کارت واکسن برای واکسن‌های متفرقه صادر نمی‌شود| ورود افراد واکسینه نشده به مترو ممنوع می‌شود؟کارت واکسن,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
«به هیچ‌ وجه برای کسانی که واکسن متفرقه دریافت کرده باشند، کارت واکسن صادر نمی‌شود. طبق اعلام‌های مکرر وزارت بهداشت تمام واکسن‌های خارج از سیستم معاونت بهداشت این وزارتخانه دارای اعتبار نیست و تأیید نمی‌شود. بر این اساس پیشنهاد می‌شود این افراد نسبت به دریافت واکسن‌های مورد تأیید وزارت بهداشت اقدام و سپس کارت واکسن معتبر را دریافت کنند.» 

روزنامه همشهری نوشت: «صدور کارت واکسن دیجیتال به زبان فارسی و انگلیسی در سامانه salamat.gov.ir آغاز شده و تمام افرادی که یک یا دو نوبت واکسن زده‌اند، می‌توانند با مراجعه به این سامانه کارت واکسن دیجیتال خود را به‌صورت رایگان دریافت کنند؛ هر چند که برخی با مراجعه به این سامانه و دریافت لینک کارت واکسن دیجیتال با مشکلاتی ازجمله تغییر نوع واکسن دریافتی، ثبت یک دوز واکسن با وجود تزریق هر دو دوز یا حتی ثبت‌نشدن اطلاعات تزریق واکسن مواجه می‌شوند. البته در این میان برخی افراد هم خارج از مراکز بهداشتی و به‌صورت غیرقانونی اقدام به دریافت واکسن کرده‌اند یا در سفرهای خارج از کشور موفق به تزریق واکسن شده‌اند و اکنون برای دریافت کارت واکسن با مشکلاتی مواجه هستند.

 

علی شریفی‌ زارچی، سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درباره مشکلات مطرح‌شده از سوی مردم برای دریافت این کارت‌های دیجیتال توضیحاتی را ارائه کرده است. او می‌گوید: «چنانچه افراد هنگام مراجعه و ثبت‌ نام در سامانه برای دریافت کارت واکسن با مشکلاتی ازجمله تغییر برند واکسن یا ثبت‌نشدن تاریخ هر دوز تزریق واکسن مواجه شدند، بهترین اقدام مراجعه به همان پایگاه تزریق واکسن و گزارش خطا به آن مرکز است ‌که در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تغییر اطلاعات آنها اقدام کنند. البته در صورتی که پایگاه واکسیناسیون به هر دلیلی دیگر وجود نداشته یا تعطیل شده باشد افراد می‌توانند در همان سامانه salamat.gov.ir در بخش گزارش خطا در کارت واکسن دیجیتال، درخواست خود را مبنی بر خطای رخ‌داده در صدور کارت واکسن ثبت کنند.»

 

به‌ گفته شریفی‌ زارچی در این بخش افراد باید نسبت به بارگذاری کارت مقوایی واکسن صادره و مهرشده از سوی مرکز واکسیناسیون و توضیح نوع خطای رخ‌داده، اقدام کنند و در دو هفته اطلاعات آنها راستی‌آزمایی و تصحیح خواهد شد و نتیجه این اصلاحات به شماره تلفن درخواست‌کننده ارسال می‌شود. این مسئول با بیان این که برای دریافت کارت دیجیتال باید شماره تلفن به نام خود فرد و کد ملی او باشد، توضیح می‌دهد: «برای افراد زیر ۱۸سال چنین ضرورتی نداریم اما افراد بالای ۱۸سال باید برای دریافت لینک کارت دیجیتال، شماره تلفنی به نام خودشان داشته باشند. این افراد می‌توانند در صورت نداشتن خط تلفن به نام خودشان‌ با مراجعه به مراکز خدمات پیشخوان دولت نسبت به ثبت شماره تلفن‌ به نام خودشان اقدام کنند. البته در صورتی که چنین شرایطی برای افراد مهیا نباشد، امکان ارسال کارت دیجیتال واکسن تنها به همان شماره تلفنی که زمان تزریق در مراکز بهداشتی اعلام شده، وجود دارد و افراد با هر شماره متفرقه‌ای نمی‌توانند نسبت به دریافت کارت واکسن اقدام کنند.»

