قیدار نبی (ع) که بود؟ قیدار نبی, بیوگرافی قیدار نبی, زندگینامه قیدار نبی

بیوگرافی حضرت قیدار نبی (ع)

 

زندگینامه قیدار نبی (ع)

قیدار یکی از پیامبران الهی و فرزند حضرت اسماعیل (ع) و نیای سی‌ام حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام بوده است. طبق نقل‌های تاریخی از زندگینامه این پیامبر وی بزرگترین فرزند حضرت اسماعیل (ع) بود. حضرت قیدار پس از فوت پدر در 130 سالگی، به‌عنوان جانشین پدر و پیامبر الهی انتخاب می‌شود.

از زندگی نامه حضرت قیدار نبی (ع) اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

 

قیدار نبی که بود؟

قیدار نبی با نام اصلی قیدار بن اسماعیل بن ابراهیم از اجداد پیامبر اسلام است. او را فرزند اسماعیل و جد سی ام حضرت محمد (ص)، پیامبر اسلام دانسته اند. در کتاب منتهاج البراعه تالیف میرزا حبیب الله هاشمی خویی و کتاب جلا العیون تالیف محمد باقر مجلسی نیز به همین منوال شجره قیدار نبی را به ابراهیم و آدم نسبت داده اند.

 

در تاریخ یعقوبی آمده است که اسماعیل 12 پسر داشت که بزرگترین آنها قیدار بوده که پس از وفات اسماعیل و دفن او در حجر، قیدار جانشین پدر شد و مردم را به توحید دعوت کرد.

 

چهره ی قیدار نبی دارای نور محمد بود.

 

قیدار نبی (ع) بزرگ قوم و گروه خود بود. قیدار ویژگی های منحصر به فردی در مورد شکار کردن، تیراندازى، صلابت، قوت و شجاعت، دلیری در جنگ و فروتن بودن داشت.

 

آرامگاه حضرت قیدار نبی (ع)

 

یک روز قیدار نبی به شکار رفت و همه ی حیوانات صحرا با او ملاقات کردند و به زبان انسان به او گفتند: اى قیدار! عمر تو گذشت، آیا نزدیک نشده که راجع به نور محمدی فکرى کنى که آن را به نسل بعد تحویل بدهى؛ آن نور براى چه به تو به امانت سپرده شده؟!

 

قیدار نبی (ع) بسیار ناراحت شد و غذایی نمی خورد و در بیابان می رفت. تا اینکه ملکی از آسمان به شکل مردی خوش چهره و خوش هیکل نزد او آمد و گفت: ‌ای قیدار! تو به قوت و شجاعت آراسته شدی و شهرها را در سیطره خویش درآوردی و نور محمد (صلی الله علیه و ‌آله و سلم) به تو انتقال گردید و پسری از غیر نسل اسحاق (علیه السلام) نصیب تو خواهد شد، اگر برای خدای ابراهیم (علیه السلام) نذر و قربانی نمایی و از خدا درخواست کنی تا شخصی که شایسته همسری با تو است معلوم شود، از اینکه نسبت به حاجت خود سستی کنی بهتر است. آن فرشته این دستور را داد و به طرف مقام خود بالا رفت.

 

قیدار، در همان ساعت از جاى خود برخاست و در آن روز تعداد 700 قوچ از قوچ هایى که از حضرت ابراهیم (ع) به ارث برده بود را براى قربانى حاضر و آماده کرد. هر قوچى را که قربانى می کرد آتش قرمز و بدون دودى با زنجیرهاى سفیدى از آسمان می آمد و آن قوچ قربانى شده را می گرفت و به سمت آسمان بالا می برد، قیدار نبی همچنان به قربانى کردن ادامه داد تا این که ندا کننده ای از آسمان ندا داد: اى قیدار! همین مقدار قربانى کردن کفایت می کند؛ زیرا خدا دعاى تو را مستجاب و قربانى تو را قبول کرد. هم اکنون با شتاب نزد درختى که وعده گاه است برو و نزد آن بخواب و آنچه که خواب دیدى به آن عمل کن. قیدار به پیش درخت رفت و پاى آن درخت خوابید، شخصى به خواب او آمد و گفت: اى قیدار! این نورى که در پشت تو می باشد همان نورى است که خدا به وسیله آن، همه درها را باز کرد و همه دنیا را فقط به خاطر وجود آن آفرید.

 

بدان که؛ خدا یکی از دختران جوان عرب را حامل آن نور خواهد کرد، پس تو زن پاک و پاکیزه اى را از عرب براى خود برگزین که نام او «غاضره» باشد. پس قیدار از خواب با خوشحالى بیدار شد و به سوى منزل خود رفت، پیک هایی را اعزام کرد تا زنى را از عرب براى او خواستگارى کنند که نام او غاضره باشد. قیدار تنها به آنها که فرستاده بود بسنده نکرد، بلکه خود  بر اسبى سوار شد در حالى که شمشیر را از غلاف کشیده بود و مشغول جستجوى قبیله هاى عرب بود، بر قومى وارد می شد و (از نزد آنان) به سوى قوم دیگر حرکت می کرد تا اینکه بر پادشاه حرمین که از فرزندان ذهل بن عامر بن یعرب بن قحطان بود وارد شد، ذهل را دخترى بود که او را غاضره می گفتند و از زیباترین زنان بود، قیدار با آن زن ازدواج کرده او را به محل زندگی خود آورد و با او همبستر شد و پسری را حامله شد، آن گاه نور محمّدى (ص) از صورت قیدار ناپدید شد همین که قیدار نگاه کرد دید آن نور در صورت غاضره جایگزین شده پس آن حضرت از مشاهده ی آن بسیار خوشحال شد.

 

ضریح قیدار نبی (ع)

 

قیدار نبی در شهر قیدار که به نام او منسوب است (واقع در استان زنجان) مدفون است. شهرستان خدابنده یا قیدار در 88 کیلومتری جنوب شرقی زنجان و 42 کیلومتری شهرستان باستانی سلطانیه قرار دارد.

 

انتساب این بقعه به قیدار نبی با استشهاد 65 نفر از علمای طراز اول مورد تایید قرار گرفته است.  این بقعه در زمان بلغار خاتون زن غازان خان تخریب و مجدداً در سال 719 قمری احداث شد.در تاریخ 1319 قمری این بقعه توسط شخصی بنام امیرافشار جهانشاه خان مرمت شد.

 

اين بقعه دارای ضريح بسيار زيبايی است که از چوب گردو ساخته شده است. طول آن در حدود 2 متر و عرض تقريبی آن، 1 متر و 70 سانت می باشد. نقش ها در آن به صورت حكاكی نشان داده شده است و سطح جانبی اين ضريح با استفاده از موتيف های اسليمی تزیین شده و در قسمت فوقانی ضريح، كتيبه ای به خط نسخ نوشته شده است.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------