پیاده‌روی فضایی نخستین زن فضانورد چینی با موفقیت انجام شدفضانورد ماموریت شنژو ۱۳ ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
دو فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ اولین پیاده‌روی فضایی خود را بامداد امروز دوشنبه انجام دادند و طی آن "وانگ یاپینگ" فضانورد زن ۴۱ ساله چینی به نخستین زن فضانورد چینی که راهپیمایی فضایی انجام داد، تبدیل شد. 

به گزارش ایسنا به نقل از چاینادیلی، طی این پیاده‌روی "ژای زیگنگ" و "وانگ یاپینگ" به خارج از ایستگاه فضایی چین موسوم به تیانگونگ رفتند. این پیاده‌روی فضایی در ساعت ۶:۵۱ بعد از ظهر روز یکشنبه و زمانی که "ژای زیگنگ" دریچه را باز کرد، آغاز شد. آژانس فضایی سرنشین‌دار چین در بیانیه‌ای گفت که این پیاده‌روی فضایی در ساعت ۱:۱۶ بامداد به پایان رسید.

 

این پیاده روی فضایی شش ساعت و نیم به طول انجامید و فضانوردان طی آن قطعات جدیدی را بر روی بازوی رباتیک ایستگاه فضایی چین نصب کردند و از آن برای تمرین مانورهای پیاده‌روی فضایی استفاده کردند. سپس فضانوردان به بررسی قابلیت‌های بازوی رباتیک و سازگاری آن با نیازهای فضانوردان، ایمنی و عملکرد دستگاه‌های پشتیبانی پرداختند. آژانس فضایی سرنشین‌دار چین گفت که فضانوردان پیش از انجام این عملیات نیز لباس فضایی خود را آزمایش کرده بودند. سومین فضانورد این ماموریت یعنی "ای گوانگفو" نیز مسئولیت نظارت و پشتیبانی از راهپیمایی فضایی در داخل ایستگاه فضایی را بر عهده داشت.

 

قبل از این عملیات، تمام سه راهپیمایی فضایی قبلی چین توسط فضانوردان مرد انجام شده بود. فضاپیمای "شنژو-۱۳" سوار بر موشک "لانگ مارچ ۲‌اف" در ۱۵ اکتبر از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲:۲۳ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹:۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد. "شنژو-۱۳" هشت ساعت پس از پرتاب به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام "تیانه"(Tianhe) متصل شد. آنها قرار است شش ماهه در ایستگاه فضایی چین بمانند و طولانی‌ترین ماموریت فضایی کشور را انجام دهند.

 

فضانوردان چینی شنزو ۱۳ آماده نخستین پیاده‌روی فضایی می‌شوند

قبل از پیاده‌روی فضایی، فضانوردان برخی مواد مورد نیاز برای کار خود را از فضاپیماهای باری تیانژو ۲ و تیانژو ۳ به ماژول اصلی ایستگاه فضایی به نام تیانه منتقل کرده‌ بودند.

 

وانگ از اعضای ماموریت شنژو-۱۳ مادر یک دختر پنج ساله و دومین زن فضانورد چینی است که در یک پرواز فضایی شرکت کرده است. وانگ یاپینگ که در خانواده‌ای روستایی به دنیا آمده است، به دلیل مصمم بودن در بین همکارانش معروف است. او پس از لیو یانگ که در سال ۲۰۱۲ به فضا رفت دومین فضانورد زن چینی است که موفق به رفتن به فضا شده است.

 

شنژو- ۱۳ آخرین ماموریت امسال برای ساخت ایستگاه فضایی است. ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در حالی که انتظار می‌رود ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود پایان دهد. چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل شود تا با رقبای خود از جمله ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته‌ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می‌چرخد، ​​ایجاد کند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022