اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی

ساخت اعضای بدن انسان توسط محققان در آلمان برای پیوند کلیه

محققان در آلمان اعضای بدن انسان را به‌صورت شفاف با فناوری جدید به‌صورت سه‌بعدی ساختند که قابلیت پیوند دارد. به گزارش…


بررسی وضعیت تغذیه ایرانی ها/تعیین سرانه دریافت موادغذایی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, تغذیه ایرانی ها
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور، به تشریح جزئیات اجرای طرح بررسی الگوی مصرف مواد غذایی و وضعیت تغذیه خانوارهای ایرانی، پرداخت. 

به گزارش مهر، هدایت حسینی، گفت: طرح بررسی الگوی مصرف مواد غذایی و وضعیت تغذیه‌ای خانوار و فرد در کشور با هدف تعیین الگوی مصرف مواد غذایی در سطح خانوار و فرد در کشور توسط انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با همکاری دفتر بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی وزارت بهداشت آغاز شد.

 

وی با بیان اینکه غذا یکی از اجزاء اساسی و ضروری حفظ سلامت و از ابعاد مهم رفاه فردی و اجتماعی شامل امنیت غذایی و کیفیت زندگی است،افزود: امروزه در تمام دنیا دسترسی به اطلاعات جامع، دقیق و با کیفیت بالا در زمینه دریافت‌های غذایی برای پیش برد تعهدات ملی و بین‌المللی و سیاست‌های اجرایی در بخش سلامت، غذا و تغذیه به‌ عنوان یکی از ارکان اصلی برنامه‌های توسعه ملی، یک ضرورت محسوب می‌شود. داده‌های مربوط به مواد غذایی برای پیگیری و ارزیابی دستیابی به اهداف توسعه هزاره به‌ منظور حذف فقر و گرسنگی و یا اهداف بلند پروازانه توسعه پایدار ضروری است.

 

حسینی افزود: دسترسی به این داده‌ها برای ارزیابی و تعیین نقشه راه سازمان خواروبار جهانی (FAO) در راستای الزامات این سازمان برای حذف گرسنگی، امنیت غذایی و سوءتغذیه و اهداف دوگانه حذف فقر و افزایش رفاه مشترک با بانک جهانی، حیاتی است. در سطح ملی و محلی نیز دسترسی به این سری از داده‌ها برای تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی و تخصیص بودجه در حوزه غذا و تغذیه با هدف ایجاد هماهنگی بین الگوی تولید، عرضه و مصرف در راستای تامین نیازهای تغذیه‌ای و سلامت جامعه ضروری است.

 

وی اذعان داشت: در این راستا اجرای طرح بررسی الگوی مصرف مواد غذایی و وضعیت تغذیه‌ای خانوار و فرد در کشور باهدف تعیین الگوی مصرف مواد غذایی در سطح خانوار و فرد برحسب استان و تامین داده‌های موردنیاز برای سیاست‌گذاران با همکاری همه ترجمان‌ها و سازمان‌های ذی صلاح، انجام می‌شود.

 

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور، یادآور شد: از دیگر اهدافی که در این بررسی کشوری دنبال می‌شود می‌توان به تعیین میانگین سرانه دریافت مواد غذایی و الگوی وعده‌های غذایی، تعیین کفایت سرانه دریافت انرژی و مواد مغذی، کمک به شناسایی گروه‌ها و جمعیت‌های در معرض ناامنی غذایی به تفکیک استان، مناطق روستایی، شهری و حاشیه شهرها، به‌روز نمودن و تدوین راهنماهای غذایی و سبدهای غذایی مطلوب، فراهم آوری منابع اطلاعاتی پایه میزان مصرف مواد غذایی برای انجام مطالعات ارزیابی مخاطره، شناسایی روند تغییرات در الگوی مصرف مواد غذایی و پایش و اصلاح سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه غذا و تغذیه، تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی و تخصیص بودجه در حوزه غذا و تغذیه باهدف ایجاد هماهنگی بین الگوی تولید، عرضه و مصرف در راستای تامین نیازهای تغذیه‌ای و سلامت، اشاره کرد.

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------