آخرین اخبار سیاسی


سپاه پاسداران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

شهادت دو تن از مجروحان حادثه آتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از مجروحان حادثه اتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.…

محسن هاشمی: ۱۴۰۰ دو راهی رفاه یا ونزوئلا شدن است



 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,محسن هاشمی
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی انتخابات ۱۴۰۰ برای آینده ایران را مهم دانست و افزود: باید با اتحاد و روشنگری از این انتخابات عبور کنیم. 

به گزارش ایرنا، «محسن هاشمی» روز جمعه در ششمین مجمع عمومی حزب ندای ایرانیان گفت: اگر روند ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته را تحلیل کنیم اتفاقات مهمی داشتیم که می‌توان بعضی از آنها را به عنوان انفجار، زلزله و یا حادثه مهم یاد کرد.

 

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری افزود: باید بتوانیم آینده مناسبی را برای کشور بسازیم و یکی از اهداف فعالیت‌های حزبی همین موضوع است. یعنی با واقع گرایی به سمت ایده آل‌ها و اهدافی برویم که مجموعه اعضای حزب و یک تیم مجرب را به هدف می‌رساند.

 

هاشمی یادآور شد: ما در گذشته حوادث سال ۸۸ و ۸۹ داشتیم که منجر به کنار گذاشتن شیخ اصلاحات و نخست وزیر دوران جنگ شد و باعث محدودیت برای رییس دولت اصلاحات شد یا در این سال‌ها قطعنامه‌های شدید سازمان ملل علیه ایران و تحریم‌های شدید علیه کشورمان را داشتیم که منجر به تحریم کمرشکن اقتصادی شد یا رد صلاحیت آیت الله هاشمی و سازوکار برجام را داشتیم که روی کارآمدن ترامپ نگذاشت از آن استفاده کنیم و حوادث آبان ۹۸ و تصویب نکردن FATF را داشتیم و بعد به هم شیوع ویروس کرونا رسیدیم و اکنون نیز نزدیک به انتخابات ۱۴۰۰ هستیم.

 

وی ادامه داد: این انتخابات از جهات مختلف بسیار مهم است که باید با اتحاد و روشنگری از آن عبور کنیم چرا در هر صورت این انتخابات بی رونق برگزار شود و در آن به پیروزی اصولگرایان منجر شود و یا پررونق و حتی دوقطبی باشد و تحول خواهان و اصلاح طلبان پیروز شوند در هرصورت این انتخابات برای ایران پیش رو مهم فرض شده است.

 

هاشمی خاطرنشان کرد: اهمیت این انتخابات باعث شده است حتی اصلاح طلبانی که معتقد به حضور فعال نبودند الان صحبت از فعالیت در انتخابات می‌کنند تا بتوانیم با رویکرد جدید ایران پیش رو را بسازیم.

 

وی با حساس خواندن وضعیت کشور، گفت: ما در دو سال گذشته سخت‌ترین تحریم ها از طریق نظام بین الملل علیه ایران اجرا شد. این فقط آمریکا نبود بلکه نظام بین الملل از آمریکا تبعیت کرد و اگر این تبعیت نبود این مشکلات را نداشتیم و می توانستیم آن را دور بزنیم.

 

رییس شورای شهر تهران یادآور شد: در این سال‌ها نرخ ارز به شکل بی سابقه بیش از ۷ برابر شد و این وضعیت را به شکل محدودی زمان انقلاب اسلامی داشتیم و آن زمان ۵ برابر شد و بعد به آرامی رشد کرد. علاوه بر این شاهد کاهش ارزش ۸۵ درصدی پول ملی بودیم این در واقع انفجار است و فشار آن روی نرخ بیکاری و کوچک شدن سفره مردم می بینیم.

 

وی خاطرنشان کرد: حتی آثار این وضعیت را در تولید زباله در شهر تهران هم شاهد هستیم. روزی که به شورای شهر آمدم گفتند که تولید زباله تهران ۸ تا ۹ هزار تن است آماری که اخیرا گرفتیم نشان می‌دهد تولید زباله زیر ۶ هزار تن کاهش داشته است از منظری نشانه کاهش تولید زباله است و از دیدگاهی نشان دهنده وضعیت معیشت مردم است که باید توجه کنیم.

 

وی ادامه داد: نظر معیشتی هفت دهک پایین مشکل دارند و از این وضعیت سه دهک بالای جامعه استفاده کردند و پولدارها پولدار شدند و فقرا فقیرتر شدند. شاخص ضریب جینی و سعادتمندی کاملا دچار مشکل شده است.

 

هاشمی افزود: در این وضعیت نقش ما به عنوان احزاب کشور این است که شفاف و ساده این مسائل را با مردم در میان بگذاریم تا احساس شود در جهت اصلاح جامعه پیش رود.

