تازه های متفرقه دینی

ماهیت فرشته نگهبان

فرشته نگهبان کیست و چه کاری انجام می دهد ؟

فرشته نگهبان کیست و چه کاری انجام می دهد ؟ آیا فرشته نگهبان واقعیت دارد ؟ در این مقاله از بیتوته،…

نام کدام پیامبر در قرآن بیشتر از بقیه تکرار شده است ؟کدام پیامبر در قرآن نامش بیشتر تکرار شده است

نام کدام پیامبر در قرآن بیشتر از بقیه تکرار شده است ؟

 

نام کدام پیامبر در قرآن بیشتر ذکر شده است ؟

در این مقاله از بیتوته، با اینکه نام کدام پیامبر در قرآن بیشتر از بقیه تکرار شده است ؟ آشنا می شوید. قرآن، کتاب مقدس اسلام، مملو از اشاره به پیامبران مختلفی است که از سوی خداوند برای هدایت بشریت فرستاده شده اند. تعداد نام های پیامبران در قرآن متفاوت است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

پیامبران در قرآن کریم :

پیامبران، افرادی هستند که خداوند آن‌ها را انتخاب کرده تا پیام جهانی خود را منتشر کنند. این پیام، ایمان به خدای یکتا است. پیامبران امتهای خود را به اصلاح اخلاق و تهذیب نفس هدایت کردند. رشد این امت ها از طریق دستورات و قوانینی حاصل شد که تضمین می‌کرد انسان‌ها اخلاقی عمل می‌کنند و در زندگی دنیا و آخرت به آنها احترام می‌گذارند و از آنها در برابر اعمال شیطانی محافظت می‌کنند.

 

مسلمانان باید به همه پیامبران برگزیده ایمان داشته باشند، زیرا آنها پیام خدا را بدون مخفی کردن، فاسد کردن یا تغییر دادن آن ارائه می دهند. نپذیرفتن پیامبر به معنای طرد کسی است که پیامبر را برگزیده است و نافرمانی از پیامبر نافرمانی از دستور دهنده است. خداوند برای هر امتی پیامبری مبعوث کرد و اکثر پیامبران از همان امت بودند. آنها فقط خدا را عبادت می کردند و از خدایان دروغین دوری می جستند.

 

«و ما در هر امتی پیامبری فرستادیم که خدا را بپرستید و از طاغوت بپرهیزید». و در میان آنان کسانی بودند که خداوند هدایتشان کرد و از آنان کسانی بودند که بر آنان ضلالتی [به سزاوار] مقدر شده بود. (قرآن، 16:36).

 

پیامبران مبعوث شدند تا امت خود را بیم دهند و آموزش دهند. اگر چه آنها انسان های عادی بودند، اما به دلیل انتخاب به عنوان پیام رسان، برای رساندن پیام خدا یا کتابی که از جانب خداوند دریافت کرده بودند، متمایز بودند. همچنین از نظر نحوه عمل و اجرای احکام و پیام های الهی برای ملت خود الگو قرار گرفتند. در اینجا به ذکر انبیا می پردازیم، به ترتیب چند بار که مستقیماً در قرآن ذکر شده اند.

 

تعداد نام های پیامبران در قرآن :

موسی 136 بار ذکر شده است :

حضرت موسی کتاب تورات را دریافت کرد و نزد فرعون ظالم فرستاده شد، فرعون خود را خدا می دانست و از مردمش انتظار داشت که او را همراه با مجسمه های دیگر پرستش کنند. نام حضرت موسی (ع) بیش از همه در قرآن ذکر شده است، زیرا داستان او و اخلاق درون آنها فراتر از زمان است و در تاریخ اسلام ارزش زیادی دارد.

 

ابراهیم (ابراهیم) - 69 بار

حضرت ابراهیم (ع) به خلیل الله دوست خدا نیز معروف است. او عمدتاً به این دلیل مشهور بود که اولین کسی بود که کعبه مقدس را ساخت. همچنین به او سوهوف (طومارها) داده شد تا به هدایت امتش به سوی توحید کمک کند.

 

نوح (نوح) - 43 بار

حضرت نوح 950 سال موعظه کرد و اولین پیامبری بود که مورد آزار و اذیت امت خود قرار گرفت. او کشتی ای ساخت که بعداً او را از سیل شدیدی که بر کافران وارد شد محافظت کرد.

