تغییر ژنتیکی دو میلیون سال قبل عامل بیماری های قلبی انسان اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,تغییر ژنتیکی
بیماری های قلبی و عروقی مهم ترین عامل مرگ و میر انسانها در جهان است و بررسی های علمی نشان می دهد یک تحول ژنتیکی در انسان ها در دو میلیون سال قبل به تشدید این پدیده کمک کرده است. 

به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه کالیفرنیا می گویند از دست رفتن تنها یک ژن در نیاکان انسان در دو میلیون سال قبل باعث شده تا نوع بشر برای مبتلا شدن به انواع بیماری های قلبی و عروقی و تصلب شرائین در مقایسه با حشرات و دیگر پستانداران مستعدتر باشد.

 

بیماری تصلب شرائین که باعث مسدود شدن رگ های خونی به علت وجود کلسترول یا انواع چربی می شود، جریان خون را مسدود می کند و منجر به ایجاد لخته های خونی، حملات قلبی و غیره می شود. برای کاهش این خطر جلوگیری از چاقی و ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، اصلاح رژیم غذایی و خودداری از مصرف سیگار و افزایش فعالیت بدنی ضروری است.

 

اما 15 درصد از موارد تصلب شرائین در افرادی رخ می دهد که تمامی موارد بالا را هم رعایت می کنند و بررسی جدید نشان داده که این موضوع ریشه ژنتیک داشته و ناشی از کمبود ژنی به نام CMAH است که مولکولی به نام Neu5Gc را تولید می کند و این مولکول جلوی شکل گیری بیماری های قلبی را می گیرد.

 

تحقیقات انجام شده در این زمینه بر روی موش ها این موضوع را ثابت می کند و حال دانشمندان در تلاش هستند با استفاده از علم دستکاری ژنتیک و استفاده از مولکول Neu5Gc برای غلبه بر این چالش تلاش کنند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------