 

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران، مساله اصلی کشور را اقتصادی عنوان کرد و گفت: در سه سال گذشته این پارامتر مثبت را داشتیم که اقتصاد بدون نفت را تجربه کنیم و بخش عمده‌ای از صادرات ما شکل خوبی بگیرد و زیربناهایی که در سال‌های گذشته ساخته شده بود دست به دست هم داد که صادرات کشورمان از مرز ۱۰۰ میلیون دلار گذشت. این توانایی در کشورمان بوجود آمد تا اقتصاد بدون نفت را تجربه کنیم به شرطی که با اقتصاد جهانی کار کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: با قیمت ارز فعلی صادرات کشور می تواند نیمی از نقدینگی سرگردان کشور را ببلعد. فرصت مناسبی است با افزایش صادرات حتی در زمینه نفت و پتروشیمی تا جلوی نقدینگی بالا را بگیریم و تورم را کاهش دهیم و به نقطه ای برسیم که تورم های ۳۰ تا ۴۰ درصدی را تجربه نکنیم و پولهای بدون پشتوانه را بیرون ببریم تا اقتصاد به سمت سالم سازی برود. راهی نداریم وگرنه اقتصاد کشور به سمت ونزوئلایی شدن می رود.

 

هاشمی افزود: اکثریت جامعه ترجیح می‌دهد به سمت آینده مطلوب بروند تا آینده مبهم! باید به نظر آنها توجه کنیم باید با نگاه به گذشته به سمت پیش بینی آینده مطلوب و عملیاتی برویم و اگر بتوانیم مشکلات خودمان را حل کنیم، می توانیم به سمت توسعه متعادل، متوازن و پایدار برای کشورمان که آرزوی مردم است برنامه ریزی کنیم.

 

وی ادامه داد: اگر به منطقه و اطراف کشور نگاه کنیم، می‌توانیم بازار ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون نفری منطقه را با زیربنا، سرمایه و متخصصان و فرهیختگان خودمان کنترل کنیم. این باعث می‌شود جلوی فعالیت های تندروانه گرفته شود و برخی مشکلات اقتصادی کشور حل شود و شاخص بیکاری زیر ۵ تا ۸ درصد برسد.

 

رییس شورای شهر تهران افزایش مراودات بین المللی و ساماندهی بودجه غیرمتکی به نفت را به عنوان معیارهایی برای رسیدن ایران به عنوان قطب ترانزیتی و تجارتی منطقه عنوان کرد و گفت: می توانیم گردشگری ترکیبی (تاریخی، مذهبی و سلامت) را به عنوان شغلی ارزان با درآمد بالا را داشته باشیم که به دلیل اتخاذ برخی سیاست‌ها از این موهبت محروم هستیم.

 

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران افزود: اخیرا در شورای شهر تهران بحثی درباره هوشمندسازی یارانه‌ها داشتیم. باید بتوانیم ارائه یارانه را ساماندهی کنیم تا دقیقا بدست نیازمندان برسد. باید شاخص‌ها را طوری برنامه ریزی کنیم تا یارانه به دست همه برسد تا از این بحران اقتصادی عبور کنیم.

 

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از نخبگان در کشور حضور ندارند، ‌یادآور شد: باید از نخبگان و سرمایه ایرانی‌ها داخل و خارج استفاده کنیم. سرمایه ایرانی‌های خارج بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار است که باید از آن استفاده مناسب شود. همچنین درباره محیط زیست باید الگوی مصرف سوخت را اصلاح کنیم و خودمان را به پارامترهای مصرف انرژی در سطح بین المللی برسانیم و شدت مصرف تصاعدی انرژی را کنترل کنیم که دلیل آلودگی است.

 

هاشمی با تاکید بر اینکه در سیاست، راهی جز رفتن به سمت احزاب قوی نداریم، تصریح کرد: حاکمیت باید احزاب را جدی بگیرد تا بجای افراد، احزاب بتوانند مسوولیت سیاست‌های خود را بپذیرند. احزاب باید با به کارگیری از فرهیختگان، مسوولیت سیاست‌ها را بر عهده بگیرند.

 

وی خاطرنشان کرد: همانطور که در پایان جنگ در سال ۶۷ با پذیرش قطعنامه رویکرد مناسبی را شاهد بودیم که ثمره آن را در دوران سازندگی و اصلاحات بود، باید به رویکرد جدیدی ورود کنیم. هر یک از ما نقش و وظیفه خود را بداند تا بتوانیم شاخص سعادتمندی کشور را بالا ببریم تا بجای پیش بینی بتوانیم آینده ایران را بسازیم.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی