نقشه‌هایی که نشان می‌دهد دنیا چقدر کوچک استما در دنیای فوق العاده پیچیده و به‌هم‌پیوسته‌ای زندگی می‌کنیم. شبکه‌های ارتباطی که در سراسر زمین کشیده شده، دریا و هوا به ما اجازه می‌دهند سفر کنیم و کالا و ایده هایمان را در با دنیا به اشتراک بگذاریم. اما گاهی این ارتباطات را فراموش می‌کنیم و اسیر دنیای کوچک خودمان می‌شویم.

 

در این مطلب نقشه‌هایی را می‌بینید که همه چیز را پنهان کرده اند به جز راه‌های ارتباطی ما. بنابراین می‌توانیم ببینیم دنیا چقدر به هم پیوسته است و انسان‌ها چطور آن را در ۱۵۰ سال اخیر تغییر داده اند. هر یک از این نقشه‌ها داستانی درباره نحوه‌ی زندگی مردم روی این سیاره دارند. آن‌ها کجا را برای زندگی انتخاب کردند؟ کجا سفر می‌کنند؟ شهر‌ها چطور رشد و تغییر کرده اند؟

 

شهرها

اخبار,اخبار گوناگون

 این نقشه نشان می‌دهد مردم کجا زندگی می‌کنند. می‌توانید در آن بزرگترین شهر جهان، توکیو را ببینید که روشن‌ترین قسمت نقشه است. همچنین بیابان‌ها و جنگل‌های آفریقا، آمریکای جنوبی و استرالیا را می‌بینید که تقریبا خاموش هستند.

 

جاده‌ها

اخبار,اخبار گوناگون

 بیش از ۶۰ میلیون کیلومتر جاده در جهان وجود دارد. در این نقشه می‌بینید که مردم چطور جاده‌ها را در غیرقابل سکونت‌ترین بخش‌های زمین ساخته اند. حتی در مکان‌هایی که هیچکس زندگی نمی‌کند، جاده‌هایی را می‌بینید که در بیابان‌ها و کوه‌ها کشیده شده اند تا مردم را به سمت دیگر آن‌ها متصل کنند.

 

راه آهن

اخبار,اخبار گوناگون

 این نقشه تفاوت‌ بخش‌های مختلف جهان را نشان می‌دهد. اروپا از همه جا روشن‌تر است و پیشرفته‌ترین شبکه پرسرعت ریلی را دارد که امکان سفر به همه جا را بدون نیاز به خودرو فراهم می‌کند. اما در آمریکای شمالی،از قطار برای حمل بار در فواصل طولانی استفاده می‌شود. در آفریقا، بیشتر راه‌آهن توسط استعمارگران اروپایی ساخته شده تا کالا‌ها را به سواحل منتقل کرده و از آنجا با کشتی به اروپا ببرند. در استرالیا طولانی‌ترین قطار‌های جهان با بیش از ۵۰۰ واگن، زغال‌سنگ و موادمعدنی را به جاهای دورافتاده حمل می‌کنند.

 

فرودگاه‌ها

اخبار,اخبار گوناگون

 در برخی از دورافتاده‌ترین بخش‌های زمین، سفر فقط از طریق هوا ممکن است. شهر‌های جنگل آمازون، قسمت‌های دورافتاده استرالیا و شمال کانادا با جاده یا راه‌آهن به سایر نقاط جهان متصل نیستند. بنابراین مردم، غذا، منابع باید با هوا منتقل شوند.

 

بنادر

اخبار,اخبار گوناگون

 تقریبا همه شهر‌های جهان در نزدیکی ساحل یا رودخانه ساخته شده اند. هزاران سال تنها راه ارتباطی بخش‌های مختلف جهان کَشتی بود. حتی امروز، بیشتر غذایی که می‌خوریم، لباسی که می‌پوشیم، ماشینی که سوار می‌شویم و چیز‌هایی که می‌خریم با کشتی آورده می‌شوند.

 

برترین ها

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------