روزتا بالأخره به مقصد رسید+ تصاویراخبار , اخبار علمی, فضاپیمای روزتا

اخبار علمی - روزتا بالأخره به مقصد رسید+ تصاویر

فضاپیمای «روزتا» پس از گذشت یک دهه از زمان پرتاب، سرانجام در مدار دنباله‌دار 67P قرار گرفت.

فضاپیمای روزتا متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) در سال 2004 با هدف بررسی دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasimenko به فضا پرتاب شد.

 

روزتا (Rosetta) شامل دو بخش اصلی متشکل از یک مدارگرد با 12 ابزار علمی و یک ربات کاوشگر به نام Philae شامل 10 ابزار علمی است ‌که بر سطح دنباله‌دار چهار کیلومتری 67P فرود می‌آید.

 

از اواسط سال 2011 و به منظور حفظ انرژی، روزتا وارد مرحله خواب زمستانی (hibernation) شد که این خواب 31 ماه بطول انجامید؛ ساعت زنگدار برای بیدار شدن فضاپیما از یک خواب زمستانی 31 ماهه، در تاریخ 20 ژانویه 2014 میلادی (30 دی 92) در عمق فضا به صدا درآمد.

 

پس از گذشت 10 سال از زمان پرتاب و طی کردن بیش از 6.4 میلیارد کیلومتر، روزتا سرانجام به مدار 67P رسید و نخستین تصویر نمای نزدیک را از این دنباله‌دار تهیه کرد.

 

در این تصویر که ششم اوت (15 مرداد) تهیه شده است، جزئیات بسیار دقیق و منحصربفردی از سطح دنباله‌دار 67P - از جمله یک منطقه کاملا مسطح - دیده می‌شوند.

 

روزتا و 67P هم اکنون در فاصله 405 میلیون کیلومتری زمین قرار دارند؛ طی 17 ماه آینده، فضاپیما با تعقیب دنباله‌دار و فرود کاوشگر Philae بر روی آن، کامل‌ترین جزئیات از یک دنباله‌دار را تهیه خواهد کرد.

 

مأموریت روزتا با دنبال کردن و ثبت گذر نزدیک دنباله‌دار 67P از کنار خورشید در دسامبر 2015 پایان خواهد یافت؛ نتایج این مأموریت 1.7 میلیارد دلاری به درک نحوه تکامل سیستم منظومه شمسی کمک می‌کند.

 

اخبار , اخبار علمی, فضاپیمای روزتا

نخستین تصویر نمای نزدیک فضاپیمای روزتا از دنباله‌دار 67P

 

اخبار , اخبار علمی, فضاپیمای روزتا

نخستین تصویر نمای نزدیک فضاپیمای روزتا از دنباله‌دار 67P

 

اخبار , اخبار علمی, فضاپیمای روزتا

مشاهده یک چهره در تصویر دنباله‌دار 67P

 

اخبار , اخبار علمی, فضاپیمای روزتا

نقشه راه مأموریت 10 ساله فضاپیمای روزتا

اخبار علمی - ایسنا

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------