X

شانه‌ساز:محموله های بعدی واکسن اسپوتنیک وی در راه ایران/جزئیات زمانی آغاز تست انسانی واکسن کرونای رازی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,محمدرضا شانه‌ساز
«محمدرضا شانه‌ساز»، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و داروی ایران بابیان اینکه درچارچوب قراردادی با روسیه از این کشور دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی دریافت خواهیم کرد، گفت: علاوه بر تولید داخلی، منابع برای تهیه واکسن کرونا معتبر و مطمئن خواهد بود. 

«شانه ساز» که در راس هیاتی در مسکو بسر می برد، در گفت وگو با ایرنا، با بیان اینکه واردات واکسن کرونا تنها از روسیه در دستورکار نیست تصریح کرد: تلاش می شود منابع معتبر و مطمئن دیگر شناسایی و تهیه شود.

 

شانه ساز افزود: شرکت هایی که توانسته اند فاز سه کارآزمایی بالینی واکسن کرونا را با موفقیت پشت سر گذارند در برنامه کار سازمان دارو و غذا برای تهیه واکسن و نیز همکاری برای تولید مشترک قرار خواهند داشت.  

 

وی  واکسن اسپوتنیک وی را واکسن مطمئنی خواند که ایمنی زایی آن و سلامت این محصول مورد تایید است و به تازگی نشریه علمی معتبر  «لنست» گزارشی درباره این واکسن منتشر کرده است.

 

شانه ساز گفت: ایران در حال حاضر و در مجموع در چارچوب قراردادی با روسیه از این کشور دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی دریافت خواهد کرد.

 

وی به تلاش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای یافتن منابع معتبر تولید واکسن کرونا در سطح جهانی اشاره و تصریح کرد که همکاری با شرکت های دارای توانایی بالای تولید انبوه واکسن کرونا به منظور خریداری این واکسن و همچنین تولید مشترک آن در دستورکار قرار دارد.

 

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تحویل گرفتن نخستین محموله واکسن اسپوتنیک وی اظهار داشت: محموله اول وارد ایران شد و محموله های دیگر از این نوع واکسن به فاصله یکی دو هفته پشت سر هم تحویل خواهد شد.

 

شانه ساز به شرایط مهم حمل و نقل واکسن اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه واکسن اسپوتنیک وی در درجه حدود منهای ۲۰ درجه زیر صفر نگهدای می شود، از این نظر بر واکسن آمریکایی «فایزر» که باید در منفی ۶۰ درجه نگهداری و حمل شود، برتری دارد و شرایط نگهدای آن آسانتر است.  

 

وی همچنین  به امضای یادداشت تفاهم همکاری در حوزه توسعه و تحقیقات مربوط به بیماری کووید-۱۹ بین موسسه پاستور ایران و موسسه آزمایشگاهی گامالیا که دیروز (دوشنبه) امضا شد اشاره کرد و گفت: دو کشور همکاری ها را در این زمینه ادامه می دهند.

 

هیات وزارت بهداشت ایران امروز سه شنبه برای بازدید از خط تولید کارخانه واکسن سازی روسیه به استان ولادیمبر این کشور عزیمت کردند

 

این هیات روز چهارشنبه با وزیر بهداست این کشور ملاقات دارند و در باره قرارداد نهایی تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی گفت و گو خواهند کرد.  

 

جزئیات زمانی آغاز تست انسانی واکسن کرونای رازی

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: پیش بینی می شود از دو هفته آینده مرحله اول تست انسانی واکسن این موسسه آغاز و تا اواسط فروردین ماه به پایان برسد. 

 

محمد حسین فلاح مهرآبادی در گفتگو با مهر اظهار کرد: ما منتظر مجوز سازمان غذا و دارو هستیم و پیش بینی می‌کنیم تا دو هفته آینده بعد از اخذ مجوز، آزمایشات و تست انسانی را انجام دهیم.

 

وی با بیان اینکه در فاز اول این کارآزمایی بالینی، واکسن به ۱۳۳ نفر تزریق می‌شود، گفت: در روز اول یک نفر و یک هفته بعد از تزریق اول ۱۲ نفر دیگر در این تست قرار خواهند گرفت.

 

معاون تحقیقات مؤسسه واکسن سازی رازی در ادامه با بیان اینکه بعد از این ۱۳ نفر، دو روز تزریق نخواهیم داشت، گفت: بعد از دریافت نتایج سعی داریم که به ۱۲۰ نفر بعدی در عرض یک ماه تزریق داشته باشیم.

 

فلاح مهر آبادی گفت: همچنین پیش بینی می‌شود که فاز اول کارآزمایی بالینی تا اواسط فروردین ۱۴۰۰ به پایان برسد.

 

معاون تحقیقات و فناوری واکسن سازی رازی با بیان اینکه این واکسن تزریقی-استشاقی است، گفت: این واکسن شامل ۲ دوز عضلانی در روزهای ۰ و ۱۴ و یک دوز هم استنشاقی است.‌

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------