احتمال مردن شما تا 10 سال آینده چقدر است؟اخبار,مشکلات ریوی,علت سرطان

«تست حیات» محققان برای افراد 50 سال به بالا

احتمال مردن شما تا 10 سال آینده چقدر است؟

پژوهشگران آمریکایی با طراحی «شاخص مرگ و میر» احتمال مردن افراد بالای 50 سال طی یک دهه آینده را پیش‌بینی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، با استفاده از آنالیز داده های 20 هزار شهروند آمریکایی بالای 50 سال طی سال های 1998 تا 2008 میلادی، شاخص مرگ و میر (mortality index) طراحی شده است؛ از این گروه افراد تاکنون شش هزار نفر فوت کرده اند.

این شاخص می‌تواند به فرد و پزشک معالج برای اتخاذ شیوه مناسب زندگی و روش‌های درمانی کمک کند؛ پزشکان قادر خواهند بود بر اساس نتایج بدست آمده اقدامات درمانی مناسب از جمله درمان دقیق دیابت، غربالگری سرطان روده بزرگ یا سرطان گردن رحم را برای افراد مشکوک تجویز کنند.

بر اساس شاخص مرگ و میر، مردان دو امتیاز، افراد بین 60 تا 64 سال یک امتیاز، افراد بین 70 تا 74 سال سه امتیاز و افراد بالای 85 سال هفت امتیاز دریافت می کنند.

تشخیص و درمان هرنوع سرطان، مشکلات ریوی، مشکلات حاد تنفسی، سیگار کشیدن، مشکلات قلبی، ضعف حافظه و مشکل در راه رفتن هر کدام دو امتیاز دارند.

دیابت یا فشار خون بالا، مشکل در هل دادن اشیاء سبک وزن منزل مانند یک صندلی نیز هرکدام یک امتیاز دارند.

امتیاز 26 نشان می دهد که شانس مردن فرد طی یک دهه آینده تا 95 درصد افزایش می یابد؛ این وضعیت یک فرد 85 ساله با تمام موارد ذکر شده را نشان می دهد.

شانس مردن افراد با امتیاز صفر نیز حدود سه درصد است که این وضعیت یک خانم 60 ساله بدون هیچگونه از موارد ذکر شده را نشان می دهد.

دکتر «ماریسا کروز» نویسنده ارشد تحقیق و از محققان دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو تأکید می کند: توصیه می کنیم که شاخص مرگ و میر با نظارت یک پزشک تکمیل شود، چراکه پزشکان درک بهتری از معنای عددهای ذکر شده در این شاخص دارند.

نتایج این تحقیق و «شاخص مرگ و میر» در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است. /ایسنا

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------