دکتر زالی: منع تردد شبانه تاثیری در کاهش کرونا ندارد/ تکذیب ورود لامبدا به کشورلامبدا در ایران،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران ضمن هشدار به کادر درمان در خصوص سویه لامبدای بیماری کرونا گفت: اخیرا موردی را در یکی از بیمارستان‌های تهران با توجه به سفر خارجی که داشت مشکوک شدیم.

به گزارش فارس، جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با حضور محسن بند‌پی استاندار و علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران و دیگر مسئولان در استانداری تهران برگزار شد.

 

42.4 درصد از جمعیت هدف در تهران واکسینه شده‌اند

در این نشست آخرین اطلاعات از وضعیت بیماری کرونا در تهران ارائه شد. بر این اساس در تهران از 10.862.252 نفر جمعیت هدف واکسیناسیون به 4.603.772 نفر واکسن کرونا تزریق شده است، این یعنی بیش از 42درصد از جامعه هدف در پایتخت واکسن دریافت کرده‌اند.

 

در خصوص آخرین آمار تزریق واکسن کرونا در کشور، از 59.322.677 نفر جمعیت هدف بالای 18 سال برای تزریق واکسن، 26.176.126 نفر، معادل 44.1درصد از این جمعیت واکسن دریافت کرده‌اند.

 

میزان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به 64 درصد رسید/ روند صعودی انجام تست pcr

همچین میزان رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی در مراکز و اماکن استان تهران از 60 درصد در هفته منتهی به 31 مرداد به 64درصد در هفته یکم تا هفتم شهریور رسیده است.

 

انجام تست pcr در پایتخت نیز با رشد مواجه بوده است. بر این اساس در بازه زمانی 18 مرداد الی 24 مرداد  18.147 تست انجام شده است که در بازه 25 مرداد الی 31 مرداد 21.710 تست انجام شده است.

 

میزان مراجعه به مراکز درمانی در استان تهران که از هفته چهارم خردادماه به مدت 9 هفته روندی صعودی به خود گرفته بود در هفته چهارم مردادماه با کاهش 4300 موردی مواجه شد. این کاهش اما نتوانست به یک روند تبدیل شود و در هفته اول شهریور ماه مراکز درمانی دوباره با افزایش حدود 6000 نفری مراجیعن نسبت به هفته قبل مواجه شده‌اند.

 

16 مرداد ماه رکورد مراجعین سرپایی در تهران شکسته شد

تعداد مراجعین سرپایی در استان تهران در روز 16 مرداد رقم ۲۲.۰۲۹ نفر را ثبت کرده است که بالاترین میزان مراجعه از ابتدای شروع بیماری کرونا را تا امروز در استان تهران است. این شاخص در حال حاضر روندی کاهشی البته با شیب ملایم در پیش گرفته است.

 

در خصوص گروه سنی بیماران کرونایی که در مراکز درمانی تهران بستری شده‌اند، 32درصد در گروه سنی بالای 60سال قرار دارند.

 

60 درصد فوت شدگان در رده سنی بالای 60 سال

بررسی گروه سنی مرگ و میر بواسطه ویروس کرونا نیز نشان می‌دهد 60 درصد فوت شدگان در رده سنی بالای 60 سال قرار دارند.

 

درصد فراوانی مرگ و میر در گروه‌های سنی بالای 80، 71 تا 80 سال در سال جاری روندی نزولی داشته و به ترتیب 10/8 درصد و 9/7 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در رده‌های سنی 20 الی 70 سال نیز روند صعودی گزارش شده است. بیشترین میزان افزایش مربوط به گروه سنی 51 تا 60 سال است که در سال جاری 6/8 درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

بررسی میزان فوتی‌های تهران در هفته اول شهریور نشان می‌دهد که گروه سنی بالای 80 سال بیشترین آمار فوتی‌ها را به خود اختصاص داده است. این گروه سنی 31.1 درصد فوتی‌های این هفته را شامل شده است.

