«اومیکرون» واکسینه‌شده‌ها را مبتلا می‌کنداومیکرون,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
پروفسور سلیم عبدالکریم، مشاور ارشد دولت آفریقای جنوبی در آغاز پاندمی ویروس کرونا و کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی روز دوشنبه گفت: واکسن‌‌های موجود قاعدتا باید در برابر ابتلای شدید به «اومیکرون» و بستری شدن بیماران اثربخشی بالایی داشته باشند. 

به گزارش دنیای‌اقتصاد به نقل از الجزیره، او با وجود این افزود هنوز برای ابراز نظر قطعی درباره شدت عوارض ابتلا به این سویه جدید زود است. وجود این سویه جدید که اومیکرون نام گرفته است، نخستین‌‌بار طی روزهای اخیر در آفریقای جنوبی گزارش شد و مقام‌‌های این کشور شیوع بسیار سریع موارد ابتلا به کرونا در این کشور را به این سویه نسبت می‌دهند.

 

سلیم عبدالکریم تاکید کرد به نظر می‌‌رسد ضریب شیوع سویه «اومیکرون» در مقایسه با موارد قبلی بالاتر است و به احتمال زیاد به افرادی که به‌دلیل ابتلای قبلی به کرونا یا واکسیناسیون مصونیت پیدا کرده‌‌اند، سرایت می‌کند.

 

این کارشناس ارشد پیش‌‌بینی کرد تحت تاثیر این عوامل موارد ابتلای روزانه در آفریقای جنوبی که تا روز یکشنبه حدود ۲هزار و ۸۰۰ مورد بود، در روزهای آینده به بالای ۱۰هزار نفر برسد. او در یک نشست خبری گفت: «براساس تحقیقات روزهای اخیر و بررسی واکنش سویه‌های قبلی ویروس به واکسن می‌توان انتظار داشت که درباره سویه جدید نیز واکسن‌‌های موجود اثربخشی خوبی داشته باشند و از ابتلای شدید و بستری شدن بیماران جلوگیری کنند.»

 

او افزود: «عامل اصلی پیشگیری از ابتلای شدید به کرونا مصونیتی است که لنفوسیت تی (یکی از یاخته‌های دستگاه ایمنی بدن) ایجاد می‌کند که با یاخته‌های پادتن که معمولا با عفونت مقابله می‌کنند، متفاوت است. به همین دلیل حتی اگر این سویه جدید بتواند از پادتن‌‌ها بگریزد بعید است بتواند از لنفوسیت تی فرار کند.» همزمان با ادامه تحقیقات برای ارزیابی دقیق از میزان خطر سویه «اومیکرون» تعداد بیشتری از کشورهای جهان از جمله ژاپن برای جلوگیری از ورود این سویه جدید مرزهای خود را بستند.

 

ولی شناسایی موارد ابتلا به «اومیکرون» در اسکاتلند و پرتغال ممکن است ثابت کند که این سویه جدید در سطح محلی و بدون ارتباط با آفریقای جنوبی نیز جهش پیدا کرده است. مقامات اسکاتلند روز دوشنبه پس از شناسایی دست‌‌کم ۶ مورد از ابتلا به این سویه جدید گفتند احتمال جهش و شیوع اومیکرون در سطح محلی وجود دارد. شناسایی این موارد در اسکاتلند نشان می‌دهد در جهان امروزی که سفر بین کشورها یک امر طبیعی و دائمی است روند جهش ویروس و بروز سویه‌های جدید را نمی‌توان با مسدود کردن مرزها کنترل کرد.

 

سازمان بهداشت جهانی نیز تاکید کرده است بستن مرزها معمولا تاثیر زیادی در مهار ویروس ندارد و تا زمانی‌ ‌که واکسیناسیون به‌طور عادلانه و همزمان در سطح جهان اجرا نشود، انتقال سویه‌های جدید به نقاط دیگر طبیعی است. این نهاد در روزهای اخیر هشدار داد احتمال شیوع اومیکرون در سطح جهانی بسیار بالاست و متناسب با ویژگی‌‌های این سویه جدید ممکن است موج وسیع دیگری از ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ اتفاق بیفتد. جو بایدن، رئیس‌‌جمهور آمریکا در واکنش به نگرانی‌‌های ناشی از شیوع سویه جدید قرار است بار دیگر از مردم این کشور بخواهد حتما واکسن‌‌های کرونا را طبق برنامه و توصیه‌های نهادهای مسوول تزریق کنند.

 

دکتر آنتونی فاوچی، رئیس اداره مقابله با بیماری‌های واگیردار و عفونی آمریکا روز دوشنبه در مصاحبه‌‌ای گفت کارشناسان امیدوارند طی یک یا دو هفته آینده ویژگی‌‌ها و خطرات این سویه جدید و به‌ویژه میزان تاثیرگذاری واکسن‌‌های موجود بر آن را تشخیص دهند.

 

دولت روسیه نیز روز دوشنبه آمادگی خود  را برای تزریق دز اضافی یا کمکی واکسن برای مقابله با سویه جدید اعلام کرد. کاخ کرملین واکنش بازارهای مالی جهان به شناسایی سویه جدید کرونا را «یک واکنش احساسی» توصیف کرد که بر پایه اطلاعات علمی استوار نیست. هر چند واکسن «اسپوتنیک ۷» و واکسن «اسپوتنیک لایت» محصول روسیه هنوز از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید نشده‌‌اند، اما مقامات این کشور روز دوشنبه تاکید کردند هر دو واکسن در برابر سویه اومیکرون موثر خواهند بود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------