X

واکسن بالقوه کرونا آکسفورد کارآمد است/ واکسن ایرانی کرونا در مرحله آزمایش حیوانی



 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, واکسن بالقوه کرونا
تحقیقی جدید نشان می دهد واکسن بالقوه ای که دانشگاه آکسفورد برای مقابله با کووید۱۹ توسعه داده، طبق پیش بینی ها واکنش ایمنی در بدن انسان ایجاد می کند. 

  به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، تحقیقی جدید نشان می دهد  واکسن کووید۱۹ بالقوه توسعه یافته در دانشگاه اکسفورد انگلیس کارآمد است و در بدن واکنش ایمنی قدرتمند نسبت به ویروس ایجاد می کند.

 

 برخلاف نمونه های معمول واکسن که از نسخه ضعیف شده ویروس یا مقدار اندکی از آن توسعه می یابند، واکسن بالقوه دانشگاه آکسفورد سبب می شد بدن انسان به بخشی از ویروس تبدیل شود.

 

اکنون گروهی از محققان دانشگاه بریستول متوجه شده اند این فناوری نوین درباره ویروس کرونا کارآمد است.  پژوهش مذکور با استفاده از سلول ها در آزمایشگاه انجام شد و نشان داد این واکسن موثر به پروتئین کووید۱۹ دستوراتی می دهد  که سلول ها آن را هزاران بار کپی و تولید می کنند. این بدان معنا است که سیستم ایمنی بدن بیماری را به راحتی تشخیص می دهد و بدون بیمار شدن با آن مقابله می کند.

 

 دیوید متیوز محقق ارشد این پروژه می گوید: اکنون می دانیم این واکسن همانطور که پیش بینی شده عمل می کند و برای مقابله با بیماری کارآمد است.

 

سارا گیلبرت رهبر آزمایش بالینی واکسن بالقوه آکسفورد برای مقابله با ویروس کرونا می گوید: این تحقیق نشان می دهد انبوهی از پروتئین های اسپایک  ویروس کرونا با دقت بالا تولید می شوند و همین امر دلیل موفقیت واکسن در ایجاد واکنش ایمنی در بدن را توضیح می دهد.

 

 نتایج این تحقیق در حالی منتشر می شود که مقامات بهداشت انگلیس هشدار دادند  احتمال توزیع واکسن کووید۱۹  تا قبل سال نو میلادی بسیار اندک است.

 

واکسن ایرانی کرونا در مرحله آزمایش حیوانی  

یک شرکت دانش بنیان ایرانی، در ساخت واکسن کرونا به مرحله آزمایش حیوانی رسیده است.

 

یک شرکت دانش بنیان با حمایت بنیاد برکت، در ساخت واکسن ایرانی کرونا، به مرحله آزمایش حیوانی رسیده است.

 

دانشمندان برای ساخت این واکسن، دو ژن پروتئینی را از ویروس کرونا استخراج کردند و روی ژن ویروس سرخک بردند. ویروس این واکسن، زنده و با قابلیت تکثیرِ زیاد است که می‌تواند هم برای سرخک هم برای کرونا استفاده شود.

 

روند تحقیقاتی تا اولین تولید انبوه واکسن ایرانی چند ماه طول می‌کشد و بعد از اتمام فازهای آزمایشگاهی و تأییدیه وزارت بهداشت، سال آینده وارد بازار می‌شود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------