7 نکته هنگام خرید دستگاه تصفیه آب خانگیتوجه به چند نکته در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که کیفیت آب مصرفی نقش بسزایی در سلامت خانواده دارد. آب سالم و پاکیزه می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات بهداشتی جلوگیری کند. در بازار انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های خاص خود را دارند. برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی که نیازهای خاص شما را برآورده کند، باید به چند نکته کلیدی توجه کنید.

 

7-tips-buying-home-water-purifier

 

این مطلب به بررسی 7 نکته مهم در خرید دستگاه تصفیه آب خانگی می‌پردازد. این نکات شامل:

* انتخاب دستگاه‌های RO

 * توجه به نوع و تعداد فیلترها

 * اهمیت برند و اصالت دستگاه

 * ویژگی‌های مخزن

 * و مشخصات پمپ دستگاه

 می‌باشند. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توانید دستگاهی را انتخاب کنید که علاوه بر تضمین کیفیت آب، از دوام و کارایی بالایی نیز برخوردار باشد.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی RO

 

دستگاه تصفیه آب RO

 

اولین موردی که باید در نظر داشته باشیم و خیلی مهم است اینکه دستگاه از تکنولوژی RO استفاده کند. چرا که سیستم RO حذف املاحی مانند نیترات و نیتریت را به خوبی انجام می‌دهد، در صورتی که روش‌های تصفیه آب دیگر متأسفانه نمی‌توانند با این قدرت و کیفیت این موارد را حذف کنند.

 

حال چطور می‌توانیم تشخیص دهیم که این دستگاه RO هست یا نه؟

از مشخصات RO این است که دستگاه دارای مخزن است.به دلیل استفاده از فیلتر ممبران در سیستم RO و دبی کم آب از خروجی فیلتر ممبران آب تصفیه شده پس از فیلتر ممبران حتما میبایست در مخزن ذخیره شود تا پس از انباشت با فشار مناسب به دست مصرف کننده برسد. به غیر از مخزن دستگاه های تصفیه آب RO دارای پمپ آداپتور هستند و دلیلش این امر نیز وجود فیلتر ممبران میباشد.

 

این فیلتر (فیلتر مرحله چهارم)، ممبرین یا همان RO یا ریورس اسمزیس یا اسمز معکوس به دلیل دارا بودن روزنه های بسیار ریز(یک هزارم میکرونی) نیازمند فشار بالایی برای عبور و تصفیه آب می باشد که فشار آب شهری در تامین این فشار ناتوان است و وجود یک پمپ قبل از این فیلتر برای تامین فشار اولیه الزامی میباشد،به همین دلیل در سیستم های RO وجود فیلتر ممبران باعث می‌شود که دستگاه به مخزن و پمپ آداپتور نیاز داشته باشد.

 

دستگاه‌های RO معمولاً زیرسینکی هستند بنابراین میتوان نتیجه گرفت که اگر دستگاهی مخزن ذخیره ، پمپ و آداپتور نداشت، و جهت تصفیه از سیستم مکانیکی به جای سیتم برقی استفاده میکرد، آن روش RO نیست و دستگاه به احتمال خیلی زیاد در حذف عواملی که ما مد نظرمان هست،مانند املاح مضری از قبیل نیترات، نیترت، فلزات سنگین  ناتوان می باشد.

مخزن

مورد دوم مخزن است که به دلایلی که در ادامه ذکر می شود ترجیحاً میبایست سه لایه باشد.

در مخازن سه لایه:

1- لایه داخلی از جنس پلی‌پروپیلن (PP) معمولاً هست

2-  لایه وسطی فلز ساخته می شود

3- لایه بیرونی نیز از جنس  PPساخته می شود.

 

 فلز قرار گرفته در لایه ی وسطی باعث می‌شود که مخزن تا 100 psi فشار را بتواند تحمل کند و احیاناً اگر سوئیچ‌های پریشر نتواند درست عمل کند به مخزن آسیبی وارد نشود و مخزن اصطلاحاً نترکد. اما علت استفاده از جنس p.p به این خاطر است که زیر سینک معمولاً جای مرطوبی است و احتمال ریزش آب از بالای آن و یا از سیفون و اتصالات سینک روی دستگاه و روی مخزن وجود دارد و گاها اتفاق می‌افتد. بنابراین وجود جنس p.p در لایه ی خارجی مخزن های سه لایه باعث میشود که از زنگ زدن و آسیب مخزن جلوگیری شود. اگر احیاناً چنین موردی نبود ترجیحاً مخزن میتواند دو لایه باشد و لایه ی خارجی آن از جنس فلز باشد که البته از جانب احتیاط این مورد کمتر توصیه می گردد.

 

مخازن تک لایه‌ی پلاستیکی نیز در بازار موجود هستند که در زمان تهیه ی آنها که اغلب با قیمت های پایینتری عرضه می گردند.هنگام تهیه ی این مخازن حتما باید مطمئن باشیم که از برند خوب و با کیفیتی تولید شده باشد.

