اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,سرطان ریه

سرطان ریه در پی دود «سیگار الکترونیکی»

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد دود سیگار الکترونیکی منجر به تومور و بروز سرطان ریه می‌شود و همانند سیگار برای سلامت افراد…


بیماران مبتلا به HIV در معرض سکته مغزی قرار دارنداخبار,اخبار پزشکی,ویروس اچ آی وی
مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد افراد مبتلا یه ویروس اچ آی وی در معرض آریتمی قلبی قرار دارند که مهمترین عامل بروز سکته مغزی است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری مدیکال ساینس، آریتمی قلبی به معنای غیرطبیعی بودن ریتم قلب است که می‌تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد. فیبریلاسیون دهلیزی (AF) شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی است.

 

سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها بوجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند.

 

بررسی اطلاعات بیش از ۱۷.۳ میلیون نفر در کالیفرنیا نشان می‌دهد که عفونت HIV احتمال بروز AF را حدود ۸۰ درصد و فشار خون بالا و دیابت را به ترتیب ۸۹ و ۲۲ درصد افزایش می‌دهد. مطالعه محققان دانشگاه کالیفرنیا اولین بار است که اچ آی وی را یک عامل خطر برای بیماری AF‌ شناسایی می‌کند.

 

درمان ضد ویروسی تنها راه افزایش طول عمر بیماران مبتلا به HIV است و بر اساس این مطالعات همین روش درمانی نیز احتمال بروز بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

 

محققان معتقدند غربالگری منظم بیماری‌های قلبی در افراد مبتلا به ویروس HIV ضروری است.

 

نتایج این مطالعه در نشریه American College of Cardiology منتشر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------