آخرین اخبار سیاسی


طرح صیانت،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

طرح صیانت در مقابل مشکلات مردم، فانتزی است/ باید گردش اطلاعات آزاد باشد و نباید محدود شود

عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی، گفت: در کمیسیون مشترک بنا این نیست که اجازه دهیم محدودیت‌های اساسی وضع شود و…

عیسی شریفی؛ دغدغه انتخاباتی نواصولگرایان عیسی شریفی,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

 اعلام آخرین حکم درباره معاون جنجالی محمدباقر قالیباف، این خبری است که از روز گذشته تا به امروز سروصدای زیادی به پا کرده است؛ به‌خصوص بعد از ماه‌ها سکوت و سردرگمی درباره پرونده آن. نامش عیسی شریفی است و البته این روزها او و محمود سیف به اتهامات مختلفی تحت محاکمه بودند؛ هردو از یاران قدیمی. شریفی به واسطه آنکه معاون شهردار سابق بود و البته سیف به واسطه اینکه همسر سابق چهره‌ای جنجالی دیگر به نام شهرزاد میرقلی‌خان به شمار می‌آمد.

 

میرقلی‌خان که ابتدا به اتهام دست داشتن در 3۰۰۰ دوربین دید در شب در سال ۲۰۰۷ در آمریکا بازداشت و در ۲۰۱۲ از زندانی در ایالات‌متحده آمریکا آزاد شد. او و سیف را از جمله کسانی می‌دانستند که مشغول دورزدن تحریم‌ها بودند و به حکومت کمک می‌کردند. میرقلی‌خان وقتی به ایران آمد عنوان مدیر روابط بین‌الملل پرس‌تی‌وی را بر دوش یدک کشید.

 

پس از انتصاب محمد سرافراز به‌عنوان رئیس سازمان صداوسیما، وی، میرقلی‌خان را به‌عنوان بازرس ویژه خود منصوب کرد. اما چندی بعد این‌بار اتهامات متعددی به میرقلی‌خان در ایران وارد شد؛ اتهاماتی که در برخی شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها درمورد وی مطرح‌شده جاسوسی، اختلاس، نفوذ و... بود .بعدها اما در خارج از کشور فیلمی از او و محمد سرافراز با پرونده‌های بسیار و اسنادی در دست منتشر شد که خطاب به برخی چهره‌ها سخن می‌گوید و البته که در میان افشاگری‌های آتی نام‌های زیادی از جمله خود سیف هم به گوش می‌رسید. در سویی دیگر اما شریفی است که از داستان املاک نجومی شهرداری، نامش بر سر زبان‌ها افتاد؛ اتهاماتی مانند افشاگری‌هایی از جنس میرسلیم نماینده مجلس یازدهم که «به تحقیق و تفحص» مجلس دهم برای عدم بررسی فساد شهرداری در را مطرح کرد.

 

پرونده املاک نجومی بخشی از اتهامات شریفی بود. شریفی پس از مشخص شدن نتایج انتخابات شورای شهر و ریاست‌جمهوری در سال ۹۶، با آغاز صحبت از فساد در شهرداری تهران، در اواخر دوره قالیباف از شهرداری تهران استعفا داد اما جالب اینکه کمی بعد شورای شهر چهارم -با اکثریتی اصولگرا- از او قدردانی کرد. نیمه اول سال 96 بود که سخنگوی وقت قوه قضاییه بازداشت عیسی شریفی به اتهام مالی را اعلام داشت.

 

بعدها شائباتی در مورد اینکه احتمال دارد یکی از اتهامات او جاسوسی باشد نیز مطرح شد. اما در این ماه‌ها عدم مشخص شدن سرنوشت این پرونده و همین‌طور پرونده سیف با اعتراضات بسیاری روبه‌رو شده بود. بعد از فشارهای متعدد رسانه‌ها و پیگیری این پرونده در مصاحبه‌های چهره‌های اصلاح‌طلب و تعجب از عدم پیگیری آن؛ اکنون خبر آمده که رای صادره دادگاه نظامی تهران درباره پرونده موسوم به گروه اقتصادی یاس به تایید دیوان عالی کشور رسید.

 

براساس دادنامه صادره از دیوان عالی کشور، ۴ نفر از متهمان پرونده به اتهام مشارکت در کلاهبرداری باندی، مشارکت در پولشویی و برداشت و تصاحب غیرقانونی وجوه به دو تا ۳۰ سال حبس تعزیری به شرح ذیل محکوم شدند که نام سیف و شریفی در راس آنها دیده می‌شود؛ متهم محمود سیف به سال ۳۰ سال حبس تعزیری- جزای نقدی- استرداد وجوه تحصیل و متهم عیسی شریفی به ۲۰ سال حبس تعزیری- جزای نقدی - استرداد وجوه تحصیلی. اما قطعا امروز و محاکمه شریفی می‌تواند خبر بدی برای جریان نئواصولگرایی در آستانه انتخابات نیز باشد. چه بسا این موضوع باعث ایجاد تقابل در آستانه انتخابات 1400 نیز بشود. شریفی به مدت ۱۲ سال قائم‌مقام و معاون شهردارسابق تهران بوده ‌است.

 

او دوبار زمانی که محمدباقر قالیباف برای ریاست‌جمهوری نامزد شد، سرپرستی شهرداری تهران را برعهده گرفته بود. همه اینها بیانگر قرابت این دو با یکدیگر است. دستگیری شریفی از سویی می‌تواند بازی اصلاح‌طلبان را در حمله طیف سیاسی او نیز هموارتر کند و البته به شائبات تخلف درباره دومین کاندیدای احتمالی و قدر اصولگرایان نیز بیش از قبل دامن بزند. این درحالی است که دیگر کاندیدای اصولگرایان برای 1400، یعنی سعید محمد نیز این‌روزها حال خوشی ندارد. اگر از ماجرای خرید کانال تلگرامی که در آن پیشتر تبلیغات کبوترفروشی بود و اکنون به نام اوست بگذریم.

 

اکنون بسیاری شائبه برکناری او و نه استعفایش را نیز مطرح می‌کنند. کسانی‌که اتفاقا خود از جمله اصولگرایان هستند و معتقدند برخی تخلفات باعث برکناری محمد شده است. مثلا حمیدرضا ترقی عضو موتلفه در این‌باره می‌گوید کنار رفتن ایشان از فرماندهی قرارگاه خاتم هم به دلیل انتخابات نبوده و خود ایشان هم تخلفاتی داشته که قطعا این مساله امتیازی منفی در بررسی صلاحیت ایشان خواهد بود. البته غیر از این انتشار عکس‌ها و همکاری‌های سعید محمد با چهره‌هایی که اکنون به دلیل به زندان محکومند نیز مزیدبرعلت شده تا این چهره نیز از گردونه انتخابات حذف شود. حالا اما قطعا اتهام و محکومیت عیسی شریفی در کنار مسائلی مانند ادعای رشوه 65 میلیارد تومانی برای عدم پیگیری پرونده می‌تواند شهردار سابق را نیز به سرنوشتی مانند سرنوشت محمد تبدیل کند و راه را برای گزینه‌های دیگر اصولگرایی برای حضور در انتخابات 1400 هموارتر بسازد؛ از همین‌رو باید با وجود تمام احتمالاتی که پیش ازاین درمورد حضور احتمالی رئیس مجلس یازدهم برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری داده می‌شد، او را نیز مانند محمد در انتخابات آتی با حواشی ببینیم.

 

آرمان ملی/ امید کاجیان 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------