نماز یا کاشف الکرب چیست و چگونه خوانده می شود؟نماز یا کاشف الکرب, نماز یا کاشف الکرب چیست, نماز یا کاشف الکرب چگونه خوانده می شود

نماز یا کاشف الکرب چگونه خوانده می شود ؟

 

نماز یا کاشف الکرب چیست و به چه صورت خوانده می شود ؟

در کل، نماز به عنوان یک فریضه اساسی در اسلام، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به عنوان یک راه برای ارتباط با خداوند و تقویت روحانیت فردی، مورد توجه و تحسین قرار گرفته است. همچنین، دعای "کاشف الکرب" که در نماز شب خوانده می شود، نشان دهنده توکل و اعتماد به خداوند و تقویت ایمان و امید به او است. در ادامه این مقاله بیتوته با نماز یا کاشف الکرب آشنا می شوید.

نماز یا کاشف الکرب:

نماز یا صلوات، یکی از اساسی ترین عبادات اسلامی است که به منظور برقراری ارتباط بین بنده و پروردگار انجام می شود. در قرآن کریم، نماز به عنوان یک فریضه مهم و ضروری برای هر مسلمان ذکر شده است و به عنوان پنج رکعت نماز روزانه شامل صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء تعریف شده است. هدف از انجام نماز، برقراری ارتباط و ارزیابی خود با خداوند و تقویت ایمان و روحانیت فردی است.

 

اصطلاح "کاشف الکرب" به معنای "بازگشت دهنده از کرب" است و به یک دعای خاص در نماز شب اشاره دارد. این دعا با این کلمات آغاز می شود: "اللهم انی اسألک برحمتک التی وسعت کل شیء و بقدرتک التی قهرت بها کل شیء و عفوک المنزل بالرحمة" و به دلیل اینکه در این دعا از اسم "کاشف الکرب" استفاده شده است، به آن این نام داده شده است.

 

در این دعا، فردی که در حال انجام نماز است، خداوند را به خاطر بزرگترین رحمت و قدرتی که دارد، می خواند و از او خواهش می کند که با رحمت و عفو خود، او را از کرب و مشکلات زندگی خود رهایی دهد. این دعا نشان دهنده توکل و اعتماد به خداوند و تقویت ایمان و امید به او است.

 

در کل، نماز به عنوان یک فریضه اساسی در اسلام، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به عنوان یک راه برای ارتباط با خداوند و تقویت روحانیت فردی، مورد توجه و تحسین قرار گرفته است. همچنین، دعای "کاشف الکرب" که در نماز شب خوانده می شود، نشان دهنده توکل و اعتماد به خداوند و تقویت ایمان و امید به او است.

 

نماز یا کاشف الکرب به چه صورت خوانده می شود ؟

نماز یا کاشف الکرب یک نماز خاص در مذهب شیعه است که به منظور آرامش و آرامش بخشیدن به دل، به خصوص در ماه محرم برگزار می شود. این نماز به صورت دو رکعت است و در هر رکعت از آن، بعد از خواندن سوره فاتحه، سوره قدر و سوره توحید خوانده می شود. سپس دعای کمیل و دعای امام زمان (عج) به صورت توصیفی و مفصل خوانده می شود. پس از اتمام نماز، برخی از زائران به شکلی خاص سجده می کنند و به این شکل از خداوند عزیز خود برای آرامش بخشیدن به دل خود التماس می کنند.

 

دعای کاشف الکرب، در نماز شب بعد از انجام دعای نافله و قبل از تسلیم، خوانده می شود. این دعا به صورت زیر است:

 

"اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ وَ بِقُدْرَتِكَ الَّتِي قَهَرْتَ بِهَا كُلَّ شَيْءٍ وَ عَفْوِكَ الَّذِي مَنَّ عَلَيْكَ بِهِ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ فَسَلْتُكَ يَا مُنْجِيَ مِنَ الْكُرَبِ الَّذِي لَا يَجِدُ مُنْجَاةً إِلَّا مِنْكَ اللَّهُمَّ فَلاَ تَدَعْ لِي فِيهِ حَاجَةً وَ لاَ مَرَضًا وَ لاَ غَيْرَ ذَلِكَ إِلاَّ غَيْرَ مَرْضَى وَ لَا مُشَاكَلَ إِلاَّ حَلَّتْ بِسَلَامَتِكَ وَ عَافِيَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ"

 

ترجمه ی این دعا به فارسی به شرح زیر است :

"خدايا! من به رحمتي كه همه چيز را فرا مي گيرد و به قدرتي كه همه چيز را به زور خودش تسخیر می كند و به بخششت كه با آن بر همه چيز بخشنده است، ازت خواهش مي كنم. اى نجات دهنده از دشواری كه جز از تو كسي نمی تواند نجات يابد، پس ازت می خواهم كه هيچ نيازی و هيچ بيماری و هيچ مشكلی جز آنچه برای سلامتی و عافيتم خير است را برايم نگذاری. اى بهترين از رحمت كنندگان.

 

نماز یا کاشف الکرب به چه صورت خوانده می شود, نماز یا کاشف الکرب حضرت ابوالفضل, نماز حضرت ابوالفضل با ذکر نماز یا کاشف الکرب

نماز با ذکر یا کاشف الکرب به نیت حضرت ابوالفضل (ع)

 

نماز حضرت ابوالفضل با ذکر یا کاشف الکرب :

مرحوم کشمیری نماز توسل به حضرت ابوالفضل (ع) با ذکر یا کاشف الکرب را اینگونه شرح دادند که :

 

نماز حضرت ابوالفضل با ذکر یا کاشف الکرب به صورت زیر است :

 

1. ابتدا با وضو و پوشیدن لباس پاک، به سوی قبله (کعبه) بروید.

 

2. دو رکعت نماز حاجت با نیت خوانده و به حضرت ابوالفضل (ع) هدیه کنید.

 

3. سپس تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها را خوانده و باز ثوابش را به حضرت عباس (ع) هدیه کنید.

 

4. بعد از اتمام نماز، 133 مرتبه ذکر پرفضیلت « یا کاشف الکرب » را خوانده و با ایمان و توکل به حضرت ابوالفضل (ع)، از او خواسته و از او کمک و پشتیبانی در کارهای خود درخواست کنید. دعای «یا کاشِفَ الْکَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ اِکْشِفْ کَرْبی بِحَقِ اَخْیکَ الْحُسَیْنِ علیه السلام» را 133 مرتبه تکرار کنید.

 

لازم به ذکر است که این نماز و ذکر به دلیل شریف بودن حضرت ابوالفضل (ع) و ارتباط او با حضرت امام حسین (ع) و رویدادهای غم انگیز کربلا، در بین شیعیان بسیار محبوب است و برای رفع کرب و بلایای زندگی به کار می رود.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------