خانه های آینده قادرند خود را تعمیر کنند!اخبارعلمی,خبرهای علمی,تعمیرخانه

سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا، DARPA، به تازگی در تحقیقاتی برای توسعه فناوری های ساختمانی سرمایه گذاری کرده است . این فناوری ها به مواد ساختمانی اجازه خواهند داد درهنگام نیاز گسترش یابند و در صورت هر گونه آسیبی خود را بازسازی کنند.

به گزارش تک شات، در حال حاضر تولید، حمل و سر هم بندی مواد ساختمانی روندی دشوار است، و در نهایت هم این مواد فرسوده شده و از بین می روند. دارپا قصد دارد این مواد را با مواد جدیدی جایگزین کند که قادرند به اشکالی از پیش تعیین شده تغییر یابند، خود را تعمیر کنند و حتی با توجه به شرایط محیطی تغییر کنند و خود را با شرایط وفق دهند. ماموریت جدید دارپا برنامه Engineering Living Materials نام دارد.

این ایده ممکن است به نظر خیلی غیر واقعی برسد، اما مواد خود ترمیم پیشتر هم ساخته شده اند. دانشمندان اخیراً بافت های زنده را از طریق چاپ سه بعدی تولید کرده اند، بنابراین استفاده از این فناوری برای تولید مواد ساختمانی ارگانیک خیلی دور از ذهن نیست. مزایای بالقوه این طرح عبارتند از: ساختمان هایی که قابلیت ترمیم خود را دارند می توانند قرن ها و بدون نیاز به تعمیرات عمر کنند، یک ساختمان را می توان از پایه تا کامل شدن با استفاده از مقدار کمی از مواد و بدون هیچگونه هزینه حمل ونقل رشد داد و بسیاری دیگر.

مدیر این پروژه، جاستین گالیوان، در مصاحبه ای گفت:

هدف این برنامه ایجاد امکان رشد مواد در محل ها و مواقع مورد نیاز است. تصور کنید به جای آنکه مواد را به محل مورد نظر منتقل کنید، کافی خواهد بود که ماده پیشرو را به آنجا ببرید و بعد آن را در محل رشد دهید.

شاید هدف اصلی این برنامه تولید موادی باشد که خود را با محیط اطراف سازگار و منطبق می کنند. بعنوان مثال، دارپا صفحاتی را برای سقف خانه پیشنهاد داده که می توانند جریان هوا را کنترل کنند و بدون نیاز به تنظیم ترموستات خانه را در تابستان خنک و در زمستان گرم کنند.

البته کاملا واضح است که نتایج این پروژه به این زودی ها روانه بازار نمی شود، اما از آنجایی که دارپا سابقه خوشی در جامه عمل پوشاندن بر طرح های خود دارد، می توان به آینده این طرح نیز خوش بین بود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------