آیا دز یادآور واکسن کرونا باید با ۲ دز تزریق شده یکسان باشد؟/ کرونا و آنفلوانزا ربطی به یکدیگر ندارندواکسن کرونا،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
پزشک ویروس‌شناس گفت: مطالعات اولیه در رابطه با دز یادآور واکسن کرونا نشان می‌دهد، الزاما برند دز سوم نباید با دو دز تزریق شده پیشین یکسان باشد.

مهرداد روانشاد روز جمعه در گفت وگو با ایرنا گفت: تزریق دز سوم واکسن کرونا که تحت عنوان یادآور شناخته می‌شود، باتوجه به میزان تحریک سیستم ایمنی بدن ضرورت می‌یابد.

 

وی تصریح کرد: گاه سیستم ایمنی بدن با تزریق دو دز واکسن کرونا تحریک نشده و بنابراین دریافت دز سوم (یادآور) توصیه می‌شود. همچنین برخی از گروه‌های جمعیتی نظیر کادر بهداشت و درمان که در معرض خطر نزدیک با این عفونت ویروسی هستند، باید دز سوم را نیز دریافت کنند.

 

روانشاد خاطرنشان کرد: این دز سوم الزاما نباید با دو دز تزریق شده قبلی مشابه باشد. به عنوان مثال، در صورت تزریق دو دز واکسن سینوفارم یا برکت می‌توان برای دز یادآور از برند آسترازنکا با فناوری ساخت متفاوت از برکت و سینوفارم استفاده کرد.

 

وی تاکید کرد: مطالعات علمی در این زمینه محدود و مستلزم تکمیل تحقیقات پزشکی است، اما مطالعات اولیه در این رابطه نشان می‌دهد که می‌توان از انواع متفاوت واکسن استفاده کرد.

 

این استاد علوم پزشکی ادامه داد: ورود ویروس کرونا در قالب عفونت طبیعی و همچنین تزریق واکسن کرونا به طور مادام‌العمر ایمنی ایجاد نمی‌کنند. به تدریج با گذشت زمان مصونیت در مقابل ویروس از بین رفته و بنابراین احتمال می‌رود، در سال‌های آتی نیز کشورها از واکسیناسیون مجدد بهره گیرند.   

 

وی توضیح داد: برای استفاده از برخی واکسن‌ها نظیر آسترازنکا و اسپوتنیک-وی که براساس وکتور ویروسی (زیست‌شناسی مولکولی یا حامل برای میان‌گذاری قطعات دی ان ای بیگانه در ژنوم سلول میزبان) ساخته می‌شوند، علیه ویروس حامل واکسن بدن را وادار به واکنش کرده و بر این اساس احتمال می‌رود که در سال‌های آتی به طور مرتب نتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

 

روانشاد افزود: اما شماری از واکسن‌ها همچون سینوفارم یا برکت که برمبنای ویروس کشته شده یا پروتئین‌های نوترکیب مثل کووپارس موسسه رازی ساخته می‌شوند، در سال‌های آینده می‌توانند مرتبا تجدید شوند.

 

آیا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا در درازمدت می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند؟  

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که «آیا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا در درازمدت می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند» گفت: رعایت این ضوابط و استفاده از مواد ضدعفونی و الکل، باکتری‌های سطح پوست را از بین می‌برد، اما این باکتری به دلیل تماس با محیط به سرعت جایگرین خواهد شد. بنابراین نباید نگران ضعف سیستم ایمنی بدن به دلیل استفاده از این مواد و شوینده‌ها بود.  

 

این پزشک ویروس‌شناس اضافه کرد: باکتری‌های دستگاه گوارش و حفره دهان نیز با استفاده از این مواد ضدعفونی کننده آسیب نمی‌بینند، بنابراین با رعایت این شیوه‌نامه‌های بهداشتی سیستم ایمنی بدن آسیب نخواهد دید.  مردم در برنامه واکسیناسیون مشارکت داشته و با رعایت صددرصدی ضوابط بهداشتی تلاش کنند، به سلامت از این بحران گذر کنیم.  

