کشف پالت رنگ با قدمت ۳۴۰۰ سال در مصر/ عکسپالت رنگ در مصر،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
قدیمی‌ترین پالت رنگ کشف شده با قدمت ۳۴۰۰ سال در جنوب مصر متعلق به نقاشی در دوران فراعنه بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از العربیه، در طی دو روز گذشته چندین رسانه خارجی اطلاعات مختصری درباره یک پالت رنگ منتشر کردند که به هنرمندی که بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۵۲ قبل از میلاد در مصر فراعنه زندگی می‌کرده است تعلق دارد. این پالت بدون ذکر دقیق تاریخ استفاده آن از سوی یک مأموریت باستانی بریتانیا در جنوب مصر کشف شد.

 

مصریان باستان آن را به زبان خود آن را «واست» می‌نامیدند که در فاصله ۶۷۰ کیلومتر با قاهره در شهر الاقصر در جنوب مصر قرار دارد، اما کسی دقیقاً نمی‌داند این هنرمند کیست.

 

این پالت رنگ نقاشی که از یک تکه عاج ساخته شده است ۱۷.۵ سانتی متر طول دارد و شامل ۶ حفره کنده کاری شده بیضی شکل برای قرار دادن رنگ‌ها است که لرد کارنارون انگلیس چند ماه قبل از مرگش در سال ۱۹۲۳ در قاهره آن را پیدا کرده است.

 

کسی که به تصویر این پالت نگاه می‌کند، می‌فهمد که این نقاشی حاوی بقایای رنگ‌هایی از سوی هنرمندی است که هم زمان با آمنهوتپ سوم زندگی می‌کرد. این نقاش برای تهیه نقاشی‌های خود از آبی، سبز، قهوه ای، زرد، سیاه، قرمز و سفید استفاده کرده است.

 

او و دیگر هنرمندان رنگدانه‌های خود را با مواد معدنی به وسیله ابزار‌های سنگی مخلوط می‌کردند و سپس محصول را با آب و صمغ گرفته شده از چوب یا سفیده تخم مرغ مخلوط می‌کردند تا رنگ‌هایی ایجاد شود که به دیوارها، چوب یا پاپیروس برای هزاران سال روشن باقی بماند.

 

طبق مطالعه‌ای که از سوی تیمی از دانشمندان در آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در کالیفرنیا تهیه شده است مهمترین رنگ معروف «آبی فرعونی» بود که فراعنه بیش از ۵۰۰۰ سال پیش با گرم کردن مخلوطی از ترکیبات کلسیم و مس، با شن و ماسه معروف به دی اکسیدان سیلیس، علاوه بر نمک استخراج شده از خاکستر برخی گیاهان سوزانده شده و همچنین نوشابه تولید آن را آغاز کردند.

 

رنگ گرانبها برای تولید بهترین آثار هنری شد که رنگ آبی رنگ آسمان و رنگ کل جهان و رنگ آب‌های نیل و مهمترین موارد استفاده می‌شد. مجسمه ها، نقاشی ها، مقبره ها، تابوت‌ها و سرامیک‌ها را با این رنگ تزئین می‌کردند.

 

پالت رنگ در مصر،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------