لایحه آمریکایی برای رقابت با فناوری چینی تصویب شد/چین به تهدیدهای فناوری واکنش نشان داد ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
سنای آمریکا لایحه ای را تایید کرد که طبق آن بودجه ای ۱۹۰ میلیارد دلاری برای رقابت با فناوری چین اختصاص می یابد. همچنین در این لایحه تحریم هایی علیه شرکت های چینی در نظر گرفته شده است. 

به گزارش مهر به نقل از رویترز، روز گذشته سنای آمریکا قانونی را جهت ارتقای قدرت این کشور برای رقابت با فناوری چین تأیید کرد.

 

طبق این قانون بودجه ۱۹۰ میلیارد دلاری برای قدرتمندتر کردن بخش فناوری و تحقیقات آمریکا اختصاص می‌یابد. علاوه بر آن بودجه‌ای جداگانه و شامل ۵۴ میلیارد دلار برای ارتقای فعالیت‌های تولیدی و تحقیقاتی در بخش نیمه رساناها و تجهیزات ارتباطات، از جمله ۲ میلیارد دلار برای توسعه تراشه‌های مورد استفاده خودروسازان در نظر گرفته شده است.

 

علاوه بر موارد گفته شده در قانون تأیید شده جدید، چند بخش دیگر نیز به چین مربوط است از جمله ممنوعیت دانلود تیک تاک روی دستگاه‌های دولتی و ممنوعیت خرید پهپادهایی که توسط شرکت‌های چینی با پشتیبانی دولت این کشور ساخته و فروخته می‌شوند.

 

همچنین قانون مذکور تحریم‌های وسیعی علیه شرکت‌های چینی اعمال می‌کند که در حملات سایبری یا سرقت مالکیت معنوی از شرکت‌های آمریکایی شرکت کنند.

 

به طور معمول قوانین پس از تأیید در سنا به کاخ سفید ارسال می‌شوند تا رئیس جمهور آنها را امضا کند. اما هنوز مشخص نیست قانون تأیید شده جدید که به کاخ سفید ارائه شده شامل چه تغییراتی است و چه مدت زمان طول می‌کشد تا بایدن آن را امضا کند.

 

چین به لایحه سنای آمریکا درباره تهدیدهای فناوری واکنش نشان داد

پارلمان چین می گوید لایحه سنای آمریکا با محور تهدیدهای عرصه فناوری، یادآور رقابت های دوره جنگ سرد است.

 

به گزارش  مهر به نقل از شینهوا، اقدام سنای آمریکا مبنی بر تائید بسته مالی به ارزش ۱۹۰ میلیارد دلار که هدف از آن مقابله با تهدیدهای پکن در حوزه فناوری عنوان می شود؛ واکنش پارلمان چین را در پی داشت.

 

 ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

کمیته روابط خارجی کنگره ملی خلق چین تائید این مصوبه از سوی سنای آمریکا را ناشی از ذهنیتی مبتنی بر معیارهای جنگ سرد دانست و آن را اقدامی در راستای مداخله در امور داخلی چین تلقی کرد.

 

این کمیته همچنین از سنای آمریکا به دلیل زیر سوال بردن سیاست های داخلی و خارجی چین انتقاد کرد.

 

مجلس سنای آمریکا سه شنبه با ۶۸ رای موافق در برابر ۳۲ رای مخالف بسته‌ای از طرح‌ها و قوانین را با هدف ارتقای توانایی و قدرت این کشور برای رقابت با فناوری چینی تصویب کرد.

 

این طرح و قوانین که از سوی هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مورد حمایت واقع شده، نشانگر موضع سختگیرانه کنگره در قبال پکن است.

 

سناتورهای آمریکایی همچنین بودجه ۵۰ میلیارد دلاری را برای افزایش تولید و تحقیق درباره نیمه هادی‌ها و تجهیزات ارتباطی اختصاص داده‌اند.

 

طرح سنا برای بررسی راهی مجلس نمایندگان آمریکا خواهد شد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------