رهبر حزب شاس اسراییل: اقدامات دولت اسراییل برای یهودیان از "ایران هسته ای" هم خطرناک تر استرهبران یهودیان,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
رهبران یهودیان متعصب "سفاردی- حریدی" دولت تل آویو را به تلاش برای هویت زدایی از یهودیان متهم می کنند. 

"اریه درعی" وزیر سابق و رهبر حزب مذهبی "شاس" اسراییل می گوید که دولت فعلی اسراییل برای یهودیان، خطرناک تر از یک ایران مجهز به سلاح هسته ای است.

 

به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت "تایمز اسراییل"، این رهبر سیاسی اسراییل امروز (سه شنبه ) در اظهاراتی در جلسه غیرعلنی مشترک شاس و حزب "یهودیت متحد تورات" (دو حزب مذهبی متعصب اسراییل) اظهارات تندی علیه اصلاحات برنامه ریزی شده دولت اسراییل بیان کرد.

 

"اریه درعی" رهبر حزب شاس در این نشست گفت:" با قاطعیت می‌توانم بگویم اقداماتی که این دولت برای تغییر هویت یهودی کشور انجام می‌دهد خطرناک‌تر از ایران هسته‌ای است."

 

حزب شاس که در سال 1984 تاسیس شده، نمایدگی یهودیان متعصب و ارتدوکس" سفاردی- حریدی" را بر عهده دارد.

 

در این نشست "موشه گافنی" رهبر حزب "یهودیت متحد تورات" نیز گفت که یک "جنگ فرهنگی" علیه باورهای یهودیان مومن اسراییل در جریان است و رهبران حریدی نباید در برابر این جنگ فرهنگی بی تفاوت بوده و " از گفتن تندترین انتقادات یا انجام شدیدترین اقدامات خودداری کنند... ما باید با تمام قدرت بجنگیم و دستکش‌ها را از دستمان درآوریم چون این مساله مرگ و زندگی برای یهودیان است."

 

گفتنی است که انتقادات این احزاب مذهبی علیه دولت اسراییل در واکنش به اقدامات دولت تل آویو در انجام برخی اصلاحات اجتماعی و فرهنگی که از نظر آنها در جهت ضدیت و هویت زدایی دینی یهودیان است، بیان می شود.

 

قانونگذاران افراطی ارتدوکس اسراییل از برنامه‌های دولت فعلی برای انجام اصلاحات اساسی در زمینه‌هایی چون صدور گواهینامه "کوشر" (موازین دینی تهیه غذای حلال برای یهودیان) به شدت خشمگین هستند.

 

خاخام های ارتدوکس اسراییل مانعی جدی بر سر راه عرفی گرایی در این رژیم هستند، آنها با اختیاراتی چون تایید با رد هویت یهودی شهروندان و اجازه ازدواج و طلاق به زوج ها و... نفوذ و اقتدار زیادی در اسراییل دارند و تلاش های دولت تل آویو برای انجام اصلاحات در جهت سکولاریزاسیون را بر نمی تابند.

 

"اریه درعی" وزیر کشور سابق کابینه نتانیاهو و رهبر فعلی حزب مذهبی "شاس" اسراییل/ flash 90 

رهبران یهودیان,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------