واقعیت افزوده کلاس‌های زمین‌شناسی را متحول خواهد کرداخبار,اخبار علمی,کلاس‌های زمین‌شناسی
یک تیم در دانشگاه "واشنگتن" نشان داده‌اند که با فناوری واقعیت افزوده(AR) چگونه می‌توان اجسام را در سطح مولکولی کاوش کرد و در عین حال به سیاره‌های دیگر سفر کرد و در واقع انقلابی در حوزه زمین شناسی ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، شاید انیمیشن سفرهای علمی را که در آن یک معلم، دانش آموزان خود را سوار بر یک اتوبوس جادویی می‌کرد و به کاوش در دنیای علم می‌پرداختند، به خاطر داشته باشید. آنها با استفاده از آن اتوبوس جادویی به سفرهای باورنکردنی می رفتندو به عنوان مثال برای کشف رازهای بدن انسان در مقیاس مولکولی به داخل بدن یک فرد می‌رفتند یا با موشک‌های در حال پرتاب به فضا همراه می شدند و به منظومه شمسی سفر می‌کردند.

 

اکنون در حالی که دانشجویان زمین شناسی برای اکتشاف ساختارهای سنگی قرار نیست به اندازه یک مولکول کوچک شوند، فناوری واقعیت افزوده(AR) به آنها اجازه می‌دهد شبیه این کار را انجام دهند.

اخبار,اخبار علمی,کلاس‌های زمین‌شناسی

 

گروهی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به رهبری "مارتین پرات" در حال توسعه برنامه‌های بسیار جالبی هستند که از این پتانسیل فوق‌العاده بهره می‌برد.

 

این تیم روی برنامه‌هایی مانند "GeoXplorer" که قبلاً برای iOS و اندروید منتشر شده است، کار کرده‌اند. این برنامه به کاربران امکان می‌دهد نحوه قرارگیری اتم‌ها را در مدل‌های ساختار بلوری برای مواد معدنی مختلف تجسم کنند. همچنین انواع مختلفی از سنگ‌ها را به صورت سه‌بعدی تجسم کنند.

اخبار,اخبار علمی,کلاس‌های زمین‌شناسی

 

این گروه اکنون در حال توسعه برنامه مخصوص خود هم برای گوشی‌های هوشمند و هم هدست‌های واقعیت افزوده مانند "هولولنز" مایکروسافت است.

 

"پرات" در یک مصاحبه توضیح داد: شما می‌توانید داده‌ها را نه به روش نمایش روی دیوار با ویدیو پروژکتور یا روی صفحه کتاب درسی، بلکه به صورت سه بعدی نشان دهید. بنابراین شما با این برنامه خواهید توانست به اطراف خود نگاه کنید و جزئیات را همانطور که در زندگی واقعی تغییر می‌دهید، دستکاری کنید.

اخبار,اخبار علمی,کلاس‌های زمین‌شناسی

 

وی افزود: محیط واقعیت افزوده در مقایسه با محیط واقعیت مجازی جذابیت بیشتری دارد و یک محیط بسیار آموزنده را فراهم می‌کند.

 

دامنه واقعیت افزوده فقط توسط دستگاه‌هایی که ما از آنها استفاده می‌کنیم، محدود می‌شود. بنابراین این بدان معناست که در آینده می‌توانیم مریخ را به کلاس درس بیاوریم، زیرا محققان برنامه‌های مریخ نوردهای ناسا هم اکنون در حال کار بر روی تصویرسازی سه بعدی محیط مریخ هستند.

 

"پرات" می‌گوید: امیدوارم فناوری واقعیت افزوده طی چند سال آینده به دست دانش آموزان و دانشجویان برسد و دیگر لازم نباشد فقط از لپ‌تاپ استفاده کنند و واقعاً بتوانند این داده های سه بعدی را به روشی متفاوت با یک دستگاه واقعیت افزوده در حالی که در کلاس نشسته اند، مطالعه و بررسی کنند.

اخبار,اخبار علمی,کلاس‌های زمین‌شناسی

 

متخصصان سایر زمینه‌ها نیز با درخواست تصویرسازی سه بعدی مدل‌های پروتئینی، مدل‌های باستان شناسی و آثار هنری نزد "پرات" آمده‌اند. البته "پرات" اولین کسی نیست که برای کمک به تجسم مدل‌های علمی از فناوری واقعیت افزوده استفاده می‌کند.

 

از آنجا که زمین شناسی یک علم مستلزم درک و تجسم تصویری است، منطقی است که فناوری واقعیت افزوده نقشی اساسی در آموزش زمین شناسان در آینده داشته باشد و از این فناوری برای ارائه مناظر زمین شناسی استفاده شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------