 

به‌ گفته سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، پیامک ارسال‌شده به تلفن افراد حاوی لینکی است که امکان دسترسی به QRcode واکسن را برای افراد مهیا می‌کند و دارای اعتبار برای دریافت خدماتی است که در آینده منوط به واکسن‌زدن خواهند شد.

 

این مسئول همچنین درباره مشکل افرادی که خارج از سیستم وزارت بهداشت و به‌صورت غیرقانونی اقدام به دریافت واکسن کرده یا در خارج از کشور واکسن دریافت کرده‌اند، توضیح می‌دهد: «به هیچ‌و جه برای کسانی که واکسن متفرقه دریافت کرده باشند، کارت واکسن صادر نمی‌شود. طبق اعلام‌های مکرر وزارت بهداشت تمام واکسن‌های خارج از سیستم معاونت بهداشت این وزارتخانه دارای اعتبار نیست و تأیید نمی‌شود. بر این اساس پیشنهاد می‌شود این افراد نسبت به دریافت واکسن‌های مورد تأیید وزارت بهداشت اقدام و سپس کارت واکسن معتبر را دریافت کنند.

 

اما افرادی که در خارج از کشور واکسن دریافت کرده‌اند، قطعا کارت واکسن دارند و تاریخ سفرشان هم در پاسپورت آنها درج شده است. این افراد می‌توانند با مراجعه به معاونت بهداشت‌های هر شهر فرمی را که در اختیارشان گذاشته می‌شود، پر کنند و با راستی‌آزمایی کارت واکسن خارجی و زمان سفرشان، کارت واکسن دیجیتال داخلی برای آنها صادر خواهد شد.»

 

شریفی‌زارچی همچنین درباره زمان حذف محدودیت‌های اجتماعی برای افرادی که هر دو دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند هم بیان می‌کند: «هم‌اکنون کارت واکسن دیجیتال به‌ منظور رفع خطا و مشکلات احتمالی در حال صادرشدن است و پس از دستورالعمل ستاد ملی کرونا و معاونت بهداشت درباره محدودشدن یا عرضه خدمات با وجود واکسیناسیون، اطلاعات کامل در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت. در حال حاضر قرار است مشاغلی ازجمله پاساژها، باشگاه‌های ورزشی، موزه‌ها و مراکز فرهنگی بنا بر تعاریف معاونت بهداشت برای افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند، بازگشایی شود. همچنین برخی محدودیت‌ها در زمینه مسافرت، حضور در اماکن آموزشی، ورزشی، محدودیت‌های مشاغل و اصناف به‌زودی برای دارندگان کارت واکسن دیجیتال فارسی برداشته می‌شود.»

 

ورود افراد واکسینه نشده به مترو ممنوع می‌شود؟

علی عبداله پور نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که واکسن تزریق نکردند امکان استفاده از خطوط مترو را دارند یا خیر؟ اظهار کرد: علی رغم صحبت هایی که شده است در این زمینه اما همچنان هیچ ابلاغیه در این زمینه به متروی تهران اعلام نشده است و بنده نیز فقط در این مورد شنیده ام و هنوز چیزی عملیاتی نشده است و فکر می کنم این موضوع با توجه به امکانات موجود غیر ممکن است.

 

وی افزود: در برخی از کشور های پیشرفته دنیا سیستم اعلام قرنطینه هوشمند وجود دارد اما در سیستم حمل و نقل عمومی وجود ندارد و تشخیص افراد مبتلا سخت است.

 

عبداله پور در مورد ضدعفونی کردن واگن های مترو گفت: همچنان این کار در حال انجام شدن است و بسیاری از واگن‌ها و ایستگاه‌های مترو روزانه در حال ضدعفونی شدن هستند.

 

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تعداد واگن و قطارهای فرسوده در مترو شهر تهران گفت: نزدیک ۴۵۰ تا ۵۰۰ واگن و همچنین بیش از ۴۰ قطار داریم که نیاز به بازسازی دارند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------