وزارت خارجه آمریکا: اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین ممکن است هر لحظه‌ رخ دهد



 وزارت خارجه آمریکا ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
با وجود اینکه مسکو بارها تاکید کرده که تهدیدی علیه هیچ طرفی نیست و به تنش‌زدایی در ارتباط با اوضاع اوکراین تمایل نشان داده، دولت بایدن معتقد است که روسیه هر لحظه ممکن است اقدام نظامی علیه اوکراین را آغاز کند. 

  به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی یکشنبه گفت: آیا به اعتقاد ما حمله روسیه قریب‌الوقوع است؟ همانطور که رئیس جمهور بایدن گفته‌اند، اقدام نظامی روسیه ممکن است هر لحظه‌ای رخ دهد.  

 

به گفته این مقام، در صورت بدتر شدن وضعیت امنیتی، آمریکا در موقعیتی نخواهد بود که شهروندان آمریکایی را از اوکراین خارج کند، به همین دلیل وزارت امور خارجه یک توصیه مسافرتی به روز صادر کرده و از آمریکایی‌ها خواسته است تا در صورت امکان با استفاده از گزینه‌های حمل و نقل تجاری اوکراین را ترک کنند.

 

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت، ایالات متحده همچنان به یافتن راهکارهای دیپلماتیک برای بحران اوکراین تمایل دارد و از شهروندانش خواسته است محض احتیاط اوکراین را ترک کنند.

 

در بحبوحه نگرانی‌های امنیتی، وزارت خارجه آمریکا یکشنبه خروج داوطلبانه کارمندان استخدامی مستقیم آمریکا را مجاز دانست و دستور داد اعضای خانواده‌های واجد شرایط از این سفارتخانه در کی‌یف خارج شوند.

 

این مقام آمریکایی در توضیح دلایل صدور هشدارهای جدید امنیتی برای سفر به اوکراین گفت: می‌خواهم شفاف تاکید کنم که ما نمی‌گوییم که می‌دانیم حمله روسیه به اوکراین پیش خواهد آمد، چون هیچ از یک ما نمی‌دانیم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه چه تصمیمی خواهد گرفت، اما ما یک سری تدابیر احتیاطی در دست داریم و این تدابیر را در حالی انجام می‌دهیم که بسیار به یافتن یک مسیر دیپلماتیک علاقمند هستیم.  

 

این مقام آمریکایی بار دیگر تکرار کرد که اگر روسیه تصمیم به حمله به اوکراین داشته باشد، با تبعات گسترده‌ای مواجه می‌شود و واشنگتن از مسکو می‌خواهد تا تنش‌زدایی کند.

 

آمریکا، روسیه را به کنترل گسترده صادرات علیه صنایع روسی تهدید کرد 

یک مقام ارشد دولت واشنگتن به پایگاه خبری هیل تایید کرد که آمریکا تهدید کرده است در صورت حمله مسکو به اوکراین، از کنترل گسترده صادرات علیه صنایع کلیدی روسیه استفاده خواهد کرد. 

 

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، این تهدید ابتدا در روزنامه واشنگتن پست گزارش شد؛ تهدیدی که به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که دست کم ۱۰۰ هزار نیرو و سرباز را در مرز اوکراین مستقر کرده است، یادآور می‌شود که اگر به اوکراین حمله کند، آمریکا با این اقدام و تهدید تلافی خواهد کرد.

 

این مقام ارشد دولت با اشاره به این که دولت آمریکا با متحدانش درخصوص این اقدامات گفت‌وگو می‌کند، اظهار کرد: هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است اما ما باید فشارها را علیه کرملین افزایش دهیم.

 

این مقام رسمی عنوان داشت که دولت در حال بررسی اعمال قانون درخصوص محصولات خارجی جهت کنترل صادرات به روسیه است.

 

به گفته این مقام، این قانون می‌تواند به طور گسترده‌ای بخش‌های هوش مصنوعی، بخش دریایی، دفاعی و هوانوردی غیرنظامی روسیه را مورد هدف قرار دهد.

 

استفاده از این قانون و کنترل صادرات بیانگر این است که دولت آمریکا درخصوص نرم افزار، فناوری و تجهیزات میکروالکترونیک برتر است.

 

طبق گزارش واشنگتن پست، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از این قانون علیه شرکت مخابراتی چینی "هواوی" استفاده کرد و موجب شد که درآمد سالانه این شرکت در سال ۲۰۲۱ کاهش پیدا کند.

 

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و مقاماتش، کرملین را در این خصوص تهدید کرده‌اند و گفته‌اند که اگر سربازان و نیروهای روسی از مرز اوکراین عبور کنند، "پیامدهای سنگین اقتصادی" را برای روسیه به دنبال خواهد داشت.

 

بایدن صراحتا چیزی درخصوص اعزام سرباز به منطقه و جلوگیری از حمله احتمالی تایید نکرده است اما او خاطرنشان کرد که درصورت حمله روسیه به اوکراین، واشنگتن سربازان بیشتری را برای تقویت دفاع ناتو اعزام خواهد کرد.

 

بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز چهارشنبه گفت که روسیه در صورت حمله به اوکراین "هزینه گزافی" را پرداخت خواهد کرد. مقامات روسی بارها برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین را رد کرده‌اند، اما کرملین حدود ۱۰۰ هزار سرباز را در نزدیکی مرزهای اوکراین جمع‌آوری کرده است، که غرب می‌گوید این تجمع برای جنگی آماده می‌شود تا از پیوستن اوکراین به ائتلاف امنیتی غربی ناتو جلوگیری کند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------