 

مشاهده موارد مشکوک به سویه لامبدا در تهران

در این نشست علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران ضمن هشدار به کادر درمان در خصوص سویه لامبدای بیماری کرونا گفت: اخیرا موردی را در یکی از بیمارستان‌های تهران با توجه به سفر خارجی که داشت مشکوک شدیم.

 

وی با اشاره به انتشار خبر سرقت چند واکسن کرونا در تهران تصریح کرد: باید ماشین‌های یخچال‌دار مخصوص و تیم تامین امنیت برای حفظ این واکسن ها تامین شود، این اقدام برای رسیدن به موقع واکسن به مراکز واکسیناسیون و برقراری نظم اهمیت دارد.

 

توزیع یک میلیون ماسک در قالب طرح شهید سلیمانی

در این نشست عظیمی، معاون درمان سپاه محمد رسول الله تهران نیز با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: در گام پنجم طرح شهید سلیمانی ۱۶ رزمایش پدافند زیستی با ظرفیت خودرویی و موتوری و پیاده برگزار شده است.

 

وی افزود: تاکنون حدود یک میلیون ماسک و دومیلیون بروشور آموزشی توسط بسیجیان در تهران توزیع شده است.

 

منع تردد شبانه تاثیری در کاهش کرونا ندارد

دکتر زالی گفت: در تهران ما نیاز به بازنگری در شیوه نامه‌ها داریم و ساز و کار‌ها باید مورد بررسی قرار گیرند. بحث منع تردد شبانه تاثیری در کاهش کرونا ندارد و نتیجه‌ای جزء به کارگیری و خستگی نیرو‌های انسانی پلیس نداشته است و باید این طرح مورد بررسی قرار گیرد.

 

***

 

دکتر زالی تکذیب کرد/ تاکنون هیچ نمونه از سویه لامبدا در تهران و کشور شناسایی نشده است

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از عدم کشف سویه جدید لامبدا در کشور خبر داد و گفت: تاکنون هیچ نمونه ای از ویروس جهش یافته لامبدا در ایران شناسایی نشده است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی ضمن اعلام این خبر گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ گونه شواهد آزمایشگاهی، بالینی و بیمارستانی از کشف ویروس لامبدا در تهران و سایر استانهای کشور گزارش نشده است.

 

وی با اشاره به شناسایی سویه لامبدا در۴۰ کشور جهان خاطرنشن کرد: گرچه این ویروس به مرزهای اطراف کشور ما نیز سرایت کرده است اما خوشبختانه تاکنون نه از نظر تظاهرات بالینی و نه از نظر بررسی های آزمایشگاهی شواهدی دال بر وجود این ویروس جهش یافته در کشورمان مشاهده نشده است.

 

دکتر زالی با توجه به این که انتشار از طریق مرزها صورت می گیرد تاکید کرد: کنترل مرزها و ترددها مهمترین موضوع در پیشگیری از ورود این سویه جدید است. بنابراین اعمال محدودیت های جدی تر در مرزهای کشور و به خصوص انجام قرنطینه های هوشمند در مبادی ورودی مرزهای زمینی و هوایی بسیار اهمیت دارد.

 

وی خاطرنشان کرد که در ستاد ملی کرونا نیز این هفته موضوع کنترل مرزها مورد تاکید ریاست جمهوری قرار گرفت و مقرر شد که اقدامات حفاظتی بیشتری در مرزهای هوایی و زمینی اعمال شود.

 

دکتر زالی ضمن آرزوی سلامتی و شفای عاجل برای تمامی بیماران مبتلا به کرونا ابراز امیدواری کرد که با اعمال محدودیت های بیشتر و فراهم سازی قرنطینه ها در مبادی ورودی کشور بتوانیم با ورود این سویه جدید مقابله کنیم و هموطنان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و محدودیت ها به کاهش شیوع بیماری کمک کنند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------