اولین تصویر رنگی ثبت شده از مریخ توسط بالگرد نبوغمریخ،اخبار علمی،خبرهای علمی
بالگرد "نبوغ" طی دومین پروازش اولین تصویر رنگی از مریخ را از فاصله‌ی ۱۷ فوتی(۵.۲ متری) سطح این سیاره ثبت کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ‌سی‌ان‌ان، این بالگرد که در روز ۲۲ آوریل(۲ اردیبهشت) دومین پرواز خود را انجام داده بود اکنون برای پرواز سوم آماده می‌شود. دومین پرواز "نبوغ" ۵۲ ثانیه به طول انجامید و در این پرواز تقریبا پنج متر بالا رفت و به اندازه‌ی دو متر نیز به طرفین حرکت کرد و سپس در جای خود معلق ماند تا با انجام سه چرخش به دوربین‌های رنگی‌اش امکان ثبت تصاویر از جهات مختلف را بدهد.

 

"نبوغ" در پرواز اولش تنها تصاویر سیاه و سفید ثبت کرده بود. این تصویر رنگی که در روز جمعه توسط ناسا منتشر شد، اولین تصویری است که توسط یک وسیله‌ی هوایی مستقر در مریخ ثبت شده است.

 

در دو طرف تصویر می‌توان دو تا از پایه‌های این بالگرد را دید و در بخش پایینی تصویر سایه "نبوغ" قابل مشاهده است.

 

اثراتی از حرکت مریخ‌نورد "استقامت" بر روی سطح مریخ نیز در این عکس مشخص است. "استقامت" این بالگرد را در محل مورد نظر قرار داده و از آن دور شد.

 

نبوغ در روز یکشنبه پرواز دیگری خواهد داشت و داده‌های آن در ساعت ۱۰:۱۶ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۸:۴۶ تهران) به اتاق کنترل آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا خواهد رسید.

 

در پرواز روز یکشنبه این بالگرد ارتفاعی مشابه اما با سرعت بیشتر طی خواهد کرد. سرعت "نبوغ" در پروازهای قبلی ۰.۵ متر بر ثانیه بود و قرار است این سرعت به دو متر بر ثانیه برسد. این بالگرد پیش از فرود ۵۰ متر نیز به سمت شمال سیاره حرکت خواهد کرد.

 

مدت زمان این پرواز ۸۰ ثانیه برنامه‌ریزی شده و "نبوغ" مسافت ۱۰۰ متر را طی خواهد کرد که طولانی‌ترین زمان و مسافتی است که این بالگرد تاکنون داشته است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022