 

***

 

با تزریق واکسن کرونا نیازی به تزریق واکسن آنفلوانزا هست؟

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: کرونا و آنفلوانزا شبیه به هم هستند اما ربطی به یک دیگر ندارند.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، عاطفه میرسیدی متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به این سوال که آیا با تزریق واکسن کرونا نیازی به تزریق واکسن آنفلوانزا هست یا خیر؟ اظهار کرد: این دو واکسن هم دیگر را پوشش نمی‌دهند، زیرا هر دو بیماری از ویروس‌های مختلف هستند، اما علائم‌های شبیه به هم دارند. ساختار پروتئینی این دو ویروس با یکدیگر متفاوت است بنابراین برای هر کدام جدا گانه واکسن تولید می‌شود، زیرا تنها فقط روی آن ویروس بدن را ایمن می‌کند.

 

او افزود: ایمنی واکسن آنفلوانزا تنها ۵۰ یا ۶۰ درصد است. هر ساله حدود ۵۰۰ هزار نفر تا ۳ میلیون نفر در دنیا به علت آنفلوانزا جان خود را از دست می‌دهند همه افرادی که دچار بیماری قلبی و کبدی ریوی دیابت مادران باردار و کودکان زیر ۲ سال و سالمندان بالای ۶۵ سال باید واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

 

میرسیدی بیان کرد: امسال نیز آنفلوانزا را در کشور خواهیم داشت، اما خوشبختانه پارسال به دلیل رعایت مردم بیماری آنفلوانزا کمتر دیده شد یا اصلاً دیده نشد و می‌توان گفت هیچ فوتی از بیماری آنفلوانزا نداشتیم.

 

او ادامه داد: طبق گفته‌های سازمان بهداشت جهانی سال گذشته به دلیل وجود مشکلات بهداشتی و زدن ماسک، افراد خیلی پایینی دچار بیماری آنفلوانزا شدند، زیرا حتی در سال گذشته نیازی به واکسن آنفلوانزا نیز نبود. واکسن آنفلوانزا در حال حاضر در تمام داروخانه‌های کشور موجود است. واکسن آنفلوانزا ربطی به واکسن کرونا ندارد و واکسن هر دو بیماری باید جداگانه تزریق شود.

 

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: تزریق واکسن کرونا برای همه مردم دنیا لازم، زیرا کمک کننده و مفید است، اما واکسن آنفلوانزا برای همه نیست و تنها بعضی از افراد خاص از آن استفاده می‌کنند کسانی که در سال‌های قبل آنفلوانزای شدید یا آنفلوانزا مبتلا می‌شدند می‌توانند امسال واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند. واکسن آنفلوانزا امسال در کشور تولید خواهد شد.

 

او تصریح کرد: واکسن‌های آنفلوانزا در بدن ایمنی خیلی بالا ایجاد نمی‌کنند. واکسن آنفلوانزا واکسن کرونا، چون از خانواده ویروس‌های ضعیف شده هستند بنابراین نباید همزمان تزریق شوند، زیرا ممکن است مدیریت سیستم ایمنی به هم بخورد. بین تزریق واکسن آنفلوانزا و واکسن کرونا از دو هفته تا یک ماه باید فاصله باشد.

 

 ***

 

سینوفارم برای زیر ۱۸سال تایید جهانی ندارد

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در مورد واکسیناسیون افراد زیر ۱۸سال با سینوفارم گفت: واکسینه شدن افراد زیر ۱۸ سال با واکسن سینوفارم نیاز به مجوز بهداشت جهانی دارد.

 

وی گفت: تنها در کشور‌های چین و امارات واکسیناسیون توسط واکسن سینوفارم برای افراد زیر ۱۸ سال اجرا می‌شود و ایران باید با مطالعات بالینی به مدارک موثقی برای تاثیر واکسن سینوفارم در این گروه سنی دست می‌یافت یا منتظر نتایج آن در چین و امارات می‌ماند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------