شناسایی دو گروه خونی جدید پس از یك دهه! 

گروه خونی , شناسایی گروه خونی

 

در كنار گروه های خونی A، B، AB یا O مثبت و منفی، اكنون دانشمندان دانشگاه ورمونت موفق به شناسایی دو گروه خونی جدید شده اند كه می تواند جان هزاران انسان را نجات بخشد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شناسایی دو گروه خونی «لنگریس (Langereis)» و «جونیور(Junior)» از مزیت های پزشكی بزرگی در حوزه های انتقال خون و پیوند اندام و همچنین رشد جنین و مبارزه با سرطان برخوردار خواهد بود.

برایان بالیف، زیست شناس دانشگاه ورمونت سرپرست این پژوهش كه معمای دو گروه خونی جدید را بر عهده دارد، اظهار كرد: به نظر می رسد كه بیش از ۵۰ هزار ژاپنی از گروه خونی «جونیور» منفی برخوردار بوده و ممكن است با مشكلات انتقال خون یا ناسازگاری مادر و جنین روبه رو باشند.

در نسخه ماه فوریه ماه نیچر جنتیكس، این محققان به گزارش كشف خود از دو پروتئین بر روی سلولهای قرمز خون پرداخته اند كه مسؤولیت این گروههای خونی نادر را بر عهده دارند.

پروفسور بالیف موفق به شناسایی دو مولكول به عنوان پروتئین های ویژه انتقال با نامهای ABCB۶ و ABCG۲ شده است.

به گفته وی تا پیش از این تنها ۳۰ پروتئین به عنوان مسؤول یك گروه خونی اولیه شناسایی شده بودند كه اكنون این میزان به ۳۲ رسیده است.

كشف این دو گروه خونی جدید از آن جایی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود كه آخرین گروه های خونی كشف شده متعلق به بیش از یك دهه پیش بوده اند.

هر دو پروتئین جدید همچنین با مقاومت در برابر داروی ضد سرطان مرتبط هستند؛ از این رو این نتایج ممكن است از كاربردهای جدیدتری برای درمانهای پیشرفته سرطانها مانند سرطان پستان برخوردار باشند.

بالیف در یك تلاش بین المللی با كمك دانشمندان ژاپنی به بررسی پروتئین هایی كه توسط همتایان فرانسوی خود در موسسه ملی انتقال خون فرانسه پالایش شده بودند، پرداخت.

این موسسه انتقال خون، تا كنون ۲۸ گروه خونی دیگر را در كنار گروه های خونی معمول A، B، AB و O به رسمیت شناخته است. این گروه ها از اسامی جالبی مانند دیگو، دافی و لوتری برخوردار بوده و اكنون لنگریس و جونیور نیز به آنها اضافه شده اند.

اگرچه آنتیگون های این دو گروه خونی جدید در دهه های پیش در زنان باردار مبتلا به مشكل وضع حمل كودكان دارای گروه های خونی ناسازگار شناسایی شده بودند، اما اساس ژنتیكی این آنتی ژنها تاكنون ناشناخته باقی مانده بود.

در نتیجه احتمالا افراد زیادی با گروه خونی های لنگریس یا جونیور مثبت و منفی وجود دارند كه خود از آن بی خبر هستند و تفاوت میان مرگ و زندگی اكنون می تواند با یك آزمایش ساده مشخص شود..... /  خبرگزارى ايسنا

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی