اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,شیر

معاون کل وزارت بهداشت: "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید / آفلاتوکسین در لبنیات همیشه و همه جا بوده و هست

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مردم مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نکنند، گفت: اینکه لبنیات حاوی آفلاتوکسین باشد،…


ارتباط قرارگیری در معرض آفت کش ها و بروز افسردگی در نوجوانان اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی , آفت کش ها
یافته های تحقیقاتی نشان می دهد نوجوانانی که در معرض میزان بالا آفت کش ها قرار دارند در معرض ریسک بالا ابتلا به افسردگی هستند. 

به گزارش مهر، محققان در مطالعه اخیر خود به بررسی رشد کودکان ساکن در نزدیکی مزارع کشاورزی در کشور اکوادور از سال ۲۰۰۸ پرداختند. اکوادور سومین کشور صادرکننده گل رز در جهان است و اکثر مزارع تولید گل در نزدیکی منزل شرکت کنندگان قرار داشت. گل ها در این مزارع به طور مرتب با حشره کش های اُرگانوفسفات اسپری می شوند. این حشره کش بر سیستم کولینرژیک، سیستم اصلی در عملکرد مغز و سیستم عصبی، تاثیر می گذارد.

 

محققان این مطالعه، ۵۲۹ نوجوان در رده سنی ۱۱ تا ۱۷ سال را مورد بررسی قرار دادند و میزان آنزیم AChE (استیل کولینستراز) را در خون آنان اندازه گیری کردند. آفت کش های نظیر اُرگانوفسفات ها و کاربامات ها با ممانعت از فعالیت AChE موجب مسمومیت می شوند.

 

مطالعات قبلی، ارتباط ممانعت کولینستراز را با رفتار اضطرابی و افسردگی در موش ها نشان داده بود و در مطالعات کمی به وجود این رابطه در انسان ها پرداخته بود.

 

نتایج این مطالعه، این فرضیه را تایید کرد: نوجوانان دارای میزان فعالیت کمتر AChE به دلیل قرارگیری در معرض مسدودکننده های کولینستراز، دارای علائم بیشتر افسردگی بودند. جالب اینکه، این ارتباط در دختران و نوجوانان کمتر از ۱۴ سال قوی تر بود.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------