آخرین اَبَرماه سال ۱۴۰۰ را به تماشا بنشینید اَبَرماه,اخبار علمی ,خبرهای علمی
مدیر انجمن نجوم آماتوی ایران، پدیده اَبَرماه شامگاه پنجشنبه ۳ تیرماه را به عنوان نخستین پدیده شاخص نجومی تابستان و آخرین اَبَرماه سال ۱۴۰۰ عنوان کرد. 

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرد: ماه کامل (بدر) زمانی ایجاد می‌شود که زمین بین ماه و خورشید است و ماه از دید ناظران زمینی، به صورت قرص کامل دیده خواهد شد. ساعت ۲۳:۱۰ شبانگاه پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰، ماه به وضعیت ماه کامل (بدر) می‌رسد. 

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: از سوی دیگر، در ساعت ۱۴:۲۸ روز چهارشنبه ۲ تیر، کره ماه در کمترین فاصله با زمین بود و در فاصله ۳۵۹,۹۶۰ کیلومتری قرار گرفت؛ در این وضعیت، شرایطی ایجاد می‌شود که ماه کامل، بزرگتر از ماه کامل‌های بعدی خود باشد. لازم به یادآوری است که طی دو ماه گذشته (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰) نیز شاهد دو ماه کامل بزرگ‌تر از حد معمول بودیم که به این پدیده اَبَرماه (Supermoon) گفته می‌شود.

 

مهندس عتیقی خاطر نشان کرد: در پدیده اَبَرماه، ماه در هنگام طلوع حداکثر ۳۰ درصد درخشان‌تر و ۱۴ درصد بزرگ‌تر از ماه کامل عادی، طلوع خواهد کرد و شرایطی ایجاد می شود که علاقه‌مندان به‌ویژه در هنگام طلوع ماه، این جرم همسایه زمین را با کوه‌ها، درختان، ساختمان‌ها، عوارض طبیعی و شهری مقایسه و به نوعی بزرگ‌تر ببینند.

 

 اَبَرماه,اخبار علمی ,خبرهای علمی

شرایط رسیدن ماه به وضعیت ماه کامل (Full moon) 

اَبَرماه توت‌فرنگی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: پدیده اَبَرماه شامگاه پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ به نام اَبَرماه صورتی یا توت‌فرنگی (Super Strawberry Moon) گفته می‌شود؛ باید تاکید شود که این موضوع صرفاً یک اصطلاح است که توسط بومیان آمریکا در آستانه تابستان و با توجه به شروع این فصل، به این شکل نام‌گذاری شده است و در رنگ یا شکل ماه هیچ تغییری در زمان مشاهده اَبَرماه ایجاد نخواهد شد و همانطور که اشاره شد، ماه صرفا بزرگ‌تر و درخشان‌تر از ماه کامل عادی دیده خواهد شد.

 

وی تأکید کرد: اَبَرماه شامگاه پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ سومین و آخرین اَبَرماه سال جاری خواهد بود و امیدواریم علاقه‌مندان به عکاسی نجومی هنگام طلوع و غروب ماه در شامگاه پنجشنبه ۳ تیر و بامداد جمعه ۴ تیر در تلفیق با مناظر طبیعی از جمله کوه‌ها، درختان و حتی بناهای شاخص، بتوانند عکاسی موفقی از این پدیده زیبای نجومی داشته باشند. بدیهی است ماه حدود ساعت ۲۰:۳۰ در تهران و در زمینه صورت فلکی کمان (قوس) طلوع و قبل از ساعت ۶ بامداد جمعه غروب خواهد کرد و در شهرهای مختلف کشور، با اختلاف زمانی این طلوع و غروب رخ خواهد داد.

 

 اَبَرماه,اخبار علمی ,خبرهای علمی

تصویری در مورد قرار گرفتن ماه در اوج و حضیض زمینی

خبر خورشیدگرفتگی اول تیر جعلی بود 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به خبر جعلی که در خصوص خورشیدگرفتگی اول تیر ۱۴۰۰ در فضای مجازی طی این روزها منتشر شده است، گفت: طی روزهای گذشته در فضای مجازی خبر اشتباهی مبنی بر وقوع خورشیدگرفتگی در اول تیرماه ۱۴۰۰ منتشر شد که متأسفانه موضوعات غیرعلمی که بیشتر به نجوم احکامی و طالع‌بینی مرتبط است، با پدیده خورشیدگرفتگی پیوند داده شده بود. 

 

وی تأکید کرد: در حقیقت، خورشیدگرفتگی در اول تیرماه ۱۳۹۹رخ داده و مربوط به امسال نیست. در سال جاری، روز ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ خورشیدگرفتگی رخ داد که البته این پدیده در سراسر ایران نیز قابل مشاهده نبود. ضمن آنکه خورشیدگرفتگی هیچ‌گاه در شرایط ماه کامل رخ نمی‌دهد.

 

مهندس عتیقی افزود: ذکر این نکته ضروری است که خورشیدگرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه نو باشد؛ در شرایطی که طی این شب‌ها، ماه به وضعیت ماه کامل رسیده است و در هنگام ماه کامل، هیچ‌گاه خورشیدگرفتگی رخ نمی‌دهد، از این طریق اعلام می کنیم که خبر خورشیدگرفتگی اول تیرماه ۱۴۰۰ کاملاً جعلی است. 

 

وی خاطرنشان کرد: مطرح کردن موضوعاتی از جمله پرهیز از انجام برخی کارها (خرید خانه، ازدواج، سفر و ... )، هرگز علمی نبوده که در زمان انتشار چنین اخباری در فضای مجازی، شاهد آنها هستیم و این موضوعات به هیچ عنوان مبنای منطقی و علمی ندارند و مورد تایید نیستند.

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تأکید کرد: معتقدم وقتی هوش و نبوغ ایرانی‌ها در جهان زبانزد بوده و متخصصان و پژوهشگران ایرانی در هر کشوری که فعالیت می‌کنند، عموما به عنوان نخبه شناخته می‌شوند، انتشار این نوع خبرها با هدف‌گیری خاصی انجام می‌شود؛ نخست اینکه نام ایران و ایرانی را به عنوان افراد خرافی و غیرعلمی معرفی کنند و دوم اینکه افراد جامعه را به نوعی سطحی جلوه دهند، به گونه‌ای که گویا حتی از عدم امکان وقوع پدیده‌ای همچون خورشیدگرفتگی در میانه ماه قمری بی‌خبر هستند. 

 

مهندس عتیقی گفت: ما همواره در انجمن نجوم آماتوری ایران تلاش می‌کنیم از طریق اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح از طریق رسانه‌ها و خبرگزاری‌های معتبر از جمله ایسنا، مردم را در این زمینه‌ها بیش از پیش آگاه کنیم.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022