مدیر بیمارستان بقیه الله: بهبودیافتگان کرونا تصور نکنند به بهبودی کامل رسیده اند اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,بیمارستان بقیه الله
مدیر بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) گفت: بیماران کرونایی که بهبود یافته و ترخیص می‌شوند، تصور نکنند به بهبودی کامل رسیده اند و از همین رو به هیچ وجه نباید قرنطینه را حذف کنند. 

"عبدالرضا دلاوی" مدیر بیمارستان بقیه الله الاعظم ( عج) در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سوال که چرا تهران یک سوم آمار مرگ و میر ناشی از کرونا را به خود اختصاص داده است؟ گفت: عوامل زیادی در این مساله دخیل است، همشهریان ما در تهران باید به شکل جدی‌تری موازین بهداشتی را رعایت کنند، از طرفی بازگشایی‌ها بدون مصوبه تبعاتی دارد که البته امیدواریم با همکاری و هماهنگی مردم شرایط بهتر شود. 

 

مدیر بیمارستان بقیه الله  الاعظم ( عج) اظهار داشت: به طور کل توصیه عمومی ما رعایت بهداشت و حفاظت فردی است و این مساله باید  بر طبق توصیه ها همچنان ادامه یابد، از طرفی بحث قرنطینه‌، فاصله گذاری‌های اجتماعی و هوشمند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مردم باید توصیه‌های ستاد فرماندهی مقابله با کرونا را جدی بگیرند که البته توصیه‌های چندان سختی نیست.

 

دلاوری بیان کرد: خوشبختانه با تدابیر وزارت بهداشت، مجموعه دولت، کمک نهادهای مسلح و سپاه روندِ کنترل شده خوبی داریم. هر چقدر که به شعار در خانه ماندن تاکید شود، وضعیت روحی و سلامتی مدافعان سلامت نیز بهتر خواهد شد و می‎‌توانند خدمات بهتری ارائه بدهند، از طرفی ما دوست داریم که مدافعان سلامت ریکاوری مناسب شوند و روحیه مضاعفی بگیرند، در عین حال بالاترین روحیه برای مدافعان سلامت بهبودی بیماران و برگشت به شرایط عادی است.

 

مدیر بیمارستان بقیه الله الاعظم  ( عج) ادامه داد: ما در روزهای اوایل بحران تاکنون تجربه‌های خوبی به دست آوردیم  که به ما نشان داد، هر چه بر ضرورت رعایت نکات بهداشتی از طرف فرماندهی ستاد ملی مقابله با کرونا و از سوی دکتر زالی و همکاران بیشتر تاکید شود، این بحران زودتر جمع خواهد شد و نیازی نیست که ما به منابع خارجی رجوع کنیم. تجربه‌ها و آموخته‌های خودمان به ما نشان داد؛ رعایت هرچه بیشتر موازین بهداشتی به کنترل شیوع کرونا، بیشتر کمک خواهد کرد. مهم‌ترین دلیل افزایش آمار در تهران به عدم رعایت برخی همشهریان و ازدحام جمعیت برمی‌گردد. احتمالا رجوع بیماران از شهرستان‌ها به تهران نیز وجود دارد، اما ما آمار دقیقی در این خصوص نداریم.

 

دلاوری درباره آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان بقیه الله گفت: از تاریخ ۲۸ بهمن ماه مدیریت وضعیت بحران در بیمارستان بقیه الله را آغاز کردیم و دفتر UC ما در این بیمارستان فعال شد. تاکنون بالغ بر ۱۳ هزار بیمار سرپایی به بیمارستان بقیه الله مراجعه کرده اند. همچنین تا این لحظه نزدیک به سه هزار بیمار بستری داشتیم که  بخش اعظم آنها بهبود یافتند، برخی از آنها به نقاهتگاه مراجعه کردند و حدود ۱۲۰ بیمار نیز در  بخش بستری حضور دارند.

 

وی با تاکید بر اینکه ترخیص شدگان باید بیش از پیش، موارد بهداشتی را رعایت کنند،  بیان داشت: ما با بسیاری از بیمارانی که مرخص شدند و قرنطینه آنها به اتمام رسید، تماس گرفتیم و متوجه شدیم به بهبودی کامل رسیده اند، بیمارانی که ترخیص می‌شوند، تصور نکنند که بهبودی کامل حاصل شده، از این رو نباید به هیچ وجه قرنطینه را حذف کنند.

 

مدیر بیمارستان بقیه الله در خصوص آمار درگذشتگان این بیمارستان گفت: متاسفانه تعداد فوتی‌ها از ابتدای شیوع کرونا تا به الان حدود  ۲۰۷ نفر بوده است. تعداد مراجعان ما نسبت به اواخر اسفند ماه و اوایل سال کاهش چشم گیری داشته است، ولی همچنان که از سوی دکتر زالی نیز به آن اشاره شده، اگر رعایت موزاین بهداشتی صورت نگیرد، این آمارها به سمت صعودی حرکت خواهد کرد.

 

دلاوری درباره مراجعه روزانه افراد مشکوک به کرونا ویروس در تهران به بیمارستان بقیه الله گفت: آمار روزانه ما تقریبا از ۸۰ تا ۱۲۰ نفر متغیر است اما در روزهای آخر اسفند و اوایل سال ۹۹ تقریبا روزانه تعداد  ۴۰۰ تا ۴۵۰ نفر مراجعه کننده داشتیم. 

 

مدیر کل بیمارستان بقیه الله تاکید کرد: قطعا آمار کل مبتلایان در فرماندهی ستاد ملی مقابله با کرونا بهتر از ما رصد و پیگیری می‌شود، ما نیز تحت امر فرماندهی ستاد ملی مقابله با کرونا و نیروهای ستاد مسلح، پیگیری‌های خود را انجام خواهیم داد. اگر مردم می‌خواهند، نگرانی‌هایشان مرتفع شود باید توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند و شعار در خانه ماندن را جدی بگیرند. 

 

وی همچنین در خصوص روزه گرفتن با توجه به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان گفت: در خصوص روزه داری باید از متخصصان و مراجع این امر سوال کرد، اما طبق نظری که دکتر مرندی خدمت مراجع و وزیر بهداشت ارسال کردند، باید منتظر بمانیم تا نظر مراجع اعلام شود. این مساله دو نکته دارد؛ طبق نظر پزشکانی که اکنون مشغول به کار هستند؛ روزه گرفتن برای افرادی که شرایط روزه گرفتن را دارند و بری از هر گونه محدودیت هستند؛ مانعی ندارد، اما برای بیماران کرونایی یک سری توصیه‌هایی شده که در روزهای آینده از طریق مراجع اعلام خواهد شد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------