اخبار پزشکی


سویه اومیکرون,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

سویه اومیکرون بیماری خفیف ایجاد می‌کند

شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی (SAMRC) پس از انجام یک نمایه بالینی درمورد پذیرش بیماران مبتلا به سویه اومیکرون در استان…

کمبود شدید داروی اکتمرا/ آمپول آمفوتریسین (داروی قارچ سیاه) به زودی وارد می‌شودداروی اکتمرا،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
نائب رییس انجمن داروسازان کشور از کمبود شدید داروی اکتمرا در شهرستان ها خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم این دارو تا دو روز آینده به مقدار بیشتری در داروخانه های کل کشور توزیع شود.

به گزارش فارس، سیدعلی فاطمی نائب رئیس انجمن داروسازان کشور در گفت و گو با برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران در خصوص کمبود داروهای اندوکسان، آمفوتریسین بی و اکتمرا و کپسول اکسیژن و تمهیدات تامین آن گفت:اندوکسان عمدتا برای شیمی درمانی استفاده می شود کمبود این دارو در مورد برند اصلی آلمانی آن بود. برخی پزشکان ترجیح می دهند برند اصلی این دارو را برای بیماران استفاده کنند. به تازگی برند آلمانی این دارو به همین نام در هند ساخته می شود. در حال حاضر برند آلمانی و هندی آن در بیمارستان ها و درمانگاه هایی که کار شیمی درمانی انجام می دهند؛ موجود است و مشکلی در تأمین آن نداریم.

 

آمپول آمفوتریسین به زودی وارد می شود

وی درباره تامین داروی آمفوتریسین خاطرنشان کرد :قارچ سیاه در بیماران سالمندی که کرونا گرفته بودند مشاهده شده که باید برای درمان آنها از این دارو استفاده شود و به همین دلیل مصرف آن به یکباره افزایش یافته است. کمبود این دارو به صورت حاد نیست و به نسبت وجود دارد. همکاران ما در سازمان غذا و دارو در تدارک واردات این آمپول به کشور هستند.

 

کمبود شدید اکتمرا در شهرستان ها

فاطمی درباره کمبود داروی اکتمرا گفت:با کمبود شدید این دارو مواجه هستیم. در تهران این وضعیت بهتر است اما در شهرستان ها دو روز است که هیچ موجودی وجود ندارد.

 

سرم های دپو شده در گمرگ، قابل استفاده برای بیماران کرونایی نیست

وی در مورد 500 تن از سرم هایی که در گمرک دپو شده و فاسد شده اند اظهار داشت :این سرم ها متعارف نبودند و برای دیالیز صفاقی استفاده می شود. ظاهرا این سرم ها فاسد نشده است و در گمرک وجود دارد. در گذشته مواردی پیش می آمد که کالاهایی به کشور وارد می شد که به دلیل اینکه مشابه همان کالا با قیمت پایین تر در کشور موجود بود؛ صاحب کالا تمایلی برای ترخیص آن نداشت.اما این سرم با سرم مخصوص درمان بیماران کرونایی فرق دارد.

 

فاطمی افزود:وضعیت تامین سرم بهتر شده و از شنبه 30 مرداد در داروخانه های شبانه روزی و منتخب توزیع شده است ولی هنوز متاسفانه این مشکل هنوز به طور کامل حل نشده است. مردم اگر با سامانه 190 تماس بگیرند حتما آنها را راهنمایی خواهند کرد.چون سرم در تمامی داروخانه ها موجود نیست.

 

وضعیت دارو در کشور نسبت به هفته گذشته بهتر شده است

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور در جواب به اینکه مردم انتقاد زیادی در مورد عملکرد دارخانه های منتخبی مثل 13 آبان دارند و آیا امکان دارد اپلیکیشنی تهیه شود تا مردم از موجودبودن دارو در این داروخانه ها مطلع شوند؟گفت:اینکار باید توسط معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شود. اگرچه در روزهای اخیر حجم تماس با این داروخانه ها بسیار افزایش یافت و به چند ده برابر رسید به همین دلیل نتوانستند به خوبی پاسخگوی ارتباطات تلفنی باشند. شرایط انبارها بهتر شده و وضعیت نسبت به هفته گذشته بهبود یافته است.

 

وی با اشاره به اینکه اپلیکیشن های مختلفی برای داروخانه های خصوصی وجود دارد گفت:ما به عنوان انجمن داروسازان که متولی داروخانه های بخش خصوصی هستیم اینکار را انجام می دهد. اپلیکیشن هایی هم برای آن وجود دارد اما وقتی دارو کم باشد یا وجود نداشته باشد این اپلیکیشن ها هم دارو را ناموجود می زنند. به هر ترتیب مسئولان باید فکری برای طراحی اپلیکیشن برای داروخانه های دولتی طراحی کنند.

 

پیش داوری در مورد واردات واکسن فایزر کار صحیحی نیست

نایب رییس انجمن داروسازان کشور در خصوص گفته های رئیس اتحادیه صنفی واردکنندگان دارو در بخش خصوصی مبنی بر واردات 20 میلیون دُز واکسن فایزر گفت:دکتر ریاحی عضو اتاق بازرگانی تهران هم هستند که در این اتاق کمیسیون اقتصاد سلامت هم وجود دارد که افرادی در آن عضو هستند که سابقه طولانی در واردات دارو دارند. وقتی این افراد در مورد مقدمات واردات این تعداد واکسن صحبت می کنند یعنی پیش بینی هایی را انجام داده اند. پیش داوری کار صحیحی نیست.

 

داروخانه ها خبر ندارند که منتخب داروهای کرونایی هستند

وی در خصوص موظف شدن داروخانه ها به توزیع تمام وقت داروهای کرونایی خاطرنشان کرد:با تماس با این داروخانه ها متوجه می شویم که آنها خودشان حتی خبر ندارند که منتخب ارائه داروی کرونایی هستند. ضمن اینکه ما لیست ثابتی از داروهای کرونایی نداریم. چون این فهرست مدام در حال تغییر است. اگر منظور فاوی پیراویر و رمدسیویر است براساس اطلاعاتی که از داروخانه ها گرفته ایم؛ تا کنون تعداد کافی بین داروخانه ها توزیع نشده است. این داروها در حجم محدود به داروخانه های جنب درمانگاه بیماران سرپایی هستند اما در حال حاضر رمدسیویر در بیمارستان ها و داروخانه های شبانه روزی منتخب وجود دارد. در حال حاضر با کمبود شدید اکتمرا مواجه هستیم .امیدواریم تا دو روز آینده این دارو به مقدار بیشتری توزیع شود.

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------