 

لوت (لات) - 27 بار

یوسف (یوسف) - 27 بار

 عیسی (عیسی) - 25 بار

حضرت عیسی (ع) فرزند حضرت مریم است که معجزه این پیامبر این بود که بدون پدر به دنیا آمد. بر خلاف برخی باورها، عیسی پسر خدا نیست و به عنوان یک پیام آور مبعوث شد تا قوم خود را به زندگی شرافتمندانه و نیکوکاری هدایت کند. اگرچه او دارای معجزات بسیاری بود، اما تنها هدف او هدایت مردم به ایمان آوردن به خدا بود.

 

نام حضرت محمد یا حضرت موسی بیشتر در قرآن آورده شده است

نام پیامبران زیادی در قرآن آورده شده است

 

آدم 25 بار

هارون (هارون) 20 بار

سلیمان (سلیمان) 17 بار

اسحاق (اسحاق) 17 بار

 

داوود (داوود) 16 بار

به حضرت داوود زبور (زبور) داده شد و از دانش و قدرت زیادی در زمین برخوردار شد. او همچنین یک عبد نمونه خدا بود.

 

یعقوب (یعقوب) 16 مرتبه

اسماعیل (اسماعیل) 12 بار

شعیب 11 بار

صالح 9 بار

زکریا 7 بار

هاد 7 بار

یحیی 5 بار

 

محمد 4 بار

حضرت محمد صلی الله علیه و آله، پیامبر خاتم، مبعوث به سوی همه بشریت و به خاتم الانبیاء معروف است. او برگزیده شد تا پیام ایمان به خدا و ترک خدایان دیگر را تبلیغ کند. او به عنوان رحمت برای مردم مبعوث شد و بهترین الگوی ممکن برای هر مسلمانی را ارائه داد. همچنین کتاب پایانی قرآن کریم که در آن احکام و رهنمودهای اسلامی نوشته شده است به او داده شد. اگرچه بارها و بارها به طور مستقیم از او در قرآن نام برده نشده است، اما اهمیت او انکارناپذیر است و بیش از 1400 سال است که بر ملت ها تأثیر گذاشته و هدایت کرده است.

 

در قرآن از نام حضرت محمد (ص) به شکل های متفاوت بسیار استفاده شده است، مانند: رسول، آخرین پیامبر، احمد و ... . به صورت غیر مستقیم به آن اشاره شده است. در برخی منایع گفته شده است که نام حضرت محمد (ص) به صورت غیر مستقیم بیش از حضرت موسی (ع) در قرآن آمده است. اما فقط نام محمد (ص) را در نظر بگیریم 4 مرتبه در قرآن آورده شده است.

 

یونس (یونس) 4 بار

ایوب (ایوب) 4 مرتبه

ادریس (خنوخ) - 2 بار

آلیاسا (الیشا) - 2 بار

الیاس (الیاس) - 2 بار

ثول کفل (حزقیال) - 2 بار

 

یادآوری این نکته مهم است که پیامبران برای تبلیغ پیام خدا مبعوث شده اند. آنها از نظر مقام و منزلت با خدا برابر نیستند و نباید بیش از حد تعالی داشته باشند یا بر ایمان به خدا برجستگی داده شوند. این در آیه زیر به عنوان نمونه بیان شده است:

 

«محمد جز فرستاده ای نیست. پیش از او فرستادگانی [دیگر] رسیده اند. پس اگر او بمیرد یا کشته شود، آیا [به کفر] روی می آورید؟ و هر کس به عقب برگردد هرگز به خدا زیانی نمی رساند. اما خداوند سپاسگزاران را پاداش خواهد داد.» (قرآن، 3:144)

 

اکثر رسولان خدا برای امت خاصی مبعوث شدند به جز حضرت محمد که برای هدایت همه بشر مبعوث شد. بر مسلمانان واجب است که در هنگام ذکر نام هر یک از پیامبران درود فرستند.

 

«همانا خداوند بر پیامبر صلوات می فرستد و فرشتگانش [از او می خواهند]. اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، بر او درود بخواهيد و از خداوند درود بخواهيد». (قرآن 33:56)

درود و رحمت خداوند متعال بر همه آنان باد.  

 

گردآوری : بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------