوانین بین‌الملل می‌دانند. ترامپ سیاست آمریکا را تغییر داده است.

 

شرح عکس: تظاهرکنندگان فلسطینی در حال سوزاندن عکس‌های ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و تصاویر مربوط به اسرائیل پس از پیشنهاد صلح ترامپ/ عکس: رویترز

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,برنامه نتانیاهو

 

فلسطینی‌ها ادامه شهرک‌سازی‌های اسرائیل را برای آینده کشورشان نگران کننده می‌دانند. اسرائیل نیز از روابط تاریخی و پیوند با کتاب مقدس برای ساخت و ساز در این منطقه می‌گوید.

 

در طرح ترامپ، اسرائیل به چیزی می‌رسد که از مدت‌ها قبل خواستار رسیدن به آن بوده است. در واقع آمریکا شهرک‌‌سازی اسرائیل و حاکمیت آن بر دره اردن را به رسمیت می‌شناسد.

 

 شهرک اسرائیلی در کرانه غربی رود اردن/ عکس :الجزیره

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,برنامه نتانیاهو

 

براساس طرح ترامپ، فلسطین جدید در این نقشه تحت کنترل اسرائیل قرار خواهد داشت و در ازای زمین‌های قابل سکونت و زراعی، زمین‌های بیابانی و صحرایی دریافت می‌کنند.

هشدار سفیر آمریکا

 

یورونیوز در این باره نوشت: دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در بیت‌ المقدس (اورشلیم) روز یکشنبه به اسرائیل هشدار داد که حق ندارد بدون جلب رضایت واشنگتن و به طور یکجانبه نسبت به اعلام حاکمیت بر کرانه باختری رود اردن اقدام کند.

 

فریدمن با انتشار توییتی ضمن اشاره به روند نقشه‌برداری تیم مشترک آمریکا و اسرائیل از کرانه باختری، تاکید کرد که هرگونه اقدام یکطرفه از سوی اسرائیل در مورد این منطقه، برنامه آمریکا را به مخاطره می‌اندازد.

 

سفیر آمریکا در اسرائیل پیشتر نیز در جریان سخنرانی خود در باب طرح صلح ارائه شده توسط دونالد ترامپ برای میانجیگری میان اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین از طرف اسرائیلی خواسته بود تا اندکی صبر پیشه کنند.

 

این طرح صلح که به "معامله قرن" شهرت یافته و در ۲۸ ژانویه با حضور رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل رونمایی شد، به این کشور فرصت داده تا حاکمیت خود بر سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری را رسمیت ببخشد ولی زمان آن به توافق حاصل شده میان ذینفعان موکول شده است.

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با هدف جلب نظر احزاب راست‌گرا از حدود ۱۰ ماه پیش الحاق کرانه باختری به اسرائیل را یکی از شعارهای انتخاباتی خود انتخاب کرده است. او امیدوار است تا با اقدام فوری در این خصوص بتواند در انتخابات ۲ مارس گوی سبقت را از رقبای خود برباید.

 

البته تاکنون افزون بر دولت خودگردان فلسطین، اتحادیه اروپا، اعضای شورای همکاری خلیج فارس و سازمان همکاری اسلامی به رد این طرح یا انتقاد شدید از آن پرداخته‌اند.

 

نقشه مناطق اشغالی، کرانه باختری و بیت المقدس 

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,برنامه نتانیاهو

 

اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای مسلمان با استناد به قوانین بین‌الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، حاکمیت اسرائیل بر کرانه باختری و آن بخش از سرزمین‌هایی که پس از سال ۱۹۶۷ توسط ارتش اسرائیل اشغال شده را به رسمیت نمی‌شناسند.

 

سرزمین‌های فلسطینی شامل دو منطقه مجزا از هم به نام‌های کرانه باختری رود اردن و منطقه غزه است که کرانه باختری در شرق و غزه در جنوب غربی این سرزمین‌ها قرار دارد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------