کاتالیزور جدیدی که کربن دی اکسید و آب را به اتانول تبدیل می‌کنداخبار,اخبار علمی,کاتالیزور
دانشمندان موفق به کشف یک کاتالیزور شده اند که کربن دی اکسید و آب را به شکل سوخت اتانول درمی آورد.

به گزارش ایسنا به نقل از نیو اطلس، محققان آزمایشگاه ملی انرژی آرگون در ایالات متحده که با دانشگاه نورثرن ایلینویز کار می کنند، یک کاتالیزور جدید کشف کرده اند که می تواند کربن دی اکسید و آب را به اتانول با بازده انرژی بسیار بالا، قدرت انتخاب بالا برای تبدیل به محصول نهایی مطلوب و کم هزینه تبدیل کند.

 

این کاتالیزور از مس متفرق شده اتمی با حمایت پودر کربن ساخته شده است و به عنوان یک الکتروکاتالیزور عمل می کند و به شکل یک میدان الکتریکی با ولتاژ کم است که آب و کربن دی اکسید از آن عبور می کنند و سبب واکنشی می شود که این مولکول ها را تجزیه می کند و سپس با "بازده فارادئیک" بالاتر از ۹۰ درصد آنها را به اتانول تبدیل می کند. 

 

محققان می گویند عملکرد این کاتالیزور بسیار بالاتر از هر روش گزارش شده دیگر است.

 

پس از اینکه اتانول ایجاد شد، می تواند به عنوان ماده افزودنی سوختی یا به عنوان یک محصول واسطه در صنایع شیمیایی، دارویی و آرایشی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از آن به عنوان سوخت می تواند نمونه ای از "اقتصاد کربن چرخشی" باشد که در آن کربن دی اکسیدی که از جو گرفته می شود، سوزانده می شود و کربن دی اکسید جدیدی وارد جو نمی شود.

 

اگر این فرآیند با انرژی تجدید پذیر تامین نیرو شود که محققان می گویند این امر می تواند به دلیل عملکرد در فشار و دمای پایین و پاسخگویی آسان به انرژی متناوب ممکن باشد، بسیار عالی خواهد بود و تنها چیزی که از دست می رود آب شیرین است.

 

کارشناسان می گویند چنین سوخت های مصنوعی نیاز به رقابت با بنزین از لحاظ قیمت دارند، بنابراین تعیین کارآمدی این سوخت اتانول جدید دشوار است.

 

این مطالعه در مجله Nature Energy منتشر شده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------