 

در مورد مخزن دو موضوع خیلی مهم است، یکی اینکه دیافراگم داخل آن Food Grade باشد، دوم اینکه از متریال با کیفیت خوبی در آن استفاده شده باشد و مخزن به راحتی خراب نشود. در حال حاضر دو برند در بازار وجود دارد:

 

1-  برند تانک‌پک تایوان: این برند معمولاًدر ابعاد 5 گالن( TP 19) و4 گالن ( TP 16 ) وارد ایران می‌شود که هر دوی این‌ها سه لایه هستند.

 

2-  برند تانک لایف: برند تانک لایف هم مدل‌های متنوعی دارد.این برند هم مدل سه لایه و هم تک لایه پلاستیک دارد. البته تانک‌پک ساخت تایوان و تانک‌لایف ساخت چین است. اما هر دوی این شرکت‌ها مخازن‌شان تأییدیه NSF آمریکا را دارند، فود گرید هستند، از کیفیت خیلی خوبی برخوردارند و ترجیحاً این دو برند توصیه می‌شود.

 

تعداد فیلترهای سیستم RO

مورد بعدی که باید در نظر گرفت تعداد مراحل و یا تعداد فیلترهای سیستم RO است. در تمام دنیا تمامی ROها پنج مرحله‌ای تولید می‌شوند. به تناسب آب منطقه مراحل بعدی اضافه می‌شوند، پس نتیجه می‌گیریم RO کمتر از پنج مرحله نیست. اما چیزی که معمول و مرسوم است در مرحله‌ی ششم فیلتر مینرال اضافه می‌شود چرا که در روند تصفیه توسط فیلتر ممبران آب به میزان زیادی خالص می‌شود و از آنجایی که وجود یک سری از املاح برای سلامت انسان حیاتی است این فیلتر مینرال یک سری املاح معدنی را به آب اضافه می‌کند و آب را از آن خلوص دور می‌کند، طعم آب را بهبود می‌بخشد.

گاهی اوقات به تناسب و نیاز یا درخواست مشتری فیلتر قلیایی هم به دستگاه اضافه می‌شود که PH آب را بهبود می‌بخشد و طعم آب را هم در نتیجه بهتر می‌کند.

 

بعضی جاها که ROهای خانگی نصب می‌شوند منبع تامین آب، آب چاه هست که کلر زنی نیز نمی‌شوند، بنابراین ما احتیاطاً در آنجا نیاز داریم که یک فیلتر UV به دستگاه اضافه کنیم اما برای آب‌های شبکه که کلر زنی می‌شود، UV نیاز نیست

 

مراحل و فیلتر های دیگری در بازار به دستگاه های تصفیه آب اضافه میگردد که گاها با عناوینی همچون محافظ ممبرین و یا عنوان فیلترهایی که اصطلاحاً مادون قرمز به آن‌ها می‌گویند و یا موارد دیگر،استفاده از این فیلترها از نظر فنی در حال حاضر توصیه نمی‌شود و بیشتر از آنچه که جنبه‌ی علمی داشته باشد جنبه‌ی تجاری و بازاری دارد چرا که در زمان خرید دستگاه به واسطه ی وجود فیلتر های متعدد قیمت بالاتری برای دستگاه در نظر گرفته میشود و همچنین در طی دوره های تعویض فیلتر نیز هزینه ی اضافه تری به مصرف کننده تحمیل می گردد.

 

پمپ دستگاه

 

پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

 

مورد دیگر پمپ دستگاه است. پمپ دستگاه باید دو مشخصات داشته باشد: یکی اینکه ورودی فشارش 70 psi و حداکثر فشار آن 125 psi باشد و نویز کمی داشته باشد، بنابراین صدای کمی را ایجاد کند و یا بی‌صدا باشد. دارا بودن این ویژگی ها از سوی پمپ باعث می شود به ممبرین هم آسیبی وارد نشود و طول عمر ممبرین بالا برود.در حال حاضر در بازار دو نوع پمپ تایوانی وجود دارد که از این کیفیت برخوردار هستند و کاملاً می‌شود روی آن‌ها حساب کرد: یکی پمپ هیدان (Headon) تایوان است، یکی پمپ  سی سی کا (C.C.K) تایوان است. به دلیل اینکه تقلبی‌های آن در بازار زیاد است، هم هیدان، هم سی سی کا، عکس اورجینال این پمپ ها را قرار می دهیم که با کمک آن بتوان تشخیص داد که این پمپ اورجینال است یا نه.

