حیواناتی که بعد از تولد فوراً راه می‌روندچه چیزی دوست داشتنی‌ترین از نوزاد حیوانات؟ مخصوصا وقتی اولین قدم هایشان را برمی دارند. در این مطلب با بچه‌های حیواناتی آشنا می‌شوید که خیلی زود از جا بلند می‌شوند و راه می‌روند.

 

نوزاد انسان در اولین سال‌های عمر خود به مراقبت دائمی نیاز دارد. اما بیشتر حیوانات خیلی زود مستقل می‌شوند. برخی از آن‌ها هم مدت کوتاهی بعد از تولد می‌توانند خودشان راه بروند و غذا بخورند. بیشتر این حیوانات سم دارند و این یک دلیل ساده و منطقی دارد: بیشتر سم‌داران طعمه هستند و باید بتوانند با گله حرکت کنند، به خصوص وقتی مورد حمله قرار می‌گیرند. هرچند راه رفتن یک مکانیزم بقا به شمار می‌رود، اما تماشای آن لذتبخش است.

 

زرافه‌

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

زرافه‌ها حیوانات سم‌داری هستند که خیلی زود راه می‌افتند. آن‌ها اولین قدم‌های لرزان خود را ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از تولد برمی‌دارند. استفانی مانتیلا، مربی حرفه‌ای حیوانات و نگهبان سابق باغ وحش هوستون، می‌گوید بعد از ۱۴ ماه بارداری، بچه زرافه‌ها هنگام تولد حدود ۲ متر سقوط می‌کند و به زمین می‌افتند. گرچه به نظر می‌رسد که این سقوط به پا‌ها و گردن بلند آن‌ها آسیب می‌زند، اما آن‌ها را تشویق می‌کند که اولین قدم خود را بردارند. 

 

اُکاپی یا زرافه گردن‌کوتاه

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

اکاپی‌ها یا زرافه‌های جنگلی از بستگان نزدیک زرافه‌ها هستند، اما بیشتر شبیه دورگه اسب قهوه‌ای و گورخر هستند. آن‌ها هم مثل زرافه‌ها ۱۵ ماه باردارند و بعد از تولد راه می‌توانند بروند. اما کره‌های اکاپی برخلاف زرافه، فاصله کوتاه‌تری سقوط و به زمین برخورد می‌کنند. اکاپی‌ها به صورت طبیعی فقط در جمهوری دموکراتیک کنگو یافت می‌شوند. اگر به دنبال یک ویژگی خارق‌العاده در این حیوان هستید، باید بدانید زبان آن‌ها آن‌قدر دراز است که می‌توانند گوش خود را بلیسند.

 

گورخر

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

نوزاد گورخر ۳۰ دقیقه بعد از تولد می‌تواند بایستد. بچه گورخر تا چند روز بعد از تولد با مادرش و جدا از بقیه گروه می‌ایستد تا بوی منحصربه‌فرد مادرش را به خاطر بسپارد. گورخر‌ها در هر زمانی از سال به دنیا می‌آیند و بچه گورخر‌ها بعد از سه سال از مادرشان مستقل می‌شوند.

 

اسب

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

کره اسب‌ها در عرض یکی دو ساعت بعد از به دنیا آمدن می‌توانند بایستند و راه بروند. کره اسب‌های ماده سریعتر از کره اسب‌های نر می‌ایستند و راه می‌روند. اما هر دو مهارت و چابکی چهارنعل رفتن را بعد از ۲۴ ساعت یاد می‌گیرند.

 

ایگوانای دریایی

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

این موجودات که شبیه اژد‌های خاکستری کوچک هستند، به محض از تخم درآمدن می‌توانند بدوند؛ و به این نیاز هم دارند، چون شکارچیان زیادی مثل مار‌ها منتظرند تا آن‌ها را بخورند. ایگوانای دریایی در طبیعت، فقط در جزایر گالاپاگوس اکوادور زندگی می‌کند و نهایتا ۱۰ کیلوگرم وزن می‌گیرد.

 

گنو (Gnu) یا گوزن یالدار

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

گوزن‌های یال‌دار در جنوب و شرق آفریقا یافت می‌شوند. هر سال بین ۳۰۰ تا ۵۰۰هزار گوزن یال‌دار در اوایل فصل باران (بین ماه ژانویه و مارس) به دنیا می‌آیند. تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا نوزادان ۲۰کیلوگرمی آن‌ها بتوانند راه بروند. تنها چند روز بعد از تولد هم می‌توانند از شکارچیانی مثل شیرها، کفتارها و سگ‌های وحشی فرار کنند. 

 

خوک

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

خوک‌ها به محض تولد می‌توانند بایستند و راه بروند و طی چند ساعت بعد از تولد مهارت‌های راه رفتن آن‌ها بسیار بهتر می‌شود. آن‌ها هشت ساعت بعد از تولد، کنترل کامل روی مهارت‌های حرکتی خود پیدا می‌کنند. همچنین خوک‌ها احساسات را درک می‌کنند، همدردی می‌کنند و بسیار باهوش هستند. در یک آزمایش، به بچه خوک‌های شش هفته‌ای مفهوم انعکاس آینه را در عرض چند ساعت یاد دادند، چیزی که ماه‌ها طول می‌کشد تا نوزاد انسان متوجه شود.

 

خوکچه هندی

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

بچه‌های خوکچه هندی مثل خوک‌ها همان روزی که به دنیا می‌آیند می‌توانند راه بروند. البته خوکچه‌های هندی هیچ ربطی به خوک‌ها ندارند. آن‌ها جوندگانی از آمریکای جنوبی هستند. بچه خوکچه‌های هندی علاوه بر راه رفتن در روز تولدشان، شروع به خوردن غذای جامد هم می‌کنند، هرچند تا سه هفته هم‌چنان شیر مادرشان را هم می‌خورند. جالب است بدانید که آن‌ها در یک ماهگی، خودشان می‌توانند بچه‌دار شوند.

 

شتر

اخبار,اخبار گوناگون,راه رفتن حیوانات

شتر‌های نوزاد ۳۰ دقیقه بعد از تولد می‌توانند راه بروند. هرچند بچه‌های بسیاری از حیوانات زود راه می‌افتند، اما نمی‌توانند کار‌های عجیبی که شتر‌ها انجام می‌دهند را انجام دهند. مثلا شتر‌ها در طوفان سوراخ بینی خود را می‌بندند تا ماسه وارد بینی‌شان نشود، همچنین با دو ردیف مژه و پلک سوم شفاف از چشمانشان حفاظت می‌کنند.

 

برترین ها

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------