کشف گنجینۀ حیرت‌انگیز «ظروف چینی» در اعماق دریاکشف گنجینۀ حیرت‌انگیز ظروف چینی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
باستان‌شناسان دو کشتی غرق‌شده با قدمت ۵۰۰ ساله یافته‌اند که پر از ظروف زیبای چینی و الوار هستند.

به گزارش فرادید، باستان‌شناسان چینی می‌گویند دو کشتی غرق‌شده‌ی ۵۰۰ ساله در دریای چین جنوبی که پر از ظروف چینی و الوارهای انباشته از دوران مینگ است می‌تواند سرنخ‌هایی از مسیرهای تجاری جاده ابریشم دریایی را در خود داشته باشد. 

 

مقامات دولتی اعلام کردند در ماه اکتبر دو کشتی غرق‌شده کشف شده‌اند و مقامات فرهنگی و باستان‌شناسی حالا روند یک ساله‌ی کاوش در اعماق دریا را آغاز کرده‌اند. محققان این دو کشتی را در منطقه شمال غربی دریای چین جنوبی، حدود ۱۵۰۰ متر زیر سطح دریا پیدا کردند. این لاشه‌ها به خوبی حفظ شده‌اند و تعداد زیادی آثار باستانی در آن‌ها وجود دارد. 

 

به گفته‌ی کارشناسان یکی از این کشتی‌های غرق‌شده مربوط به دوره هنگجی سلسله مینگ است که از سال ۱۴۸۸ تا ۱۵۰۵ ادامه داشت. این کشتی حامل محموله‌ای از کنده‌های چوب خرمالو و مقداری سفال بوده است. 

 

کشف گنجینۀ حیرت‌انگیز ظروف چینی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

کشتی غرق‌شده‌ی دیگر مربوط به دوره جِنگدو از ۱۵۰۶ تا ۱۵۲۱ است. این کشتی حاوی بیش از ۱۰۰ هزار قطعه ظروف چینی بود. عکس‌ها انبوهی از کاسه‌ها، بشقاب‌ها و کوزه‌های روی هم را نشان می‌دهد که طرح‌های پیچیده و بسیار زیبای آن‌ها هنوز از زیر ماسه و گل قابل‌مشاهده است. 

 

باستان‌شناسان گفته‌اند این دو کشتی باستانی در جهات مختلف در حال حرکت بودند و لاشه‌های آن‌ها در فاصله کمتر از ۲۰ کیلومتری (۱۲ مایلی) از هم پیدا شدند. به گفته‌ی آن‌ها، این اولین بار است که کشتی‌هایی که در حال بازگشت و رسیدن بودند در نزدیکی هم پیدا شدند؛ یعنی آن‌ها در یک مسیر تجاری مهم در حال حرکت بودند. 

 

تانگ وِی، مدیر مرکز ملی باستان‌شناسی چین می‌گوید: «این یافته به ما کمک می‌کند جریان متقابل جاده ابریشم دریایی را مطالعه کنیم.» مکان دقیق این کشتی‌های غرق‌شده فاش نشده است، اما مقامات گفته‌اند نشانگرهایی در محل نصب شده است. 

 

کشف گنجینۀ حیرت‌انگیز ظروف چینی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

کاوش‌های باستان‌شناسی چین در سال‌های اخیر، در پی تأسیس یک آزمایشگاه باستان‌شناسی در آب‌های عمیق توسط مرکز ملی باستان‌شناسی و مؤسسه علوم و مهندسی اعماق دریا، به سمت آب‌های عمیق‌تر پیش‌روی کرده است.

 

به گفته مقامات، محققان روز شنبه با شناور به زیر آب برده شدند. این شناور می‌تواند مسافران را تا عمق ۵۰۰۰ متری پایین ببرد. 

 

برای برنامه تحقیقاتی برنامه‌ریزی‌شده، سه مرحله وجود دارد. تخمین زده می‌شود از هم اکنون تا ماه آوریل ۵۰ غواصی انجام شود. سونگ جیان ژونگ، محقق مرکز ملی باستان‌شناسی می‌گوید: «ابتدا باید وضعیت کشتی‌های غرق‌شده را مشخص کنیم تا بتوانیم برای حفاری و حفاظت باستان‌شناسی طرح‌ریزی کنیم. 

 

برنامه محققان تا اواسط ماه ژوئن این است که منطقه پراکنش هر دو کشتی غرق‌شده را ارزیابی کنند، مجموعه‌ی گسترده‌ای از داده‌ها و سوابق باستان‌شناسی را جمع‌آوری کنند، برخی از آثار را به عنوان نمونه استخراج کنند و از بستر دریای اطراف نمونه‌برداری کنند.

 

کشف گنجینۀ حیرت‌انگیز ظروف چینی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
کشف گنجینۀ حیرت‌انگیز ظروف چینی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------