 

برند معتبر

مورد پنجم این است که برند معتبری را خریداری کنیم. چون اسامی بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند. معمولاً برندهایی که ایرانی هستند و پشت آن‌ها شرکت‌های معتبر ایرانی پوشش دهنده، خدمات می‌دهند، برندهایی هستند که می‌شود روی آن‌ها حساب کرد. برندهایی که اسامی خارجی دارند شاید به جرأت بتوان گفت که یک درصد می‌شود روی آن‌ها حساب کرد و 99 درصد آن‌ها تقلبی خواهند بود. موضوع مهمی که وجود دارد این است که آن برند ایرانی هم کارت گارانتی معتبر شرکت را داشته باشد یعنی شما اگر فرض بفرمایید دستگاه FAP  را خریداری می‌کنید، کارت گارانتی FAP یا همان فرآیند آب پارس را هم همراهش داشته باشد، این‌گونه می‌توانید مطمئن شوید که دستگاه را از نمایندگی معتبر خریداری کرده‌اید و آن گارانتی و خدمات معتبر را هم خواهید گرفت و قاعدتاً دستگاه دستکاری نشده است. فرض بفرمایید دستگاه FAP با پمپ هیدان تایوان تولید می‌شود. احتمال دارد که این دستگاه به دست سودجویان برسد و پمپ این دستگاه را عوض کنند، مخزن این دستگاه را عوض کنند.با این کار دستگاه تفاوت قیمت و کیفیت زیادی پیدا می‌کند.با تعویض همین دو قطعه ماهیت دستگاه تغیر زیادی میکند چه بسا که قطعات دیگر را نیز تغیر دهند.

 

فیلترهای دستگاه تصفیه آب

مورد ششم این است که معمولاً دستگاه‌هایی که برند معتبر هستند، فیلتر یک، دو، سه، پنج و شش نیز از همان برند هستند. مارک و لیبل روی پیشانی دستگاه همان برند است، برگ گارانتی دقیقاً همان برند و همان مارک را دارد. بنابراین می‌شود گفت که روی این دستگاه می‌شود حساب کرد.

 

بررسی اصالت دستگاه تصفیه آب

اما مورد هفتم، با یک جستجوی ساده در گوگل می‌شود از صحت و درستی تمامی مواردی که گفته شد اطلاع پیدا کرد. مثلاً شما در بازار دستگاهی را پیدا می‌کنید با مارک C.C.K. وقتی C.C.K را جستجو می‌کنید، شرکت تایوانی آن را پیدا می‌کنید، عکس دستگاه‌های C.C.K را در محصولاتشان می‌بینید، با آن تصاویر دستگاهی که به شما معرفی شده می‌توانید مقایسه کنید و به همین راحتی می‌توانید متوجه شوید که این دستگاه واقعاً برای C.C.K هست یا نه. موضوع دوم، با همان جستجو در اینترنت می‌توانید پیدا کنید که آیا برند C.C.K واردکننده‌ی به نام و مطرح ایرانی و نمایندگی در ایران دارد یا ندارد؟ آیا شرکت معتبری پوشش می‌دهد یا نمی‌دهد؟ و به این شکل می‌توانید خریدی را انجام دهید که در ارتباط با آن خیالتان راحت باشد که هم دستگاه اورجینال و دستگاه‌های خوبی را خریداری کرده‌اید، حالا چه برند خارجی، چه برند داخلی.

 

البته توصیه ما همچنان برندهای داخلی با کیفیت است، زیرا برندهای خارجی به دلیل خروج شرکت‌های واردکننده تایوانی و معتبر از بازار ایران، به ندرت یافت می‌شوند و در حال حاضر واردات دستگاه‌های تصفیه آب خارجی با نمایندگی معتبر در ایران وجود ندارد. تعداد کمی از این دستگاه‌ها به ایران وارد می‌شود و شرکت‌هایی که بخواهند خدمات پس از فروش ارائه دهند نیز وجود ندارند. بنابراین، پیش از خرید هر برندی، می‌توانید با یک جستجو در گوگل از وجود شرکت معتبر در ایران که آن برند را پوشش می‌دهد و خدمات ارائه می‌دهد، اطمینان حاصل نمایید.

 

بهترین قیمت دستگاه تصفیه آب در فرایند آب پارس

برای خرید دستگاه تصفیه آب اورجینال، انتخاب برند و مدلی که به خوبی با شرایط زندگی شما همخوانی داشته باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. شرکت FAP (فرایند آب پارس) ، که سال‌هاست در زمینه تولید دستگاه‌های تصفیه آب فعالیت دارد، محصولات معتبر را با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش مناسب به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

بهترین قیمت دستگاه تصفیه آب در فرایند آب پارس

 

از طریق وب‌سایت فرایند آب پارس، می‌توانید در زمانی کوتاه به خرید آنلاین دستگاه تصفیه آب مورد نظر خود بپردازید. امکان مشاهده جزئیات و مقایسه محصولات مختلف، انتخاب بهترین گزینه برای منزلتان را آسان‌تر می‌کند.

 

شرکت فرایند آب پارس، آماده ارائه اطلاعات تکمیلی درباره قیمت‌ها و مشاوره خرید به مشتریان است. برای این منظور، می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته با مشاوران مجرب این شرکت به شماره‌های  (۰۲۱)۸۸۸۸۰۶۲۷-۸۸۱۹۹۱۶۱ تماس بگیرید و از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024