علت بالا رفتن فشار کمپرسور چیست؟ بررسی 5 علت + راه حلکمپرسورهای هوا نقش حیاتی در طیف گسترده‌ای از صنایع ایفا می‌کنند و هوای فشرده را برای ابزارها و تجهیزات مختلف فراهم می‌کنند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است با مشکلی به نام افزایش فشار کمپرسور مواجه شویم. این اتفاق می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و منجر به بروز مشکلات متعددی شود. در این مقاله، به بررسی علل افزایش فشار کمپرسور هوا و راه‌حل‌های مناسب برای رفع این مشکل می‌پردازیم.

 

علت بالا رفتن فشار کمپرسور هوا

 

علت بالا رفتن فشار کمپرسور

همانطور که در پارس وکیوم آمده است:

بالا رفتن فشار پمپ باد که می‌تواند ناشی از مشکل داشتن پرشر سوییچ، عدم تنظیم بودن پرشر سوییچ، معیوب بودن یا مشکل داشتن آنلودر کمپرسور، عدم تنظیم بودن PLC دستگاه و… باشد.

در ادامه به بررسی هرکدام ازین موردها به صورت جامع می پردازیم

 

مشکلات مربوط به پرشر سوئیچ

معیوب بودن یا ایراد در عملکرد پرشر سوئیچ می تواند منجر به افزایش ناخواسته فشار شود. در این شرایط، تعویض یا تعمیر پرشر سوئیچ توسط تکنسین متخصص ضروری است.

راه حل: برای بررسی خرابی پرشر سوئیچ، می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید. در صورت خرابی پرشر سوئیچ، باید آن را با یک نمونه جدید و مناسب جایگزین کنید. همیشه از قطعات یدکی اصلی و تایید شده توسط سازنده استفاده کنید.

 

نقص در مخزن ذخیره هوای فشرده

پر نشدن کامل یا وجود نقص در مخزن ذخیره، می تواند باعث افزایش فشار گردد. ظاهر مخزن را به دقت بررسی کنید. به دنبال هرگونه نشتی، ترک خوردگی یا فرسودگی باشید. همچنین می توانید از یک تست فشار برای بررسی سلامت ساختاری مخزن استفاده کنید.

راه حل: اگر مخزن آسیب دیده باشد، باید تعمیر یا تعویض شود. در برخی موارد، ممکن است جوشکاری یا وصله کردن مخزن امکان پذیر باشد، اما همیشه قبل از انجام هرگونه تعمیر با یک متخصص مشورت کنید.

 

مخزن ذخیره هوای فشرده کمپرسور

 

ایراد در عملکرد آنلودر

مشکلات مربوط به آنلودر، از جمله خرابی یا تنظیم نامناسب، می تواند منجر به افزایش فشار شود.

راه حل: اگر آنلودر خراب شده است، باید آن را با یک نمونه جدید جایگزین کنید. تنظیمات آنلودر را نیز باید طبق دستورالعمل سازنده بررسی و در صورت نیاز تنظیم کنید.

 

تنظیمات غلط سیستم های کنترلر و PLC

تنظیمات نادرست سیستم های کنترلر و PLC دستگاه، می تواند منجر به ایجاد فشار بیش از حد شود. دفترچه راهنمای کاربر کمپرسور را برای یافتن دستورالعمل های مربوط به تنظیم سیستم های کنترلر و PLC بررسی کنید. تنظیمات را به دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که با مشخصات کمپرسور و نیازهای کاربردی شما مطابقت دارند.

 

کم بودن هوای خروجی کمپرسور

در سایت ابزار آالات آروا چنین آمده است:

در عیب یابی کمپرسور باد کم بودن هوای خروجی کمپرسور ممکن است به دلیل گرفتگی فیلتر، خرابی فشارسنج، بدون بار ماندن کمپرسور، شکست سوپاپ یا رینگ‌های پیستون باشد.

راه حل: فیلترهای هوا را به طور مرتب تمیز یا تعویض کنید، مطابق با دستورالعمل های سازنده. سوپاپ ها و رینگ های پیستون را به طور منظم بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، برای تشخیص و تعمیر دقیق، از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

 

هوای خروجی کمپرسور

 

علت افت فشار کمپرسور

همانطور که در کمپرسورسازان آمده است:

افت فشار یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای انواع کمپرسور اتفاق بیافتد. زمانیکه فشار هوای فشرده خروجی از کمپرسور نسبت به قبل کاهش پیدا کند در واقع کمپرسور افت فشار پیدا کرده است. احتمال افت فشار در فصل زمستان که دمای هوا کاهش پیدا می کند بیشتر است.

فیلتر هوای کثیف

هوای محیط به طور طبیعی حاوی ذرات آلوده و گرد و غبار است. این ذرات توسط فیلتر هوا گرفته می شوند تا هوای تمیز وارد کمپرسور شود. زمانیکه فیلتر هوا اشباع شود، جریان هوای ورودی به کمپرسور کمتر می شود. در نتیجه، کمپرسور نمی تواند به درستی فرایند فشرده سازی هوا را انجام دهد و فشار خروجی کاهش می یابد.

راه حل: به طور مرتب فیلتر هوا را بررسی و تمیز کنید. در صورت نیاز، فیلتر را با یک فیلتر جدید جایگزین کنید.

 

سطح کثیف اینترکولر

اینترکولر یک مبدل حرارتی است که وظیفه کاهش دمای هوای فشرده را دارد. اگر سطح اینترکولر کثیف شده باشد، نمی تواند به درستی عملیات خنک کاری هوای فشرده را انجام دهد. در نتیجه، کمپرسور داغ می کند و افت فشار اتفاق می افتد.

راه حل: به طور مرتب سطح اینترکولر را تمیز کنید. از باله های اینترکولر برای خنک شدن بهتر هوا استفاده کنید.

 

سطح کثیف اینترکولر

 

تنظیمات اشتباه رگلاتور

همانطور که در ویکی کمپرسور آمده است:

گاهی اوقات دلیل نرسیدن فشار مورد نیاز به ابزارهای پنوماتیک، تنظیمات اشتباه رگلاتور می‌باشد. اگر رگلاتور روی فشارهای پایین‌تری از فشار مورد نیاز ابزارهای ما تنظیم شده باشد، افت فشار زیادی در رگلاتور ایجاد شده و ابزار پنوماتیک ما به دلیل عدم دریافت فشار کافی دچار افت راندمان می‌شود.

کمبود روغن

روغن وظیفه روانکاری و آب بندی قطعات متحرک انواع کمپرسور باد را دارد. در صورتیکه میزان روغن کافی نباشد، نشتی هوا بین قطعات ایجاد می شود. از طرف دیگر، قطعات به درستی آب بندی نمی شوند و نشتی هوا ایجاد می شود که خود منجر به افت فشار می شود.

راه حل: سطح روغن کمپرسور را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت نیاز، روغن را به مقدار مناسب اضافه کنید.

 

طراحی ناکارآمد خطوط انتقال هوا

از جمله عواملی که می توانند در خطوط انتقال هوا باعث افت فشار شوند می توان به این موارد اشاره کرد: قطر نامناسب لوله ها، زانویی های زیاد، شلینگ های کم قطر و بلند، زنگ زدگی لوله ها و نشت در لوله ها

راه حل: خطوط انتقال هوا را به درستی طراحی و اجرا کنید.از لوله ها و شلینگ های با قطر مناسب استفاده کنید. به طور مرتب خطوط انتقال هوا را از نظر نشتی بررسی کنید.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024