اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,تاثیر استرس بر سفیدی مو

آیا استرس موجب سفید شدن مو می‌شود؟

محققان دانشگاه کلمبیا شواهدی را یافتند که نشان می‌دهد استرس یکی از عوامل سفیدی موی انسان است و با از بین رفتن استرس می‌توان…


لختگی عروق تنها نشانه بیماری قلبی عروقی نیست اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,لختگی عروق
محققان در مطالعه جدید خود به بررسی این موضوع پرداختند که اگر شریان های اصلی خون مسدود نمی شوند، پس چه چیزی از جریان خون به قلب ممانعت می کند.

به گزارش مهر، محققان دریافتند بروز مشکلات در لایه رگ‌های خونی به نام اندوتلیوم می‌تواند مانع از عملکرد صحیح عروق شود. وقوع اسپاسم ها و عملکرد بد در عروق خونی نازک که شاخه‌های از شریان‌های بزرگ‌تر هستند از شایع‌ترین علل INOCA (عدم وجود بیماری انسدادی عروق کرونر) هستند. فشارخون بالا، دیابت، سیگارکشیدن، کلسترول بالا، بیماری دریچه قلب، و اختلال‌های التهابی نظیر لوپوس مانع از عملکرد درست عروق خونی می‌شوند. بسیاری از افراد مبتلا به INOCA دارای بیش از یکی از این مشکلات هستند.

 

دکتر «نوئل بایری‌مرز»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه قلب اسمیت لس آنجلس، در این باره می‌گوید: «این افراد دارای مشکل عملکردی هستند نه مشکل آناتومی. شریان‌های خونی در زمان لازم، قادر به رقیق کردن خون نیستند.»

 

این مطالعه شامل ۴۳۳ زن مبتلا به INOCA بود که در طول یک دوره ۱۰ ساله تحت نظر بودند. حدود نیمی از زنان مبتلا به فشارخون بالا بودند و حدود ۱۶ درصدشان داروهای استاتین برای کاهش کلسترول مصرف می‌کردند.

 

بایری‌مرز در ادامه می‌افزاید: «اکثر بیماران مبتلا به INOCA دارای علائم هستند و این عارضه به چندین شیوه قابل تشخیص است.»

 

به گفته محققان، وقوع INOCA روبه افزایش است که می‌تواند ناشی از افزایش شمار افرادی باشد که داروهای برای درمان کلسترول بالا و فشارخون بالا مصرف می‌کنند.

 

به گفته بایری‌مرز، «ما معتقدیم در حال حاضر ماهیت تشکیل پلاک‌های چربی و تبدیل آن به این الگوی ریزعروقی در حال تغییر است.»

 

محققان بر انجام مطالعات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------