تایید خروج ۱.۲ میلیون دوز واکسن برکت از چرخه تولید به علت معیوب بودن و نداشتن «استاندارد لازم»واکسن برکت،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
فناور واکسن برکت به شایعات و ابهامات مطرح شده در فضای مجازی در رابطه این واکسن کرونا جواب داد.

دکتر «اصغر عبدلی» در گفتگو با تسنیم، به ابهامات و شایعات مطرح شده در فضای مجازی در رابطه واکسن کوو ایران برکت پاسخ داد.

 

چرا 1 .2 میلیون دوز واکسن برکت از چرخه خارج شده بود؟

او در جواب به سؤالی مبنی بر چرایی کنار گذاشته شدن یک بَچ 1.2 میلیون دوزی واکسن برکت از چرخه تولید که چندین روز پیش از سوی مدیر روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام اعلام شده بود، خاطرنشان کرد :در صنعت واکسن سازی بعد از انجام تست های کنترل کیفی، بَچ هایی که از نظر کیفیت استانداردهای لازم را نداشته باشند، از چرخه حذف و کنار گذاشته می شوند. در تمام خطوط تولید واکسن ها در جهان این اتفاق می افتد و حتی برای واکسن فایزر و جانسون اند جانسون نیز این اتفاق بعد از تولید واکسن کرونا، رخ داد.

 

وی ادامه داد:کنار گذاشته شدن واکسن هایی که استانداردهای لازم را نداشته اند نکته ای مثبت و نشانگر شفافیت کارخانه سازنده واکسن است زیرا مؤید این امر است که سلامتی مصرف کنندگان واکسن یعنی مردم، در اولویت قرار دارد.

 

عبدلی با بیان اینکه بعد از تولید هر بچ واکسن کرونا، بیش از 10 تست« کیو سی»( QC) روی آن بچ انجام می شود، گفت:بعد از تولید هر بچ واکسن کرونا، تست هایی نظیر" هاست سل پروتئین"،" Host cell DNA"، اندوتوکسین، آلودگی های میکروبی و ویسکوزیته و... روی واکسن های آن بچ انجام می شود که برای تولید هر بچ واکسن، باید همه این تست ها پاس شود و در واکسن برکت نیز این تست ها همگی باید پاس شوند تا بتوانیم آن واکسن را به مصرف عموم برسانیم که این روند به خوبی در حال انجام شدن است.

 

این متخصص ویروس شناسی با بیان اینکه پیش از کمیت واکسن، کیفیت واکسن های کرونا اهمیت فراوانی دارد، تصریح کرد :نهایت سعی و دقت در تولید واکسن کرونا در ایران صورت می گیرد.

 

فناور واکسن کوو ایران برکت همینطور در جواب به سؤالی مبنی بر ادعاهای مطرح شده در فضای مجازی درباره کمبود ژل و مواد اولیه واکسن برکت تأکید کرد:بحث هایی مبنی بر کمبود مواد اولیه واکسن برکت کاملاً شایعه سازی است. تکنولوژی ساخت این واکسن ایرانی کرونا، کاملاً بومی است و ما به هیچ کشوری از نظر فرآیند و پروسسینگ نیاز نداریم و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید 100 میلیون دوز واکسن کرونا را داریم. مطمئن باشید اگر ما برای تولید این واکسن به کشور دیگری وابسته بودیم نمی گذاشتند تولید داخلی صورت گیرد.

 

عبدلی درباره ژل واکسن کرونا نیز گفت:منظور« ژل کروماتوگرافی» است و طبیعتاً ایران اصلاً مراوده ای با شرکت های آمریکایی برای واردات این ژل ندارد.

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------