«لک لک سفید» ژاپنی‌ها اولین محموله را به ایستگاه فضایی ارسال کرد اخبار علمی ,خبرهای علمی, ایستگاه فضایی
اولین کپسول فضایی رباتیک ژاپنی‌ها برای ارسال محموله فضایی به ایستگاه فضایی پرتاب شد. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان آژانس فضایی ژاپن JAXA اعلام کرده اند موشک فضایی H-IIB ساخت این کشور حامل کپسول فضایی باری تمام رباتیک به نام HTV-۸ خواهد بود که محموله‌هایی برای فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی حمل خواهد کرد.

 

 

پرتاب این کپسول فضایی باری در روز ۱۰ سپتامبر سال میلادی جاری از مرکز فضایی تانگاشیما در جنوب ژاپن انجام  شد.

 

کپسول فضایی HTV-۸ حامل حدود ۴ تن محموله برای شش فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی است و پرتاب آن همزمان با دهمین سالگرد ساخت کپسول فضایی HTV به وسیله محققان JAXA انجام می‌شود.

 

این کپسول فضایی با نام Kounotori کونوتوری به معنی لک لک سفید در زبان ژاپنی است؛ محموله حمل شده به وسیله کپسول تمام رباتیک شامل شش باتری جدید یون لیتیومی و صفحه‌های آداپتور خورشیدی است که با نمونه‌های قدیمی مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی جایگزین خواهد شد.

  

از جمله دیگر تجهیزات HTV-۸ یک سیستم ارتباطی نوری ماهواره‌ای کوچک و آزمایشی به نام SOLISS است که دانشمندان برای بررسی گرانش و بیولوژی سلولی در ایستگاه فضایی بین المللی به فضا می‌فرستند.

 

هر کپسول فضایی HTV دارای یک محفظه داخلی است تا فضانوردان بتوانند محموله‌ها را به داخل ایستگاه فضایی منتقل کنند و دارای یک منطقه بارگذاری خارجی برای تجهیزاتی، چون باتری‌های جدید آرایه‌ای خورشیدی است که برای وسایل خارج از ایستگاه فضایی بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

این کپسول فضایی برای یک ماموریت یک طرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد و در پایان پس از دریافت محموله زباله و مواد غیرضروری درون ایستگاه فضایی در جو کره زمین سوزانده و از بین می‌رود.

 

کارشناسان تخمین می‌زنند کپسول فضایی HTV-۸ اوایل چهارشنبه ۱۴ سپتامبر سال میلادی جاری به ایستگاه فضایی بین المللی رسیده و به یکی از درگاه‌های آن به طور اتوماتیک متصل می‌شود.

 

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ایستگاه فضایی

 

کپسول فضایی HTV برای اتصال به بدنه ایستگاه فضایی بین المللی دارای یک بازوی تمام رباتیک به نام H-II Transfer Vehicle است که به بازوی رباتیک خارجی ایستگاه فضایی به نام Canadarm۲ متصل می‌شود و می‌تواند محموله‌ها را به ایستگاه فضایی منتقل کند. پیش‌تر از این بازوی رباتیک در پرتاب کپسول فضایی HTV-۷ استفاده شده بود.

 

محموله حمل شده به وسیله کپسول رباتیک شامل ۴ تن انواع قطعه‌های یدکی و سخت افزار‌های آزمایشی برای انجام مطالعه درون و بیرون ایستگاه فضایی است.

 

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, ایستگاه فضایی
 
 
 
مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------